Bystrické pumy deklasovali Ružomberok a zahrajú si o celkové prvenstvo

Ružomberské basketbalistky prehrali druhý zápas s Banskou Bystricou v priebehu týždňa. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 21. januára v semifinále Slovenského pohára so Sláviou Banská Bystrica 48:76. Liptáčky sa v stretnutí o bronz, ktoré sa uskutoční v nedeľu 22. januára o 13:30 h, predstavia proti Young Angels Košice.

Od 20. – 22. januára prebieha v Piešťanoch záverečný turnaj Slovenského pohára basketbalistiek. Turnaj šiestich tímov sa hrá tradičným vyraďovacím spôsobom. Piešťanské Čajky MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavili priamo v semifinále.

Piešťany v boji o finále zdolali Young Angels Košice 81:48 a podľa predpokladov si zahrajú o celkový triumf. V zápase o 5. miesto bol úspešnejší Šamorín, ktorý porazil Young Angels Košice do 23 rokov 73:49.

Nateraz ostatný duel odohral RužomberokBanskou Bystricou uplynulý víkend v Koniarni. V dramatickom zápase napokon zvíťazili Banskobystričanky, ktoré porazili Liptáčky 56:51. Vzhľadom na kvalitu jednotlivých družstiev boli miernym favoritom stretnutia bystrické „pumy“.

Vyrovnanú prvú štvrtinu vyhrala Slávia

Úvodná perióda duelu sa niesla vo vyrovnanom duchu. V jej polovici sa mužstvá naháňali vo vedení. V 5. minúte vyhrávali Ružomberčanky 10:7. Zakrátko sa síce Liptáčky dostali do vedenia 12:9, no potom sa na niekoľko minút strelecky odmlčali.

To skvele využili Banskobystričanky, ktoré 10-bodovou šnúrou preklopili skóre vo svoj prospech (19:12). Po prvej štvrtine tak viedli bystrické „pumy“ nad Ružomberkom o 7 bodov.

Absolútna dominancia „púm“

Druhá 10-minútovka bola jednoznačnou záležitosťou Slávie. Tá mala výborný vstup do tejto časti hry, keď po dvoch minútach viedla už 27:14. „Pumy“ naďalej pokračovali v dominantnom výkone, pričom Ružomberčankám sa v tejto perióde absolútne strelecky nedarilo.

V polovici druhej štvrtiny vyhrávali Banskobystričanky už o 17 bodov (34:17). Onedlho však zverenkyne Zuzany Žirkovej navýšili svoje vedenie na rozdiel priepastných 20 bodov (40:20). V závere „pumy“ mierne zvýšili svoj náskok a  po prvom polčase viedli nad Ružomberkom 42:21. O víťazovi duelu a postupujúcom do finále tak už bolo viac-menej rozhodnuté.

Dôležitým faktorom úvodného dejstva bola skutočnosť, že Liptáčky v ňom nepremenili ani jeden trojkový pokus. Naopak, Banskobystričanky zaznamenali až 6 úspešných hodov spoza perimetra.

Strelecká nemohúcnosť „Ruže“

Druhý polčas opätovne patril Bystričankám. Tie tretiu štvrtinu začali dvoma úspešnými trojkami a svoj náskok navýšili na úroveň 29 bodov (50:21). Zakrátko zverenkyne Zuzany Žirkovej zvýšili svoje vedenie a v 25. minúte vyhrávali už 56:22.

Aj v tejto časti hry sa „pumám“ darilo premieňať pokusy spoza perimetra, pričom Ružomberčankám sa v tejto štatistike absolútne nedarilo. Tretiu 10-minútovku vyhrala Slávia suverénne 25:8 a pred záverečnou štvrtinou viedla vysoko 67:29.

Zlepšený výkon vicemajstra v záverečnej perióde

Začiatok poslednej 10-minútovky vyšiel lepšie Liptáčkam, ktoré zaznamenali 7 bodov v rade a mierne skresali manko na súpera (67:36). Žiadna senzácia sa však v Diplomat aréne nekonala. „Pumy“ si svoj obrovský náskok kontrolovali a Liptáčkam nedovolili žiadnu dramatizáciu zápasu.

Banskobystričanky napokon pohodlne dokráčali k víťazstvu, aj keď Ružomberčanky predviedli v tejto časti hry lepší výkon ako v predchádzajúcich dvoch štvrtinách a poslednú periódu vyhrali 19:9.

V semifinálovom stretnutí však bola úspešnejšia Slávia Banská Bystrica, ktorá zdolala MBK Ružomberok 76:48 a v súboji o celkový triumf nastúpi proti Piešťanským Čajkám. Naopak, Liptáčky sa v boji o bronz predstavia proti Young Angels Košice.

Zápas v réžií legionárok

Najlepšou strelkyňou duelu bola nová posila Slávie Lindsey Pulliamová, ktorá svoj vynikajúci výkon okorenila 16 bodmi. Skvelo jej sekundovala Michaela Grigerová, ktorá zaťažila konto súpera 12 bodmi. Trojicu najúspešnejších hráčok v drese Banskej Bystrice uzatvorila Ceejay Nofuenteová, autorka 11 bodov.

Ružomberčanky v stretnutí bodovo potiahla hlavne ich kapitánka Alexandra Buknová, ktorá zaznamenala 14 bodov. Ďalšie hráčky neprekonali dvojcifernú hranicu bodov.

Zaslúžené víťazstvo mužstva spod Urpína

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja zablahoželal Banskobystričankám k zaslúženej výhre. Jeho mužstvo čaká v nedeľu súboj o bronz proti Košiciam. „Gratulujem Banskej Bystrici k postupu do finále, zaslúžili si ho. Od piatej alebo šiestej minúty išli do vedenia. Je to veľmi jednoduché, zdemolovali nás.“

Kormidelníčka Banskej Bystrice Zuzana Žirková bola spokojná s hrou jej družstva a postupom do finále, v ktorom sa jej zverenkyne predstavia proti Piešťanským Čajkám. „Vedeli sme, čo nás čaká. Aj na strane Ružomberka bolo povedané, že to bude úplne iný zápas. Samozrejme, čakali sme ich agresívnu obranu, boli sme s tým vysporiadaní. Padli nám úvodné koše, chytili sme sa, tým pádom sme dobre bránili. Nedali sme im šancu. Verím, že nekončíme. Nehovorím o terajšku, ale o budúcnosti.“

Náročný program Ružomberka

Po Slovenskom pohári sa zverenkyne Juraja Suju budú sústrediť na nadstavbovú časť ženskej basketbalovej Extraligy, v rámci ktorej odohrajú ešte päť zápasov. Najbližšie čaká vicemajstra šláger v Piešťanoch (28. 1.). O týždeň na to nastúpi „Ruža“ v Koniarni proti Šamorínu (4. 2.).

Po reprezentačnej prestávke sa Liptáčky predstavia v Banskej Bystrici (18. 2.). Posledný domáci duel v rámci nadstavby odohrajú zverenkyne Juraja Suju proti Piešťanským Čajkám (25. 2.). Skupinu o titul uzavrú Ružomberčanky stretnutím v Šamoríne (4. 3.).

Slovenský pohár – semifinále:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 48:76 (21:42).

Body za MBK Ružomberok: Buknová 14, Havranová 9, Andělová 7, Dovčíková 5, Hadačová 4, Svetlíková 3, Jarošová, Štefancová a Uramová po 2. – Slávia Banská Bystrica: Pulliamová 16, Grigerová 12, Nofuenteová 11, Sherrillová 9, Striešová 7, Holíková 6, Da Cruz, Janštová a Kozáková po 4, Nagyová 2, Van Dalen 1. Trojky: 3 – 11. TH: 27/13 – 27/18. Fauly: 21 – 19.  Rozhodovali: Šarišský, Obertová, Bullo. Štvrtiny: 12:19, 9:23, 8:25, 19:9.

Program a výsledky Slovenského pohára žien 2022/2023 (20. – 22. januára, Diplomat aréna, Piešťany):