Beh na Malinné v réžii slovenských reprezentantov

Najlepší mužskí pretekári. Foto: Filip Kubáň
Víťazom siedmeho ročníka sa stal domáci pretekár Kristián Jánošík.

V nedeľu 8. októbra sa v Hrabove uskutočnil Beh na Malinné, ktorý bol zároveň 4. kolom Ružomberskej bežeckej ligy (RBL). Ani nevľúdne počasie neodlákalo pretekárov zúčastniť sa tohto populárneho bežeckého podujatia.

Na štarte bolo vidieť desiatky bežcov všetkých vekových kategórií, vrátane detí. Súťažiaci mali na výber dva úseky. Kratšiu trať s dĺžkou 2,5 kilometra, so začiatkom pri údolnej stanici kabínkovej lanovky v Hrabove, s cieľom pri chate Dária, absolvovalo 10 pretekárov.

Zdatnejší a skúsenejší bežci si zmerali sily na dlhšej trati s dĺžkou 3,9 kilometra a s prevýšením 638 m. Tento úsek začínal taktiež v Hrabove a končil pri vrcholnej stanici sedačkovej lanovky na Malinom Brde. Na túto náročnú trať sa postavilo 62 súťažiacich. Celkovo organizátori napočítali 112 bežcov. 

Slušná konkurencia

Konkurencia v štartovnom poli bola obrovská, a to napriek tomu, že na trati chýbal víťaz spred dvoch rokov Jozef Hlavčo. Ten v roku 2021 stanovil absolútny rekord podujatia časom 24 minút a 51 sekúnd.

Víťazom mužskej kategórie sa stal domáci pretekár Kristián Jánošík, ktorý na vrchol Malinného Brda vybehol za 26 minút a 4 sekundy. Druhý do cieľa prišiel slovenský reprezentant v skialpinizme Jakub Šiarnik. Bronz patril minuloročnému víťazovi Dominikovi Babálovi z Ružomberka.

Medzi ženami sa z triumfu tešila Eszter Hortobágyiová, ktorá suverénne ovládla kategóriu do 34 rokov, pričom trať zdolala za polhodinu.

Dovolená pomôcka víťaza

Absolútny víťaz pretekov Kristián Jánošík neskrýval radosť z triumfu. „S prvým miestom som nerátal, veľmi ma potešilo. Dokonca som mal lepší čas, čo je vzhľadom na podmienky skvelé. Momentálne nemám až takú dobrú kondíciu, akoby som chcel. Navyše, zišla sa tu výborná skialpinistická konkurencia na čele s Jakubom Šiarnikom či Michalom Tukom. Aktuálne mám tréningovú prípravu pred zimnou sezónou, čiže tieto preteky som bral ako otestovanie svojej kondície.“

Rodák z Liptovskej Lúžnej detailne opísal priebeh pretekov: „Jakub to rozbehol poriadne, tuším mi na nejakých 20 sekúnd aj ušiel. Pred tým, ako sa otvorila zjazdovka, v tom väčšom „strmáku“, som ho dobehol. Na zvážnici, pred chatou Dária, sa mi podarilo trochu ujsť. V následnom strmom kopci som mal výhodu paličiek. Keď som mal náskok približne päť metrov, tak som si povedal, že buď to rozhodnem tu, alebo nikde. V tejto časti som išiel svoje maximum a napokon sa mi podarilo vyhrať s minútovým náskokom.“

V čase začiatku pretekov pršalo, fúkal silný vietor, ktorý výrazne znížil pocitovú teplotu. Cyklistický špecialista bol ale na všetko pripravený, pričom mal dovolenú pomôcku – paličky. „Problém mi robil hlavne terén v hornej pasáži, na tráve, pomerne veľa sa na ňom šmýkalo. Vzhľadom na to sa mi tie paličky aj hodili. Určite boli dobrou pomôckou predovšetkým v tej najstrmšej časti od Dárie.“

Keďže sa K. Jánošík venuje okrem cyklistiky aj skialpinizmu, zaujímalo nás, aký je jeho najbližší program: „Momentálne mám po cyklistickej sezóne. Tento mesiac strávim tréningom v domácom prostredí. V novembri, ak to situácia a zdravie umožnia, by som chcel absolvovať nejaké sústredenie na snehu. V decembri začína Svetový pohár, na ktorý by som sa chcel kvalifikovať. Dúfam, že v tomto období už budem mať požadovanú formu,“ uzavrel 24-ročný pretekár.

Ako prvý na Malinné vybehol Kristián Jánošík. Foto: autor

Potvrdil svoju univerzálnosť

Slovenský reprezentant v skialpinizme Jakub Šiarnik bol spokojný s druhým miestom. „Teší ma, že Kristián ma zdolal, aspoň budem mať motiváciu v zime, a o to bude lepšia konkurencia na slovenských pretekoch. V mojom prípade nastal taký paradox, že môj zimný čas je o 20 sekúnd lepší ako letný.“  

Elitný skialpinistický pretekár si týmto behom spestril svoju prípravu: „Tento rok som veľa nenabehal, v podstate som sa rozhodol na poslednú chvíľu ísť na toto podujatie. Preteky na Malinné mám veľmi rád, je tu dobrý organizátorský tím, príjemní ľudia, kamaráti.“

Rodák z Liptovského Mikuláša spočiatku viedol, no v boji o triumf bol napokon kľúčový začiatok strmého stúpania na Malinné. „Odštartoval som tak, ako zvyknem v zime. Išiel som prvý prakticky po rovinatejšiu pasáž v strednej časti zjazdovky. Postupne sa Kristián približoval, pri Dárii sme boli spolu. Na hornatej časti kopca ma trochu strhol a potom si už zvyšoval náskok. Išiel vyrovnanejším výkonom, ja som to trochu napálil.“

Keďže zimná sezóna „klope“ na dvere, tak sme sa J. Šiarnika opýtali, čo ho v najbližšom období čaká: „Najbližších päť dní budem na Smrekovici. Následne ma čaká dvojtýždňové sústredenie na snehu. Potom príde na rad Svetový pohár, neskôr bude štartovať aj Slovenský pohár. Začiatkom roka budú majstrovstvá Európy, ktoré budú vrcholom sezóny. Kvôli nim realizujem prípravu na snehu už od leta,“ dodal 28-ročný športovec.  

Slovenský skialpinistický reprezentant Jakub Šiarnik obsadil druhé miesto. Foto: autor

Novinka v detských kategóriách  

Autor trate Tomáš Gazdarica nečakal taký záujem o preteky vzhľadom na nepriaznivé počasie. „Pravdupovediac, keď som si pozrel predpoveď počasia, tak som neveril, že príde toľko zaregistrovaných bežcov. Súťažiacich teda neodradilo ani nevľúdne počasie. Myslím si, že každý si preteky užil, máme pozitívne reakcie. Pred nami tak stojí výzva do nasledujúcich ročníkov pokračovať v tomto podujatí.“

Preteky na Malinné opätovne prilákali zvučné mená, z čoho mali organizátori radosť: „Vzhľadom na podmienky sa zišla slušná konkurencia. Rekord trate síce odolal a vplyvom počasia neboli časy až také elitné, ale každopádne išlo o veľmi kvalitné výkony.“

Zmena oproti predošlým ročníkom nastala v prípade detských kategórií, ktoré sa neuskutočnili na zjazdovke, ale na asfaltovej ceste smerom na Kalváriu. „Zvolili sme alternatívu detských behov smerom na Kalváriu, pretože spodná časť zjazdovky je rozbitá. Vplyvom počasia bolo aj blato, navyše v predchádzajúcich dňoch tam pracovali aj mechanizmy. Z daných dôvodov sme nechceli vyháňať deti do týchto podmienok,“ ozrejmil príčinu zmeny T. Gazdarica.

Ružomberská bežecká liga vrcholí

Beh na Malinné bol štvrtou akciou RBL v aktuálnom roku. Jej prvým podujatím bol Beh ku krížu, ktorý ovládol Dominik Bábal. Zo žien sa z výhry radovala Dana Trégerová z Liptovského Hrádku.

Na začiatku septembra sa uskutočnil Večerný beh, ktorého víťazom sa stal Matúš Vlčko z Černovej. Medzi ženami triumfovala Veronika Čellárová. Pred týždňom (1. október) napísal už svoj 19. ročník Beh okolo Sidorova, ktorý vyhral Matej Oravec a Michaela Kucháriková.

Najbližšie si pretekári zmerajú sily na 6. ročníku Štefanského behu, ktorý sa uskutoční 26. decembra a zároveň bude poslednou tohtoročnou akciou RBL.

VÝSLEDKY:

Hlavná trať (3,86 km, prevýšenie 638 m) – juniori: 1. Jarabek 35:14, muži do 39 rokov: 1. Jánošík (PROefekt Acrossteam) 26:04, 2. Šiarnik (VSČ Dukla) 27:08, 3. Babál (Malinô Skialp Team) 28:22, do 49 rokov: 1. Holtán (Plašáci spod Vretňa) 31:49, 2. Pelach (Dojazd) 32:59, 3. Dobšovič (ŠK Zavar) 35:33, do 59 rokov: 1. Tóth (Javorník Žilina) 30:36, 2. Dvorštiak (Adam Sport) 37:59, 3. Bocko (CKC Černová) 39:30, juniorky: 1. Juhásová (Ružomberok) 46:05, ženy do 34 rokov: 1. Hortobágyiová (ETOS) 30:31, 2. Maťková (Sky Running Team) 37:09, 3. Klobušiaková (Bobrovec) 42:44, do 49 rokov: 1. Trégerová (Liptovský Hrádok) 35:42, 2. Bellušová (ŠK Kriváň Ondrašová) 36:00, 3. Vargová (Bojničky) 36:27, do 59 rokov: 1. Fábryová 58:13.

Skrátená trať (2,52 km, prevýšenie 390 m) – dorastenci: 1. Ferianc (Liptovský Hrádok) 23:07, muži do 69 rokov: 1. Bošanský (Martin) 23:52, muži nad 70 rokov: 1. Tomo (Krmeš) 29:52, ženy nad 60 rokov: 1. Bošanská (Martin) 28:05.

Kompletné výsledky nájdete TU.

Fotogaléria

Fotografie v texte: Filip Kubáň

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.