Premiérová výhra Ruže v nadstavbe

Ružomberské basketbalistky sa vrátili na 2. miesto tabuľky. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali cez víkend stretnutie 3. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien proti Šamorínu. Liptáčky využili výhodu domáceho prostredia a nad svojím súperom triumfovali o 25 bodov – 79:54.

Ružomberčanky vstúpili do skupiny o 1. – 4. miesto neúspešne, keď úvodné dve stretnutia prehrali. Najskôr zverenkyne Juraja Suju neuspeli na vlastnej palubovke so Sláviou Banská Bystrica 51:56. Ostatný duel odohrali Liptáčky v Piešťanoch, ktorým podľahli 65:46. V prípade, že si „Ruža“ chcela zaistiť šancu na 2. miesto v nadstavbe o titul, musela Šamorínčanky bezpodmienečne zdolať.

Prvý vzájomný zápas Ružomberka so Šamorínom v aktuálnom ročníku sa skončil tesným triumfom vicemajstra v pomere 70:65. Druhé stretnutie, ktoré sa uskutočnilo na juhu Slovenska, opätovne vyhrali zverenkyne Juraja Suju (66:46). Liptáčky boli napokon úspešné aj do trojice, keď porazili Šamorín 79:54 a vrátili sa na 2. miesto v skupine o titul.

Spokojnosť s druhým polčasom

Kapitánka ružomberského tímu Alexandra Buknová vyjadrila nespokojnosť s úvodným polčasom jej družstva, ktoré ho vyhralo len o bod (37:36). „Boli to dva odlišné polčasy. Prvé dejstvo nebolo z našej strany také, ako sa chceme prezentovať. V druhom polčase sme zápas dokázali obrátiť na našu stranu a hrať tak, ako chceme.“

Členku slovenskej reprezentácie, ktorá v zápase zaznamenala 20 bodov, potešil diametrálne odlišný výkon jej mužstva v druhom dejstve, ktoré ho suverénne ovládlo. „V prvom polčase sme strácali lopty, dostávali sme ľahké koše. Druhé dejstvo by mohlo byť odrazovým mostíkom a zároveň vzorom, ako sa chceme prezentovať. Naša hra nie je ako v predošlých mesiacoch, hráme trochu iným spôsobom, ale výkonom v druhom polčase sme sa trochu priblížili hre z konca uplynulého roka,“ dodala Buknová.

Tvrdá kritika arbitrov

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol nespokojný s hrou jeho zverenkýň v prvom polčase. „V prvom rade by som chcel poďakovať všetkým ľuďom, ktorí prišli, obzvlášť fanklubu Concordia 1906, pretože oni jediní išli celý zápas naplno. Môj tím nie. Preto práve im gratulujem na prvom mieste. Vážime si ich podporu,“ povedal Suja na úvod.

V druhom dejstve mu však jeho tím urobil radosť zlepšeným výkonom. Odohrali sme výborný druhý polčas. Teší ma to, tak by to malo vyzerať. Pretože dovtedy to bolo z našej strany veľmi zlé, hlavne v obrane. Hoci sme sa na stretnutie pripravovali zodpovedne, v prvom dejstve to nebolo vôbec vidno,“ zhodnotil lodivod „Ruže“.

Hrajúca asistentka trénera Šamorína Timea Sujová po zápase nešetrila kritikou na adresu rozhodcov. To, čo bolo faulom v prvom polčase, v druhom už nebolo. Už je to trápne, keď sa protihráčky ospravedlňujú – prepáčte, viem, že to bol faul, ale on to nepískol, a potom zapíska na našej strane fauly, ktoré sú úplne od veci. Len preto, lebo tam kričia tréneri na lavičke, a u nás nie. Keď im chcú takto pomáhať, nech sa páči. Ale na Banskú Bystricu, Košice či Piešťany im to nebude stačiť.“

Nabitý program vicemajstra

Liptáčky sa po polovici nadstavby nachádzajú v tabuľke na 2. mieste za suverénnymi Piešťanskými Čajkami. Tretia priečka patrí Slávii Banská Bystrica. Na 4. pozícii ostal Šamorín.

Zverenkyne Juraja Suju majú momentálne reprezentačnú prestávku. Po jej skončení sa Liptáčky predstavia v Banskej Bystrici (18. február). Posledný domáci duel v rámci nadstavby odohrá vicemajster proti Piešťanom (25. február). Skupinu o titul uzavrú Ružomberčanky stretnutím v Šamoríne (4. marec). Následne sa „Ruža“ predstaví na záverečnom turnaji Česko-slovenského pohára, pričom vo štvrťfinále vyzve KP Brno.

Vzápätí príde na rad vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy, ktorá má začiatok stanovený na 11. marca. Štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.