Bystrické pumy dobyli Koniareň

Ružomberské basketbalistky nestačili na Sláviu Banská Bystrica. Foto: Rudolf Maškurica

Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 14. januára v rámci 1. kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien so Sláviou Banská Bystrica 51:56. Liptáčky napriek prehre podali veľmi obetavý výkon a favoritovi vzdorovali do posledných sekúnd stretnutia.

Zverenkyne Juraja Suju obsadili v základnej časti súťaže 2. miesto za suverénnymi Piešťanmi, keď v 14-tich zápasoch zaznamenali 12 výhier a dve prehry. Rovnaká pozícia patrí Liptáčkam aj v tabuľke nadstavbovej časti.

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica skončili v základnej časti ligy na 3. priečke, keď v 14-tich dueloch zaknihovali 10 výhier a štyri prehry. Mužstvo spod Urpína tak vstúpilo do skupiny o titul z 3. pozície.

Banskobystričanky sa v tejto sezóne netaja veľkými ambíciami. Na začiatku roka došlo v ich tíme k rozsiahlym hráčskym zmenám, keď po odchode troch legionárok angažoval tím spod Urpína ako náhradu trojicu zahraničných posíl. Vzhľadom na kvalitu jednotlivých družstiev boli miernym favoritom stretnutia bystrické „pumy“.

Výborná úvodná štvrtina „Ruže“

Pred výbornou diváckou kulisou – 511 divákov, otvorili Ružomberčanky zápasom proti Slávii Banská Bystrica nadstavbovú časť ženskej basketbalovej Extraligy.

Prvá 10-minútovka sa niesla vo vyrovnanom duchu. Úvodné body stretnutia zaznamenala domáca Andrea Andělová zásluhou dvoch premenených „šestiek“ (2:0). Zakrátko síce „pumy“ preklopili vedenie vo svoj prospech (2:4), no v ostatnom priebehu periódy sa tímy naháňali v zmene skóre.

V polovici prvej štvrtiny viedli Ružomberčanky 6:5. Záver tejto časti hry vyšiel lepšie Liptáčkam. Tie v záverečnej minúte dali 5 bodov a tak po úvodnej 10-minútovke vyhrávali zverenkyne Juraja Suju 18:11.

Liptáčky premrhali dvojciferný náskok

Druhú štvrtinu začali Ružomberčanky výborne, keď zásluhou Andrei Andělovej zvýšili svoj náskok na rozdiel 9-tich bodov (20:11). Následne od stavu 22:15 zaznamenali Liptáčky 4 body v rade a vytvorili si už 11-bodový náskok (26:15). Potom sa však zverenkyne Juraja Suju na dlhé minúty strelecky odmlčali, čo dokonale využili Banskobystričanky.

Tie v nasledujúcich minútach zaznamenali 7-bodovú šnúru a znížili manko na súpera (26:22). Následne Ružomberčanky po piatich minútach ukončili strelecké suchoty zásluhou Lucie Hadačovej (28:22). Slávia však v samom závere druhej 10-minútovky dala 4 body a tak po polčase viedli Liptáčky len o dva body – 28:26. Druhé dejstvo tak sľubovalo ešte poriadne zaujímavý basketbal.

Strelecké suchoty vicemajstra

Tretia štvrtina nevyšla vicemajstrovi podľa predstáv. Hneď v jej úvode Banskobystričanky vyrovnali stav duelu na 28:28. Onedlho zaznamenali „pumy“ dve úspešné trojky a razom viedli o 6 bodov (28:34). Od stavu 30:36 však prišla výborná pasáž Ružomberčaniek, ktoré 7-mimi bodmi v rade preklopili vedenie vo svoj prospech (37:36). Vzápätí síce vyhrávali opäť „pumy“ (37:38), ale Liptáčky ihneď prinavrátili vedenie na svoju stranu (39:38).

Potom sa však zverenkyne Juraja Suju opätovne na niekoľko minút strelecky odmlčali, čo znova skvelo využili Banskobystričanky 8-bodovou šnúrou (39:46). Liptáčky prelomili strelecké suchoty po viac ako 4 minútach vďaka Kamile Jarošovej až v úplnom závere tretej periódy (41:46). Pred poslednou časťou hry tak Slávia viedla v Koniarni o 5 bodov a bola na najlepšej ceste pripísať si na svoje konto prvú výhru nad Ružomberkom v tejto sezóne.

Dráma do posledných sekúnd

Na začiatku poslednej periódy schytali Ružomberčanky tvrdú ranu, keď po piatej osobnej chybe musela palubovku predčasne opustiť ich kapitánka Alexandra Buknová. Napriek tomu sa však Liptáčky zomkli a do posledných sekúnd duelu boli v hre o víťazstvo. „Pumy“ síce viedli o 6 bodov (41:47), no vzápätí prišla výborná pasáž vicemajstra, ktorý 8-bodovou šnúrou preklopil vedenie vo svoj prospech a bol na koni (49:47).

Banskobystričanky však na hodenú rukavicu súpera zareagovali najlepším možným spôsobom a 6-timi bodmi za sebou sa priblížili k víťazstvu (49:53). Liptáčky sa však nevzdávali a stiahli manko na súpera na rozdiel dvoch bodov (51:53). To bolo z ich strany však všetko. Na konci duelu sa vyfaulovala aj Viktória HavranováLucia Hadačová. V oranžovom drese tak zápas nedohrali až tri hráčky.

V poslednej minúte dala Slávia ešte tri body a napokon triumfovala nad Ružomberkom v dramatickom stretnutí 56:51. Liptáčky zaknihovali prvú prehru v ročníku s týmto súperom, no predviedli veľmi sympatický výkon a favoritovi duelu vzdorovali až do samotného záveru.

Zápas v réžií Američaniek

Ružomberčanky v stretnutí bodovo potiahla hlavne jej nová akvizícia Soňa Svetlíková, ktorá zaznamenala 13 bodov. Výborne jej sekundovala Andrea Andělová, ktorá zaťažila konto súpera 10 bodmi.

Najlepšou strelkyňou duelu bola nová posila Slávie Lindsey Pulliamová, ktorá svoj vynikajúci výkon okorenila 18 bodmi a 11 doskokmi. Vo výbornom svetle sa predviedla aj ďalšia nová legionárka v drese púm Ruth Sherrillová, autorka 15 bodov a 16 doskokov.

Liptáčky potrápili favorita

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol napriek prehre hrdý na svoje mužstvo, ktoré v zápase vydalo zo seba maximum. „V prvom rade gratulujem Banskej Bystrici k dvom skutočnostiam. Prvou je víťazstvo, druhou je fakt, že dotiahli do tímu dve skvelé hráčky z USA, ktoré boli rozhodujúcim faktorom na palubovke. Na druhej strane, chcem vyzdvihnúť svoj slovenský tím s Češkou Andělovou, že počas duelu odovzdal všetko, čo v ňom je. Nedarilo sa nám strelecky, mali sme veľa strát, prehrali sme doskok. Napriek tomu sme prehrali len o päť bodov.“

Kormidelníčka Slávie Banská Bystrica Zuzana Žirková bola šťastná z premiérového víťazstva jej celku nad Ružomberkom v tomto ročníku. „Očakávali sme, že to bude presne takýto zápas, v ktorom sa hrá hore-dole. Čakala som, kedy sa nám chytí strelkyňa, ktorá by mala náš tím bodovo potiahnuť. To sa v druhom polčase potvrdilo. Obranu sme po prestávke zvládli lepšie. Svoje družstvo musím pochváliť hlavne za to, že sa nepoložilo, ani keď prehrávalo o 11 bodov.“

Náročný program „Ruže“

Liptáčky napriek prehre zostali v tabuľke nadstavbovej časti o titul na 2. mieste za suverénnymi Piešťanmi. Slávii Banská Bystrica patrí 3. pozícia.

Najbližší víkend (20. – 22. januára) čaká zverenkyne Juraja Suju Slovenský pohár, ktorý sa uskutoční v Piešťanoch. Piešťanské Čajky MBK Ružomberok sa ako dva najlepšie tímy po základnej časti Extraligy predstavia priamo v semifinále, pričom Liptáčky odohrajú semifinálový zápas proti víťazovi stretnutia Slávia Banská Bystrica/Young Angels Košice (U23).

Následne čaká vicemajstra šláger v Piešťanoch (28. 1.). O týždeň na to nastúpi „Ruža“ v Koniarni proti Šamorínu (4. 2.). Po reprezentačnej prestávke sa Liptáčky predstavia v Banskej Bystrici (18. 2.). Posledný domáci duel v rámci nadstavby odohrajú zverenkyne Juraja Suju proti Piešťanským Čajkám (25. 2.). Skupinu o titul uzavrú Ružomberčanky stretnutím v Šamoríne (4. 3.).

Niké extraliga žien – 1. kolo nadstavbovej časti o 1. – 4. miesto:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 51:56 (28:26).

Body za MBK Ružomberok: Svetlíková 13, Andělová 10, Buknová a Urbanová po 7, Havranová 4, Hadačová, Jarošová, Uramová, Štefančová a Dovčíková po 2. – Slávia Banská Bystrica: Pulliamová 18, Sherrillová 15, Holíková 8, Nofuenteová 5, Grigerová a Janštová po 4, Da Cruzová 2. Trojky: 2-3. Diváci: 511. Úspešnosť streľby: 32 % – 36 %. TH: 13/11 – 20/9. Rozhodovali: Fuska, Sirocký, Ribakovs. Štvrtiny: 18:11, 10:15, 13:20, 10:10.