Medailová žatva pokračuje. Ružomberské basketbalistky získali ďalšie cenné kovy

Mládež MBK Ružomberok má za sebou úspešný záver sezóny. Foto: Marián Ujco

Mládežnícke výbery MBK Ružomberok potvrdili, že patria k najlepším na Slovensku.

Ružomberský mládežnícky basketbal dosiahol v ostatnom období veľmi cenné úspechy. Okrem zlatých ružomberských junioriek (U19)mladších žiačok (U13), ktoré triumfovali na republikových šampionátoch, získali aj ostatné mládežnícke výbery ďalšie cenné kovy. Vo všetkých prípadoch išlo o striebro.

Na prelome mája a júna (31. máj – 2. jún) sa v Košiciach uskutočnili Majstrovstvá Slovenska kadetiek do 17 rokov, na ktorých mal zastúpenie aj MBK Ružomberok. Okrem nich sa na turnaji predstavilo aj ďalších sedem družstiev – Young Angels Košice, Slávia Banská Bystrica, Piešťanské Čajočky, BK Lokomotíva Sereď, BK Klokani Ivanka pri Dunaji, CBK Košice a BK Slovan Bratislava.

Strieborné kadetky

Ružomberská „sedemnástka“, pod vedením Ivety Bielikovej, otvorila šampionát štvrťfinálovým vystúpením proti Piešťanom. Liptáčky položili základ svojho úspechu už v prvej štvrtine, ktorú vyhrali o 20 bodov – 28:8. Ostatný priebeh stretnutia bol už vyrovnanejší, nič to však nezmenilo na tom, že „Ruža“ po výhre 71:56 postúpila do semifinále.

V boji o finále nastúpili Ružomberčanky proti Ivanke pri Dunaji, pričom ju nešetrili. Hráčky z Liptova rozhodli o svojej výhre už v prvom polčase, ktorý ovládli hladko 51:27. Zverenkyne Ivety Bielikovej sa napokon tešili z vysokého triumfu 85:46, vďaka čomu si zabezpečili postup do finále.

V súboji o zlato čakal Liptáčky najťažší možný súper – domáce Young Angels Košice. Tie napokon zúročili výhodu domáceho prostredia a nad svojím súperom vyhrali 82:64. Kadetky MBK Ružomberok U17 tak získali na republikovom šampionáte strieborné medaily.

Finále: MBK Ružomberok U17 – Young Angels Košice U17 64:82

Ružomberská sedemnástka nestačila len na domáce Young Angels Košice. Foto: Samuel Pacala

Ďalšie želiezko v ohni

V rovnaký víkend (31. máj – 2. jún) boli v akcii aj žiačky (U14) MBK Ružomberok. Tie na republikovom šampionáte, ktorý sa uskutočnil v ružomberskej Koniarni, čelili nasledujúcim súperom – Young Angels Košice 2011, Young Angels Košice 2010, BAM Poprad, Slovan Bratislava a MIBA Slovakia.

Ružomberská „štrnástka“ otvorila domáci turnaj proti Young Angels Košice 2011, pričom ich deklasovala 85:37. Ešte v ten istý deň odohrali zverenkyne Antona Panisa súboj proti Popradu, nad ktorým zvíťazili 59:40.

O druhom mieste rozhodla prehra o bod

Druhý deň majstrovstiev SR začali Liptáčky vystúpením proti MIBA Slovakia. Ako sa neskôr ukázalo, bol to kľúčový zápas v boji o celkové prvenstvo. Duel sa v riadnom hracom čase skončil nerozhodne 51:51 a o víťazovi tak muselo rozhodnúť až predĺženie. V ňom sa šťastie usmialo na protivníka „Ruže“, ktorý napokon mimoriadne vyrovnaný súboj vyhral o jediný bod – 59:58.

Po takejto krutej prehre nastúpili Liptáčky o pár hodín na ďalšie stretnutie, tentoraz proti Young Angels Košice 2010. Ružomberčanky sa z predchádzajúceho zápasu otriasli a nad „anjelkami“ triumfovali vysoko 67:21.

Posledný deň turnaja odohrala ružomberská „štrnástka“ záverečný duel proti Slovanu Bratislava, ktorý porazila hladko 57:16. Žiačky MBK Ružomberok (U14) napokon skončili na druhom mieste, keďže ich súper MIBA Slovakia ovládol všetky zápasy na turnaji. Liptáčky tak získali v domácom prostredí strieborné medaily.

Oravsko-liptovská spolupráca priniesla ďalšie striebro

Ako posledné boli v hre staršie žiačky (U15) MBK Ružomberok, hrajúce pod názvom Orava BasCats. Tie na majstrovstvách SR, ktoré sa uskutočnili v Poprade (7. – 9. jún), nastúpili v konkurencii týchto tímov – Young Angels Košice, BK AŠK Slávia Trnava, BK Klokani Ivanka pri Dunaji, BK Slovan Bratislava, BAM Poprad, MBK Stará Turá a BKM Junior UKF Nitra.

Liptáčky, pod taktovou Rudolfa Dorka, otvorili turnaj štvrťfinálovým vystúpením proti najvyššie nasadenému družstvu – BKM Junior UKF Nitra. Ružomberská „pätnástka“ však o svojej cennej výhre rozhodla už pred záverečnou štvrtinou, keď mala k dobru 25 bodov – 58:33. V poslednej perióde síce Nitrianky skresali manko, nič to však nezmenilo na výhre „Ruže“ v pomere 65:53 a postupu do semifinále.

Zdolali aj domáci Poprad

V ňom nastúpili Ružomberčanky proti domácemu Popradu. Vo vyrovnanom zápase sa tešili z triumfu Liptáčky, ktoré zvíťazili o 10 bodov – 69:59 a zabezpečili si postup do finále, v ktorom vyzvali Ivanku pri Dunaji.

Súboj o zlato ale patril Klokanom. Tí o svojej výhre rozhodli už v prvej štvrtine, ktorú ovládli 22:6. V ostatnom priebehu bol súboj vyrovnanejší, no súper „Ruže“ si svoj náskok postrážil a napokon zvíťazil 67:49. Žiačky (U15) Orava BasCats/MBK Ružomberok tak obsadili na republikovom šampionáte druhé miesto a pridali do svojej vitríny strieborné medaily.