Beh na Malinné vyhral v traťovom rekorde Kristián Jánošík

Tomáš Gazdarica našiel po troch rokoch premožiteľa v bežeckých pretekoch na vrchol Malinného. V novom traťovom rekorde vyhral ešte len devätnásťročný cyklistický špecialista Kristián Jánošík.

Vekom ešte len junior, slovenský mládežnícky reprezentant v horskej cyklistike, rodák z Liptovskej Lúžnej – Kristián Jánošík vyhral tretí ročník pretekov Beh na Malinné. Bola to jeho prvá účasť na podujatí Ružomberskej bežeckej ligy a hneď víťazná.

Nový víťaz pretekov

Prekvapilo ma to. Len pred dvomi týždňami skončila cyklistická sezóny, takže som behal iba týždeň a nevedel som, na čo mám. Navyše, aj čas Tomáša Gazdaricu, ktorý tu zakaždým vyhral, mi pripadal naozaj dobrý,“ rozhovoril sa v cieli devätnásťročný víťaz pretekov. Ovládol ich systémom štart-cieľ a súperov si len kontroloval za chrbtom.

„Najprv to vyzeralo, že sa o víťazstvo popasujeme s Marekom Litvajom, ale napokon zaostal a trochu ma dotiahol Tomáš Gazdarica. Ale v tejto strmine na Malinné už zostal ten náš rozostup konštantný. Ja som bežal svoje tempo, ktoré som sa snažil držať a stačilo to,“ opísal priebeh pretekov Jánošík.

Kristián Jánošík bol v cieli prvý. Foto – autor.

Gazdarica tentoraz druhý

Nultý, aj následné prvé dva ročníky Behu na Malinné vyhral Tomáš Gazdarica. Už 42-ročná ružomberská, predovšetkým bežecká stálica, bola až do nedele autorom traťového rekordu. Časom 26:55 ho však Kristián Jánošík prekonal, čo pre Gazdaricu nebolo žiadnym prekvapením.

„Kristián je mladý chalan, má našliapané, najazdené, vedel som, že dnes to nevyjde, a dokonca som si aj myslel, že zlomí traťový rekord, čo sa aj splnilo,“ hovoril v cieli víťaz inak najpočetnejšiej kategórie 40 až 49 ročných bežcov. Straty tri roky trvajúcej neporaziteľnosti na kopci, kde aj pracuje, mu ľúto nebolo.

„Určite nie. Treba uznať, že Kristián bol lepší, ja som nemal toľko natrénované. Dokonca by som povedal, že ten môj čas je až nad očakávanie. Nemám byť prečo smutný,“ hodnotil Gazdarica.

Tomáš Gazdarica (tretí zľava) na štarte nedeľňajších pretekov. Foto – autor.

Od slnka po papuli

Behu na Malinné, ôsmych pretekov seriálu Ružomberskej bežeckej ligy, sa zúčastnilo dokopy 187 malých aj dospelých bežcov. V hlavnej kategórii na 3,9 kilometra so štartom v Hrabove a cieli na Malinnom sa ich na štart vydalo 79. Hobby bežcov, ktorí finišovali pri chate Dária, bolo 29.

Tí všetci zažili netradičný teplotný šok, ktorý im spôsobil prechod z lesného tieňa zjazdovky na slnkom zaliatu lúku pod Malinným.

„Od slnka sme dostali doslova po papuli. Bežalo sa dobre, ale tento prechod z chladu, na ktorý sa telo prispôsobilo, do azda aj desať stupňov teplejšieho prostredia na slnku, dal poriadne zabrať,“ spomenul náročný moment na trati Tomáš Gazdarica.

Aj dvadsaťroční bratia Hricovci z Liptovského Mikuláša, piaty Randy (vlani celkovo druhý) a ôsmy Roland, hovorili o poriadnom teplotnom šoku, ktorý si jesenné babie leto pripravilo.

„Veru, nebolo to nič príjemné. Taká zmena podmienok všetkých poriadne preverila,“ spomínal aj celkovo tretí Marek Litvaj. Dvadsaťsedemročný skialpinista z klubu Atac Vrútky pozná trať predovšetkým zo skialpinistického Slovenského pohára, ktorého jedno kolo sa tu pravidelne vo februári jazdí.

„Som spokojný. Až tak veľa nebehávam, ale je to potrebné pre tréning. Najlepšie do kopca, čo preteky na Malinné spĺňajú. Dobre sa tu preteká aj v zime a teraz v krásnom jesennom počasí to boli naozaj vydarené a pekné preteky,“ hodnotil Litvaj.

Na hlavnú, 3,9 kilometra dlhú trať s cieľom v nadmorskej výške 1209 metrov sa vydalo 79 bežcov. Foto – autor

O dva týždne okolo Sidorova

Radosť mali ja organizátori. Riaditeľ pretekov Róbert Kolár si netrúfal zhodnotiť, prečo tentoraz nevyhral osvedčený víťaz a spoluorganizátor Tomáš Gazdarica. „Neviem veru, kde sa to na trati zlomilo, ale s Tomášom sme boli dohodnutí, že vybehne hore a bude usmerňovať prichádzajúcich bežcov. A potom mal pomôcť pozbierať nejaké kolíky. A keďže ho už vidím, ako ide dolu z Malinného a zbiera, myslím, že svoju úlohu splnil,“ smial sa Kolár.

„Hlavnou ambíciou nás organizátorov je, aby sa tu ľudia cítili dobre, zašportovali si, zabavili sa. Ak to vyšlo, máme z toho len radosť,“ doplnil.

„Teší nás aj narastajúca účasť. Prišli bežci aj z iných regiónov. Dnes, myslím si, všetko vyšlo, počínajúc počasím a aj organizačne sme nezaznamenali žiadny problém. Dobre sa mi s chalanmi spolupracuje už štvrtý rok na týchto pretekoch,“ zhodnotil ďalší z organizátorov Ľubomír Kubáň.

Ružomberská bežecká liga pokračuje predposledným podujatím už o dva týždne pretekmi Okolo Sidorova.

Kompletné výsledky pretekov nájdete tu.

Výsledky 3. ročníka Behu na Malinné – absolútne poradie

  1. Kristián Jánošík, PROefekt DYNAFIT, 1999, 26:55,7 min
  2. Tomáš Gazdarica, Ružomberok v pohybe, 1976, 28:23,8
  3. Marek Litvaj, ATAC Vrútky, 1991, 28:41,4

 

Titulná fotografia – Kristián Jánošík pod Malinným Brdom, kde v nedeľu vybehol ako prvý. Foto – autor.

Róbert Kolár je väčšinovým spoločníkom v spoločnosti R PRESS, ktorá je vydavateľom Ružomberského magazínu.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.