Basketbalistky sú krok od finále

Po troch rokoch tretích miest klopú ružomberské basketbalistky na finálové brány. S piešťanským rivalom však potrebujú v semifinálovej sérií ešte jedno víťazstvo.

S Piešťanmi je to v tejto sezóne ako na hojdačke. Do januára Ruža výlučne prehrávala. Dokopy trikrát. V nadstavbe však vyhrala dvakrát po sebe a teraz k tejto sérií pridala ďalšie dve semifinálové víťazstvá. V stredu pri Sĺňave a v sobotu večer aj doma v Koniarni.

„Urobili sme dobré zmeny a z toho ťažíme. Naštartovali sme sa, dokážeme ich aj poraziť v sérii, ale ešte nie je koniec. Oni sa nevzdajú a bude to ešte náročné. Strašne náročné,” zamýšľa sa tréner MBK Juraj Suja.

Nevydarený úvod

Prvý polčas sobotňajšieho druhého zápasu semifinále patril hostkám. Držali si Ružu na dištanc, veľmi tomu pomohli rýchle tri fauly americkej strelkyňe Walkerovej ale aj množstvo nesúrodých útočných akcií.

„Prišli dobre pripravené, zapojili Podrugovú, kľúčovú hráčku a bolo to hneď cítiť. Nedokázali čeliť ich návalom útokov a hádzali hrozne veľa trestných hodov. Nevedeli sme kontrolovať a trápili sa, ale také je play-off,“ hodnotil po zápase neúspešný prvý polčas Suja.

„V šatni sme si povedali, že takto to nemôže ísť ďalej, pokiaľ chceme vyhrať, že musíme začať lepšie brániť, to sme splnili a útok už prišiel sám,“ vravela jedna z najlepších v stretnutí, domáca Nikola Kováčiková.

Skvelý obrat po polčase

Tretia štvrtina bola ako z vydareného basketbalového sna. Ružomberčanky ubránili takmer všetky útoky Piešťan. V útoku pätica hráčiek, ktorá bola na palubovke sedem minút urobila poriadny prievan a domáce túto desaťminútovku vyhrali 19:4. Bola to jediná štvrtina, ktorú Ružomberok vyhral, ale stačila na celý zápas.

„Tých desať minút rozhodlo. Nezvládli sme ich. A k tomu slabá efektivita streľby. Ani Ružomberok nepremenil zďaleka všetko, ale keď potreboval, tak skóroval,“ hodnotil po stretnutí tréner Čajok Martin Pospíšil. Jeho tím nepremenil až devätnásť trojkových pokusov. Ružomberok naproti tomu jedenásť.

„Tento tím sa dokázal vyhrabať z veľkého podpalubia pred domácimi ľuďmi a klobúk dole pred nimi, ako ten zápas dnes zvládli. Trošku nám prialo aj šťastie, ale to sme si aj my pritiahli tým, koľko energie sme do toho vložili,“ chválil svoje zverenkyne Suja.

Nemuselo to stačiť

V poslednej štvrtine sa do hry dostali aj ďalšie hráčky, ale „chémia“ nefungovala. Ružomberok náskok stratil a dokonca opäť prehrával. Návrat k pôvodnému zloženiu, v tento večer úspešnej zostavy Kováčiková, Mištinová, Janoščíková, Campbellová, ktoré dopĺňali Ellenbergová, Yatskovetsová a Walker-Kimbroughová, ale opäť slávil úspech.

„Nechcem nikoho chváliť. Mladej Niki (Kováčiková, pozn. redakcie) vyšiel zápas, naopak, rytmus kvôli faulom nechytila Walkerová, trápila sa Ellenbergová, ale toto bol tímový výkon. Skladám pred dievčatami klobúk. Veľmi im želám, aby ten tretí bod v sérií uchmatli pre seba,“ reagoval Suja na individuálne tímové výkony v sobotňajšom zápase.

Ružomberok viedol na samom konci stretnutia 64:61. Bartáková mala sekundu pred koncom v rukách trojkový pokus, ktorý však do koša nepadol, a v tom momente zmĺknutá Koniareň opäť úspešne chytila dych.

„Bolo to veľmi nepríjemné, že sme dopustili takú strelu, nemalo by sa to stávať, ale proste, tieto závery prinášajú veci, ktoré ja nedokážem ovplyvniť. Šťastena stála pri nás,” opisoval srdce zastavujúci moment v poslednej sekunde tréner Suja.

Posledný krok býva najťažší

„Toto bol asi najdôležitejší zápas so série, a sme si s babami fakt dali záležať, aby sme to zvládli. Záver bol stresujúci, ale skončilo na našu radosť v náš prospech. Máme ešte tri šance na to, aby sme jedno stretnutie vyhrali, tak dúfam, že sa to podarí,” hodnotila najúspešnejšia strelkyňa domáceho družstva, šestnásťbodová Kováčiková.

„Gratulujem Ružomberku k víťazstvu, vedie 2:0, ale stále nás musí poraziť ešte raz, aby sa dostal do finále,“ odkázal po zápase tréner Piešťan Martin Pospíšil.

„Bude to nesmierne ťažké. Sami vidíte, čo Piešťany dokážu, ako sa vrátili do zápasu. Musíme sa dobre pripraviť,“ pustil sa do reči o nadchádzajúcom stredajšom treťom zápase Suja.

„Nebude to vôbec ľahké, ale urobíme všetko preto, aby sme už v Piešťanoch vyhrali. Musíme sa však veľmi dobre pripraviť,“ potvrdila Nikola Kováčiková.

 

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 64:61 (11:15, 17:20, 19:4, 17:22)
Najviac bodov: Kováčiková 16 (4 trojky), Campbellová 15, Walker-Kimbroughová 12, Ellenbergová 7, Janoščíková a Buttsová 4, Stašová, Mištinová a Yatskovetsová 2  – T. Páleníková 18, Zohnová 12, Podrugová 11, Bartáková 9, Smuthová 7, Slamová a Jakubcová 2
stav série: 2:0

Titulná fotografia – radosť basketbalistiek po víťazstve nad Piešťanmi. Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.