Basketbalistky Ružomberka nebudú hrať Eurocup

Basketbalistky MBK Ružomberok nebudú v nasledujúcej sezóne účinkovať vo FIBA Cupe. Fotografia: Rudolf Maškurica
Dôvodom kroku aktuálneho vicemajstra Slovenska je radikálna prestavba družstva MBK Ružomberok, ktoré chce účinkovať v Stredoeurópskej ženskej lige – CEWL.

V Európskom pohári FIBA (Eurocup) sa pri neúčasti Ružomberka predstavia majstrovské Piešťanské Čajky a taktiež aj Slávia Banská Bystrica. Piešťany majú už pred žrebom zabezpečenú účasť v skupinovej fáze vďaka zisku slovenského titulu.

Pre Piešťanské Čajky pôjde už o piatu účasť v Eurocupe. Slávia Banská Bystrica, ktorá minulý ročník hrala pod názvom BK ŠKP 08 Banská Bystrica, sa ako štvrtý tím z uplynulej sezóny predstaví pri svojej premiére v tejto súťaži v kvalifikácii.

Napriek tomu, že sa Ružomberčanky v budúcej sezóne nepredstavia v Eurocupe, tak podľa slov výkonného riaditeľa Mestského basketbalového klubu (MBK) Radoslava Popelku budú s vysokou pravdepodobnosťou účinkovať v Stredoeurópskej ženskej lige – CEWL.

„To, že sme neprihlásili družstvo do FIBA Cupu, neznamená, že náš klub odmieta medzinárodnú konfrontáciu. Avšak, po dôkladnom zvážaní, vzhľadom na skutočnosť, že káder prechádza drastickými zmenami, sme sa rozhodli pre iný pohárový formát, pre Stredoeurópsku ženskú ligu. Českému organizátorovi tejto súťaže sme už aj oficiálne doručili náš záujem,“ uviedol výkonný šéf MBK Ružomberok.  

Ružomberčanky nenadviažu na minuloročný úspech

„Ruža“ si v uplynulej sezóne počínala vo FIBA Cupe výborne, keď sa prebojovala až do 1. vyraďovacieho kola, v ktorom podľahla ruskému tímu BC Nadežda Orenburg. V skupinovej fáze sa Liptáčkam darilo nad očakávania, keď sa im podarilo dvakrát zdolať belgický Liége a taktiež triumfovali na pôde madridského Estudiantes.

Vďaka skvelým výkonom v základnej skupine postúpili Ružomberčanky do 1. kola play-off, v ktorom narazili na ruský veľkoklub BC Nadežda Orenburg. Prvý duel v Koniarni sa ale skončil obrovským prekvapením, keď Liptáčky zaskočili veľkého favorita a senzačne s ním remizovali 86:86.

Odveta, ktorá sa hrala v Rusku, bola už v jednoznačnou záležitosťou Orenburgu. Vzhľadom na fakt, že sa Liptáčky v budúcom ročníku nepredstavia v Eurocupe, tak nenadviažu na minuloročný úspech.

Obrovské zmeny v tíme

V kádri MBK Ružomberok došlo po skončení sezóny k viacerým zmenám. Dres aktuálneho vicemajstra Slovenska si v nasledujúcom ročníku nebudú obliekať dlhoročné stálice Miroslava Praženicová a kapitánka Radka Stašová, ktoré pôsobili v mužstve dlhých 6 rokov.

Po troch sezónach sa s tímom rozlúčila aj srbská reprezentantka Teodora Turudićová. Na Liptove nebudú pokračovať ani americké legionárky Marté GraysováAdrianne Motleyová, ktorým sa naplnili ročné zmluvy. V oranžovom drese sa v budúcej sezóne nepredstavia ani chorvátske legionárky Patricie BurováJosipa Pavićová, na ktoré si Ružomberok neuplatnili opciu.

Ako bude vyzerať káder Liptáčok v nasledujúcom ročníku je nateraz nejasné. Podľa dostupných informácií odohrá „Ruža“ najbližšiu sezónu iba so slovenskými hráčkami v znamení novej klubovej filozofie.

Trénerský tandem pokračuje

Na Liptove, naopak, bude aj naďalej pôsobiť tréner Juraj Suja, ktorý podpísal s Ružomberkom 3-ročný kontrakt s platnosťou do roku 2025. Jeho asistentom ostáva Michal Porubčan.

Doterajšia vizitka ružomberského kormidelníka, ktorý pôsobí v centre dolného Liptova od sezóny 2013/2014, je vzácne vyrovnaná. „Ružu“ priviedol trikrát k zlatu, tri razy s ňou oslavoval striebro a do klubovej vitríny pridal aj tri bronzové medaily. Počas deviatich sezón v Ružomberku sa Jurajovi Sujovi, ktorý je zároveň od roku 2019 aj trénerom slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie, podarilo trikrát získať Slovenský pohár.

V uplynulej sezóne priviedol Ružomberčanky k zisku striebra, keď vo finále jeho zverenkyne nestačili na Piešťanské Čajky, ktorým podľahli 3:1 na zápasy. Piešťany zásluhou finálovej výhry získali premiérový slovenský titul v dejinách klubu. Piešťanské Čajky zároveň ukončili trojročnú nadvládu „Ruže“ v slovenskej lige a stali sa historicky len tretím klubom, ktorý uspel v najvyššej súťaži v ére samostatnosti.

Napriek neúspešnému finále ale neostali Liptáčky v uplynulej sezóne bez trofeje. Vo februári v domácom prostredí získali po štvrtýkrát v dejinách klubu Slovenský pohár, keď vo finále porazili práve Piešťanské Čajky. Krátko pred triumfom v národnom pohári sa Ružomberčanky predstavili aj vo Federálnom pohári, kde obsadili štvrté miesto.

Nový ročník Extraligy v znamení zmien

V nasledujúcej sezóne budú v najvyššej ženskej basketbalovej súťaži pôsobiť okrem Ružomberčaniek aj majstrovské Piešťanské Čajky, bronzové Young Angels Košice, BAM Poprad, BK ŠK UMB Banská Bystrica, CBK Košice, ŠBK Šamorín a Slávia Banská Bystrica. Nováčikom v najvyššej ženskej súťaži sú CBK Košice. Začiatok nového ročníka ženskej basketbalovej Extraligy je predbežne stanovený na 1. októbra.

Po odohraní 14 zápasov sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé 4 tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Vyraďovacia časť ženskej basketbalovej Extraligy má začiatok stanovený na 11. marca. Štvrťfinále sa bude hrať na dva víťazné zápasy. Semifinálová séria, rovnako ako finálové súboje, sa budú hrať na tri víťazné stretnutia. Víťaza Slovenskej ligy spoznáme najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky.

Slovenský pohár, ktorý v uplynulej sezóne získali práve Ružomberčanky, je predbežne naplánovaný na 20. – 22. januára 2023. Budúci rok sa taktiež uskutoční v Českej republike aj Federálny československý pohár v dňoch od 17. – 19. februára 2023. Zúčastnia sa ho prvé štyri družstvá Niké Extraligy žien po základnej časti súťaže a prvé štyri mužstvá Českého pohára žien.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.