Basketbalistky deklasovali Bystricu. Tréner Suja sa súperovi ospravedlnil

Nechýbalo veľa a v sobotu večer mohla v Koniarni padnúť stovka. Teraz však už všetka koncentrácia smeruje na stredu a súboj s Košicami v Európskom pohári.

Sobotňajšiemu extraligovému stretnutiu s Banskou Bystricou predchádzal uprostred týždňa duel na palubovke tureckého Mersinu. MBK v ňom hral o udržanie aspoň teoretickej šance na postup zo základnej B-skupiny Európskeho pohára FIBA.

Rozhodla posledná štvrtina

Ružomberčankám sa v tohtoročnom Európskom pohári viac darilo vonku, ako doma. Napriek tomu, že z piatich zápasov zatiaľ nevyhrali ani jeden, v Krasnojarsku, v Mersine, aj v Košiciach mali k tomu bližšie ako pri domácich výpraskoch s ruským a tureckým celkom.

V 5. kole pohára FIBA viedli po 30. minútach v Turecku o bod. Poslednú štvrtinu ale prehrali o trinásť. Celý zápas 42:54. „Súpera sme fakt držali dole, ale zahodili sme kopec pozícií, či zvnútra, či zvonka. Kľudne mohlo byť po troch štvrtinách aj o 10-12 bodov. No tridsať minút je v basketbale málo. Súper sa nakopol a nedokázali sme ustáť jeho agresivitu a, Bohužiaľ, išiel cez nás,“ hodnotí spätne stretnutie v Turecku tréner Juraj Suja.

„Straty lôpt v poslednej štvrtine nás tam stáli zápas. Nedokázali sme ju podržať. No a v ofenzíve sme veľa toho nepremenili. Ani ja osobne som nemala strelecký deň,“ vymenovala príčiny zbabranej poslednej štvrtiny Kanaďanka Casandra Brownová.

Prehra znamená stopku pre ružomberský sen o postupe z náročnej skupiny.

Chceli stovku, tréner sa za to ospravedlnil

V sobotu stál proti Ružomberku celkom iný súper. Extraligový duel proti Banskej Bystrici mal jednoznačného favorita, aj keď vlani to boli práve Bystričanky, kto nad Liptáčkami dokázal nečakane vyhrať. V 4. minúte bolo 9:9. „Vzal som time-out a sme si povedali ,že toto nie je naša cesta. Dievčatá zareagovali. Zvyšok zápasu išli v neskutočne vysokej intenzite, nedbali na to, koľko je bodov, proste išli svoj film, a tak by sme chceli pôsobiť aj proti silnejším súperom,“ tešil sa z výkonu vo zvyšku zápasu tréner Suja.

Proti výškovo menšiemu a vekovo mladšiemu súperovi to pri streleckom – väčšine zápasu – koncerte išlo najlepšie Kanaďanke Cassandre Brownovej. Premenila štyri trojkové pokusy, dokopy nastrieľala 26 bodov. „Prekvapujúcu mi to dnes išlo, ani tomu nerozumiem, lebo som sa cítila celkom unavená. Ešte som s babami žartovala, že sa dnes cítim, ako keby som mala 300 kíl,“ smiala sa po zápase 25-ročná Brownová.

Bystričanky výborne striedali obranu, čo pochválil aj tréner Suja. Aj tomu pripísal malé vyvedenie z rytmu v druhom polčase.

Napriek tomu stáli Ružomberčanky trinásť sekúnd pred koncom tri body od stobodovej hranice. Fanklub kričal z tribún stovku. Suja si vzal time-out, „Ruža“ mala loptu, ale útok Bystričanky ubránili. Zostalo konečných 97:36.

„Išli sme za tým, aby tá stovka bola. Už to vyzeralo sľubne. Aj by som bol obetoval, že dostaneme viac ako tých 36 bodov. Chcel som, aby sme ľudí potešili, keď si ju pýtali. Videli ste, že sme ešte zobrali time-out, čo sa nerobí v takomto zápase. Aj som sa za to ospravedlnil trénerovi hostí, ale chcel som to kvôli ľuďom, no, Bohužiaľ, nevyšlo to,“ opísal Suja situáciu z posledných sekúnd zápasu. Vzápätí však dodal: „Viem, že divákov potešíme ináč, ako takouto stovkou, tak dúfam, že sa nám to čoskoro podarí.“

Kedy a čím potešia divákov?

Juraj Suja nepovedal, na čo presne myslel. Jasné je, že už v stredu sa končí púť Európskym pohárom. V poslednom 6. kole, ktoré už nič nezmení na 4. priečke v základnej B-skupine ich čaká v Koniarni Good Angels Košice. Istý postupujúci.

Hoci by to z pohľadu súťaže už nič neznamenalo, zdolať po tri a pol roku Košice by bolo pre Ružomberok veľké víťazstvo. „Chceme. Myslím si, že pomaličky výkonom dorastáme na to, aby sme mohli. Treba však rešpektovať kvalitu Košíc. Oni môžu prísť a vyhrať o 20 bodov, ale nepredpokladám to. Verím tomuto družstvu a jeho progresu, ktorý sa začína približovať k takému niečomu, že by to mohlo zvládnuť. Uvidíme,“ hovoril o najbližšom súboji Juraj Suja.

„Napriek prehre v Mersine sme proti jednému z najlepších tímov FIBA Cupu ukázali skvelé momenty. To nás povzbudilo, dalo sebavedomie, že vieme odohrať výborné zápasy. Ukázali sme to aj dnes, hoci to bolo také tréningové stretnutie. Ale aj to, ako sme ho zvládli, nás povzbudzuje, že túto pozitívnu energiu za ostatné dni ešte vyladíme a Košice porazíme. Preto tu všetky sme,“ tvrdila po vydarenom stretnutí s Banskou Bystricou Cassandra Brownová.

Bolo by to veľké prekvapenie, no Ružomberok naň čaká príliš dlho, aby neprišlo. I keď, dovolíme si prognózovať, že Juraj Suja skôr realisticky myslel na posledný domáci zápas v roku. Týždeň pred Vianocami prídu na Liptov Piešťany, a tam by, zdá sa, stúpajúca forma mohla priniesť avizované potešenie pre divákov.

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 97:36 (29:9, 58:20, 73:28)

Štvrtiny: 29:9, 29:11, 15:8, 24:8. TH: 11/7 – 13/9. Trojky: 16 – 3. Úspešnosť streľby 56% – 24%.

BODY RK: Brownová 26 (4 trojky), Jackovecová 15, Kováčiková 14 (4), Mištinová 13, Bartánusová 11 (3), Campbellová 5, Bozókiová a Moravčíková po 4, Janoščíková 3 –

BODY BB: Van Dalenová, Ozdincová, Lukačíková po 6, Kozáková 5, Jelenčíková 4, Števulová a Matejčíková po 2.

Titulná fotografia: Kanaďanka Cassandra Brownová v stretnutí strelecky excelovala. Zdroj: Rudolf Maškurica

Foto v texte: Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok. Zdroj: Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.