Autobusy ku cintorínu premávajú už od začiatku roka. Niektorí o nich nevedia

Na základe iniciatívy občanov predĺžil dopravca Arriva Liorbus súčasnú autobusovú linku až po cintorín. Spoločnosť si od mesta vypýtala o 110-tisíc eur väčšiu dotáciu ako bola schválená vlani.

S príchodom prvých jarných dní nás slnko začína hriať čoraz častejšie. Po roztopení snehu na nás číha aj krutá realita v podobe jarného upratovania. Nečistíme len ulice, námestia či dvory, ale aj cintorín.

Len donedávna sa Ružomberčania museli k mestskému cintorínu dopraviť autami. Od januára môžu využiť aj Mestskú autobusovú dopravu (MAD).

A kde je tá zastávka? 

„Súčasnú linku sme predĺžili o niečo vyššie, nech ide až po cintorín. Nebola vytvorená nová linka, len bola urobená zmena trasy v spojoch, aby to malo čo najmenší dopad na financie,“ vysvetľuje riaditeľ dopravy Arriva Liorbus Radoslav Salák.

Podobné iniciatívy rozšíriť linku až ku cintorínu boli v Ružomberku aj v minulosti. Podľa slov riaditeľa dopravy boli však autobusy nevyužité.

Ku cintorínu sme sa vybrali popoludní po svojich. Stretli sme aj niekoľko dôchodcov, ktorí sa tiež rozhodli, že pekný deň využijú na prechádzku. Nami oslovení Ružomberčania o spojení na cintorín veľa nevedeli. „Suseda mi už niečo také rozprávala, ale ani neviem, či je to pravda. Bodaj by však bola,“ priznala 75-ročná Eva.

„O autobusoch som ani nevedela. Za tie roky som si už zvykla chodiť pešo,“ hovorí dôchodkyňa Anna. Pro rozlúčke sa spýtala aj ona nás, kde presne sa zastávka pri cintoríne nachádza.

Zastávka Kalvária, pod cintorínom (Foto: Anna Zábojníková)

Autobusom nešiel nikto

Blížili sme sa k cintorínu. Parkovisko síce nebolo preplnené, no na spočítanie ružomberských ŠPZ-tiek nám nestačili obe ruky. Na cintoríne bolo pár desiatok ľudí. Rozhodli sme sa, že naspäť už využijeme služby MAD. V piatok popoludní sme boli jediní.

Podľa cestovného poriadku chodí autobus zo zastávky Kalvária pod cintorínom sedemkrát za deň. Od nového roka k cintorínu zachádzajú linky číslo jeden, dva a sedem.

„Zabezpečujeme okruh celým mestom. Odchody zo zastávky linkou jeden sú o 9:05, 12:34 a 15:45. Z cintorína sa odveziete aj linkou dva o 11:14, 13:24 a 15:21. Autobus číslo sedem chodí o 14:20 aj smerom k železničnej stanici,“ potvrdil čas autobusových spojov riaditeľ dopravy Radoslav Salák.

Na poslednom mestskom zastupiteľstve zároveň povedal, že po pol roku sa spoločnosť bude snažiť analyzovať či a v akom rozsahu ľudia spoje využívajú a podľa toho zváži ďalšie fungovanie spojov ku cintorínu.

Navýšenie dotácie

Poslanci na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva prerokovávali navýšenie dotácie pre dopravcu Arriva Liorbus. Z odsúhlasených 315-tisíc eur na rok 2018 sa finančná podpora zo strany mesta mala pre rok 2019 zvýšiť o 110-tisíc eur. Dôvody navýšenia dotácie na 425 tisíc eur obhajoval pred poslancami riaditeľ dopravy Arriva Liorbus Radoslav Salák.

„Treba si uvedomiť, že rastie aj cena benzínu a nafty, legislatívnymi zásahmi sa zvyšuje aj minimálne mzda. Len tieto dve položky predstavujú približne 50-tisíc eur. Ďalších tridsať tisíc je rozdiel v reálnych nákladoch. Vlani ste nám odsúhlasili 315 tisíc, no žiadali sme 340-tisíc, čo sa ukázalo ako opodstatnené. V požiadavke na rok 2019 sú tieto peniaze zarátané.“

Arriva navyše žiadala doplatiť 29-tisícovú stratu aj za rok 2018.

„Pokiaľ viem, OZ Ružomberčan doplatilo za minulý rok spoločnosti Arriva Liorbus za dôchodcov nad 65. rokov, ktorý sa na základe ich členskej karty vozia zadarmo, až 64-tisíc eur. Prečo sa potom Vaša požiadavka na dotáciu zo strany mesta neznížila,“ pýtal sa ešte vo februárovej poslaneckej diskusii Milan Šlávka (nezávislý, Klub primátora).

Táto služba však podľa Saláka náklady mestskej autobusovej dopravy neznižuje, lebo cestujúci chodia zadarmo.

„Nedostali sme žiadnu analýzu čerpania peňazí za rok 2018 a nemáme žiadnu na rok 2019. Žiadala to už mestská rada a nedostala to. A teraz mesto od nás chce, aby sme len na základe požiadavky Arriva Liorbus odklepli o 110-tisíc eur viac na celý tento rok? Navyše v stave, keď na jún chystáme verejné obstarávanie na dopravcu a môže tu prísť niekto iný,“ nesúhlasne argumentoval aj Karol Javorka (nezávislý, Klub nezávislých).

Poslanci žiadosti autobusového dopravcu na 425-tisíc na rok 2019 nevyhoveli. Pre zdôvodnenie výšky požadovanej sumy si vyžiadali komplexnú analýzu hospodárenia mestskej autobusovej dopravy. Arrive tak odsúhlasili doplatok 29-tisíc eur za minulý rok (celková dotácia mesta na MAD za rok 2018 tak činí 344-tisíc eur), a pre tento rok zatiaľ schválili 329-tisíc.

Titulná fotografia – Ružomberský cintorín. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.