Bude v Ružomberku psí hotel?

Ružomberský útulok získal vlani do prenájmu priľahlý pozemok, na ktorom by chceli vybudovať psí hotel. Jeho výstavbu mal finančne zastrešiť sponzor z Luxemburska. Krátko po tom, ako projekt odobrilo mestské zastupiteľstvo, však náhle zomrel.

Vďaka zahraničnému Slovákovi Jánovi Cyprichovi už útulok pred piatimi rokmi prešiel rozsiahlou premenou, ktorá pozostávala z výstavby murovaných kotercov s podlahovým kúrením. Celkové náklady sa vtedy vyšplhali na zhruba 32-tisíc eur. Ďalšiu plánovanú investíciu, zahŕňajúcu aj výstavbu psieho hotela, predbežne vyčíslili na 40-tisíc eur.

Zatiaľ by nestál napevno

„Žijeme zo sponzorských darov, dvoch percent z daní a dotácií mesta Ružomberok. Keďže počet občianskych združení z roka na rok stúpa a peniaze sa medzi ne musia prerozdeliť, financií sa nám dostáva čoraz menej,“ vysvetľuje Oľga Lizáková z Občianskeho združenia Centrum nájdených zvierat, ktoré je zriaďovateľom a prevádzkovateľom útulku v Bielom Potoku.

Pán Cyprich im preto vnukol myšlienku, aby sa stali sebestačnými. „Navrhol, aby sme vybudovali komplex so psím hotelom hneď vedľa útulku, samozrejme, nič príliš komerčné ani luxusné ako napríklad v krajských mestách,“ pokračuje Lizáková.

Pôvodným úmyslom bolo postaviť pevnú budovu, no vzhľadom na to, že v budúcnosti by časťou pozemku mala prechádzať rýchlostná cesta, od tohto plánu upustili. Schodnejšou alternatívou sa stala mobilná verzia psieho hotela.

„Zatiaľ by šlo o provizórnu stavbu, ktorá by sa v prípade výstavby R1 ľahko presunula, ale určite by spĺňala požiadavky ľudí, ktorí by si chceli u nás odložiť psíka,“ ubezpečuje Lizáková.

Na pozemku, ktorý má zhruba 10-tisíc štvorcových metrov, by sa nachádzala aj oddychová zóna a cvičisko. Časť plochy by tiež slúžila na venčenie psov z útulku. V priestoroch karanténnej stanice totiž majú nedostatočný výbeh a v prípade venčenia je nutné prechádzať cez frekventovanú hlavnú cestu.

„Mestské zastupiteľstvo náš zámer vlani schválilo a pozemok slúžiaci karanténnej stanici nám prenajali za jedno euro. Za plochu, ktorá je vyčlenená pre hotel, budeme hradiť poplatok ako podnikateľský subjekt. Bohužiaľ, v decembri náš sponzor náhle zomrel, a tak je výstavba hotela nateraz pozastavená,“ približuje Lizáková.

Urobia, čo môžu

Na útulok sa pravidelne obracia mnoho ľudí so žiadosťou o postráženie domácich miláčikov. Ako karanténna stanica však takéto služby nesmú poskytovať. „Môže sa stať, že k nám prídu choré psíky, a tak je toto prostredie pre hotel nevhodné,“ objasňuje Lizáková s tým, že na výstavbu dočasného ubytovacieho zariadenia pre psov sa budú snažiť získať financie z iných zdrojov.

Do niektorých prác sa naviac čoskoro pustia svojpomocne. „V marci, ak to počasie dovolí, by sme chceli zorganizovať veľkú dobrovoľnícku brigádu, počas ktorej vyklčujeme a vyčistíme celý pozemok. Veľa priaznivcov nám už ochotne prisľúbilo pomoc, problém by nemal byť ani s technickým zabezpečením,“ uzatvára.

Titulná fotografia: Ružomberský útulok. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.