Beh ku Krížu ovládol Randy Hric

Štvrtý ročník Behu ku Krížu prilákal 137 súťažiacich. Fotografia: CKC Černová/Facebook
V 2. kole Ružomberskej bežeckej ligy mladší z dvojice Hricovcov triumfoval pred svojím bratom Rolandom, ktorého zdolal o viac ako minútu.

Uplynulý víkend sa v Černovej uskutočnil Beh ku krížu, ktorý bol zároveň aj 2. kolom Ružomberskej bežeckej ligy (RBL). Po dvojročnej odmlke, zapríčinenej pandémiou koronavírusu, sa na bežeckú mapu vrátilo toto obľúbené podujatie, ktoré napísalo svoju 4. kapitolu.

Medzi ženami najrýchlejšia Chovanová

Na hlavnú trať s dĺžkou 4,23 km a s prevýšením 622 metrov sa postavilo 55 pretekárov. Štart pretekov bol pri Moteli Ranč v Černovej a cieľ na Plieške v nadmorskej výške 1067 metrov nad morom. Organizátori celkovo napočítali 137 súťažiacich. Okrem dospelých si zabehali aj žiaci a deti.

Preteky suverénne ovládol Mikulášan Randy Hric s časom 30 minút 15 sekúnd pred svojim starším bratom Rolandom. Tretí skončil Miloš Magerčák. Rodák z Liptovského Mikuláša si tak napravil chuť, keďže v ostatnom ročníku skončil druhý. Tretie miesto vtedy bral Tomáš Gazdarica, pričom strieborný Roland Hric skončil v roku 2019 štvrtý. Obaja bratia si tak, v porovnaní s posledným ročníkom, polepšili v celkovom poradí.

Zo žien bola najrýchlejšia Monika Chovanová z Dolného Kubína, ktorá triumfovala pred domácou Zuzanou Jančiovou. Tretie miesto obsadila Alena Janíčeková.

Rekord trate odolal

Riaditeľ pretekov Tomáš Bačkor bol s podujatím spokojný. „Po nútenej dvojročnej prestávke to bolo trochu ťažšie rozbiehanie. Avšak nenechali sme sa odradiť a spolu s tímom CKC Černová sme sa pustili do organizácie. S výsledkom som spokojný. Určite sa našli malé chybičky, ale verím, že si ich súťažiaci nevšimli.“

Oproti poslednému ročníku, ktorý sa uskutočnil v roku 2019, prešlo podujatie podľa Bačkora určitými zmenami. „Na tomto ročníku bolo o niečo viac práce ako v predchádzajúcich rokoch, pretože sme zmenili pár vecí. V minulosti bývali preteky v jarných mesiacoch, pričom nebolo potrebné trate kosiť. Keďže sa tento ročník uskutočnil v lete, tak sme museli trať pokosiť.“

Rekord podujatia, ktorého majiteľom je Jozef Hlavčo z roku 2019 s časom 25 minút 48 sekúnd, sa síce nepodarilo prekonať, no napriek tomu nebola núdza o výborné výkony. „Som rád, že som videl na štarte opäť bratov Hricovcov, ktorí boli doposiaľ na každom jednom ročníku,“ dodal Bačkor.

Do konca roka sa uskutočnia ešte štyri podujatia

Beh ku Krížu bol v poradí druhým podujatím RBL v aktuálnom roku. Prvé kolo 5. ročníka RBL sa uskutočnilo 5. júla na Zarevúcej, pričom jeho víťazom sa stal Martin Hatala, zo žien sa z víťazstva tešila Magdaléna Ličková.

Najbližšie si pretekári zmerajú sily 2. septembra na 5. ročníku Večerného behu, ktorý sa uskutoční v parku Štefana Hýroša. Následne príde na rad 18. ročník Behu okolo Sidorova, ktorý je naplánovaný na 25. septembra.

Predposledným podujatím bude Beh na Malinné, ktorý má termín stanovený na 9. októbra. Tohtoročnú RBL ukončí Liptovský Štefanský beh v uliciach mesta 26. decembra.

Do RBL sa môže zapojiť ktokoľvek, avšak body do celkového poradia sa pripíšu iba tým, ktorí majú trvalé, alebo prechodné bydlisko v okrese Ružomberok, prípadne reprezentujú športový klub so sídlom v ružomberskom okrese.

VÝSLEDKY (trať 4,23 km, prevýšenie 622 m)dorastenci: 1. Macko (Hubová) 34:51,34, juniori: 1. M. Mikuštiak (HK Tatrín Ružomberok) 37:09,49, muži do 39 rokov: 1. Randy Hric 30:15,13, 2. Roland Hric 31:37,46 (obaja SkiMo Stat – Hric Brother Liptovský Mikuláš), 3. Miloš Magerčák (Dynamečko/Suchá Hora) 33:20.04, do 49 rokov: 1. Janíček (Sporttakus running team) 34:05,77, 2. Milan Hatala (CKC Černová) 35:08,76, 3. Martin Hatala (Moji ľudia Černová) 36:12,04, do 59 rokov: 1. Bocko (Černová) 40:34,45, do 69 rokov: 1. Hrušovský (Spišská Nová Ves) 39:56,72, nad 70 rokov: 1. Sviták (AK Žilina) 43:02,97, dorastenky: 1. Mikuštiaková (Adam Sport Ružomberok) 54:43,54, ženy do 34 rokov: 1. Jančiová (Moji ľudia Černová) 40:03,30, 2. Papčová (Černová) 44:05,51, 3. Fainová (OCR Ružomberok) 44:46,67, do 49 rokov: 1. Chovanová (BK Dolný Kubín) 36:27,25, 2. Janíčeková (Sporttakus running team) 42:04,07, 3. Imrichová (Limbach) 43:26,39, nad 60 rokov: 1. Mláková (Ružomberok) 56:13,39.