Balkánci vystrieľali Ružomberku víťazstvo

V úvodnom kole jarnej časti Fortuna ligy si MFK suverénne poradil s poslednými Zlatými Moravcami.

Na začiatku februára zrejme každý ešte krútil hlavou, ako a prečo je úvodné kolo jarnej časti ligy naplánované už na 16. februára, ale zdá sa, že počasie sa riadi kalendárom Únie ligových klubov. Ostatné dva týždne privodili úplný obrat. K tomu slnečná sobota úspešne simulujúca jarný deň, a tak sa mohli za prácou na ihrisku vydať futbalisti, za pokrikmi do hľadiska zase diváci.

Báli sa prehry

O záchranu bojujúce Zlaté Moravce vedeli, že prípadne body z Ružomberka im budú na nič, keďže oranžoví sú vo výťahu do hornej šestky, a o to uvoľnenejšie mohli hrať. Strelecký pokus Válovčana ale v bráne neskončil, kým rýchly protiútok štyroch domácich proti dvom hosťom v 16. minúte už áno. Kostadinov hľadal, ktorému z trojice nabiehajúcich spoluhráčov prihrať, až napokon vystrelil a neoľutoval.

„Dohodli sme sa, že od začiatku na nich vybehneme, dáme rýchly gól a budeme to v pokoji držať. Lebo tri body boli dnes pre nás najdôležitejšie,“ naznačil čo-to z jasnej taktiky strelec úvodného gólu, Macedónec Kostadinov.

Tento moment akoby zlomil Zlatomoraveckú uvoľnenosť a odvtedy sa začali triasť o výsledok. Pričom stále nemuseli.

„Sústredili sme sa na úvodný tlak, ustáli sme ho a po chybe jedného z najskúsenejších hráčov sme následne dostali gól. Potom už Ružomberok dominoval,“ opísal dianie na ihrisku hosťujúci kouč Karol Praženica.

V podstate mal pravdu. Jeho brankár Chovan vytlačil Maslovu hlavičku na žrď, no v 36. minúte bol po priamom kope krátky na Qoseho zakončenie. To mu ešte pomohlo brvno, Kristiho následnú dorážku už ale nemal kto zastaviť. Albánsky legionár zvýšil na 2:0.

Dielo dokonali Bosniaci

Na konci polčasu mal dobrú možnosť na zníženie Richtárek, ale zblízka napálil loptu len do Macíka. Oranžovým tak sebavedomie na ceste do šatne nespadlo, čo využili hneď po obrátke.

„My sme tušili, že Moravce tu prídu z bloku, budú brániť a pripravovali sme sa na to, že budeme hrať do plných. Pomohol nám skorší gól a druhý polčas sme už potom dominovali,“ opísal priebeh jednoznačne vyznievajúceho stretnutia kapitán MFK Dominik Kružliak.

Dominanciou určite sršala výborná kombinačná predšestnástková akcia v 60. minúte, po ktorej Bosniak Zinedine Mustedanagič parádnou obstrelovačkou zvýšil už na 3:0. Viaceré ďalšie akcie Ruža nedotiahla do gólového výsledku, až do 85. minúty. Kmeť napálil koníčkom loptu spoza šestnástky, pred bránou ešte stretla hlavu bosnianskeho útočníka Tandira, ktorý svojím deviatym gólom v sezóne upravil na konečných 4:0. Všetky štyri góly MFK tak dali balkánski legionári.

„Z Balkáncov to dnes padalo, ale to je jedno, kto dá gól. Dôležité sú tri body. Je jedno či ich dá Balkánec, či Slovák. Sme jeden tím,“ reagoval na zaujímavý moment strelec prvého gólu Kostadinov.

Oslava gólu Kristiho Qosehu na 2:0. Foto – Rudolf Maškurica.

Nespokojný tréner

„Som veľmi rád, že sme dali štyri góly, že sme jeden z nich dali zo štandardnej situácie, a že sme vyhrali na nulu. Inak to nevidím úplne pozitívne. Myslím, že vieme zahrať ešte lepšie a hráči sa musia zlepšiť do ďalších zápasov, aby sme mohli byť úspešní a mohli atakovať priečky, ktoré chceme,“ znela hlavná myšlienka trénera MFK Davida Holoubka na pozápasovej tlačovej konferencii.

V kontexte víťazstva nad poslednými Zlatými Moravcami, ktoré nie sú aktuálne reálny výkonnostný súper na to, aby ohrozili ambíciu oranžových na prvú šestku či do Európy sa kvalifikujúcu trojku, mal pravdu.

Vrátil sa aj k téme Erika Daniela, ktorého bolo po prvý raz potrebné na pravom krídle nahradiť.

„Bál som sa toho. Kostadinov sa neukazoval až tak dobre, ale príležitosti sa chopil v správny čas. Za jeho a Kmeťovu prácu v tomto zápase som naozaj rád,“ dodal Holoubek.

„Hrával som na pravom krídle v mládežníckych reprezentáciách. Vôbec mi to nevadí. Erika (pozn. redakcie: Erika Daniela) je škoda, bol dôležitý hráč pre nás. Urobím teraz všetko preto, aby som ho nahradil,“ komentoval to nováčik na krídle Kostadinov.

„Erik nám chýba. Na ihrisku aj v kabíne. Bol náš dôležitý hráč. Tihomir podal slušný výkon, dnes ho nahradil. Uvidíme, ako to pôjde ďalej. Ale máme dosť kvalitný tím, aby sme Erika nahradili,“ pridal názor k novému krídelníkovi kapitán Kružliak.

Ďubek sa vrátil

Tomáš Ďubek odchádzal z Ružomberka po úspešnej sezóne 2016/2017, keď MFK skončil na 3. mieste. Po roku a pol sa na Liptov vrátil. Tentoraz ako striedajúci hráč v drese Vionu. S úctou a vďakou ho privítali aj domáci fanúšikovia.

„Veľmi som sa sem tešil, lebo som prišiel domov. Pocity boli, samozrejme, príjemné. Mám dobrý pocit, že si na mňa spomenuli a som im za to vďační,“ komentoval to niekdajší kapitán Ruže.

Po stretnutí si vymenil s Dominikom Kružliakom dresy a skúsil zaloviť v pamäti, koho ešte v šatni na opačnej strane chodby pozná.

„V kabíne je Domino (Kružliak), Johny Maslo, Peťo Andrezly, takže tých chalanov poznám, ale tiež je tam aj veľa nových, bola tu väčšia obmena kádra. No ľudia okolo zostali, aj fanúšikovia, tak s nimi som sa rád zvítal.“

Peter Gal Andrezly sa zdraví s Tomášom Ďubekom (vpravo). Foto – Rudolf Maškurica.

Podbrezová, Michalovce, Nitra

Ružomberok môže o prvú šestku prísť len zhodou veľmi nepriaznivých okolností. Do konca základnej časti čakajú na chalanov tri stretnutia. Najbližšie v Podbrezovej, 2. marca doma s Michalovcami a napokon v Nitre.

V Tabuľke je MFK na 4. mieste so štvorbodovou stratou na tretiu Žilinu a rovnakým náskokom pred Michalovcami.

MFK Ružomberok – FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble 4:0 (2:0)

MFK Ružomberok: Macík – Čurma, J. Maslo, D. Kružliak, Urdinov – Qose, Kochan (80. Brenkus) – Kostadinov, Mustedangić (80. Takáč), Gal Andrezly (71. Kmeť) – Tandir

FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble: Chovan – Čögley, Asanovič, Práznovský, Chren – B. Ľupták, Karlík (46. Švec) – Válovčan, Richtárech, Brašeň – Chomutov (72. Ďubek)

Góly: 16. Kostadinov, 36. Qose, 60. Mustedanagić, 85. Tandir

Žlté karty: 22. Mustedanagić, 43. D. Kružliak, 54. Kochan – 57. Čögley, 83. Ďubek

Rozhodovali: Kružliak – Somoláni, Hancko

Diváci: 1087

Titulná fotografia: Bezmocný pohľad hosťujúceho brankára Adriána Chovana. Lopta je tretíkrát v jeho sieti. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.