Bystrické pumy porazili Ružomberok o dvadsať bodov

Ružomberské basketbalistky prehrali úvodný semifinálový duel na vlastnej palubovke. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v sobotu 25. marca v úvodnom semifinálovom zápase Niké extraligy žien so Sláviou Banská Bystrica 57:77. Banskobystričanky sa tak ujali vedenia v sérii 1:0.

Zverenkyne Juraja Suju postúpili medzi najlepšie kvarteto ženskej basketbalovej Extraligy po štvrťfinálovej výhre nad Popradom 2:0 na zápasy. Družstvo spod Urpína rovnakým výsledkom zdolalo vo štvrťfinálovej sérii CBK Košice.

Strelecké suchoty vicemajstra

Ružomberčankám v stretnutí chýbali Lucia HadačováDominika Urbanová. Napriek tomu mali lepší vstup do zápasu, keď po troch minútach viedli 7:3. Potom sa však Liptáčky na dlhých šesť minút strelecky odmlčali, čo dokonale využili bystrické „pumy“, ktoré si 16-timi bodmi v rade vytvorili pohodlný náskok (7:19).

V záverečnej minúte však Ružomberčanky dali 7 bodov a znížili manko na súpera. Úvodnú 10-minútovku napriek tomu vyhrala Slávia Banská Bystrica 21:14.

Prvý polčas ovládla Slávia

Začiatok druhej štvrtiny patril Liptáčkam, ktoré sa 5 bodmi v sérii priblížili súperovi na dostrel (19:21). Vzápätí síce Banskobystričanky dali dva body, no rovnakým spôsobom odpovedali aj Liptáčky (21:23). „Pumy“ však následne zaknihovali 8 bodov po sebe a vytvorili si 10-bodový náskok (21:31).

Aj v ďalších minútach pokračovala Slávia v navyšovaní skóre, pričom minútu pred koncom prvého polčasu vyhrávala už o 14 bodov – 39:25. V samom závere druhej štvrtiny Ružomberčanky mierme skresali manko, no napriek tomu po úvodnom dejstve vyhrávali zverenkyne Zuzany Žirkovej 39:28.

Zlepšená hra Ružomberka

Tretia 10-minútovka sa niesla vo vyrovnanom duchu. Hra sa v tejto časti prelínala zo strany na stranu, pričom Slávia si naďalej kontrolovala svoj náskok. Banskobystričankám sa ho dokonca podarilo navýšiť a tri minúty pred koncom tretej periódy viedli už o 18 bodov (56:38).

Potom však prišla skvelá pasáž Ružomberčaniek, ktoré 10-bodovou šnúrou znížili na rozdiel 8 bodov (56:48). V úplnom závere tejto časti hry pridali „pumy“ dva body a pred poslednou štvrtinou vyhrávali o 10 bodov – 58:48.

Rozlet „Ruže“ zastavil sporný faul

Záverečnú 10-minútovku začali lepšie Liptáčky, ktoré sa zásluhou 4 bodov Andrei Andělovej priblížili súperovi na dostrel (52:58). Potom však prišla veľká rana pre vicemajstra, ktorá definitívne rozhodla o osude stretnutia.

Po necelých troch minútach tejto časti hry sa vyfaulovala najlepšia strelkyňa domáceho mužstva Andrea Andělová a musela tak palubovku nútene opustiť. Je potrebné však podotknúť, že išlo o diskutabilný útočný faul, ktorý bol vyhodnotený ako nešportový. Túto skutočnosť dokonale využili „pumy“, ktoré od tohto momentu mali zápas pod kontrolou.

Ružomberčanky sa napriek tomu nevzdávali a päť minút pred posledným klaksónom prehrávali o 11 bodov (56:67). Banskobystričanky však v závere postupne navýšili svoje skóre a napokon triumfovali nad Ružomberkom o 20 bodov – 77:57.

Slávia Banská Bystrica sa tak ujala vedenia v semifinálovej sérii 1:0 a už v stredu môže získať postupový mečbal, v prípade, ak zdolá Liptáčky na svojej palubovke.

Zápas v réžii legionárok

Najlepšou strelkyňou duelu bola legionárka v drese Slávie Lindsey Denise Pulliamová, ktorý svoj fantastický výkon zavŕšila 27 bodmi, pričom si pripísala štyri úspešné hody spoza perimetra. Výborne jej sekundovala nová posila bystrického celku Žofia Hruščáková, ktorá zaznamenala 16 bodov. Žiadna iná hráčka z hosťujúceho družstva už neprekročila dvojcifernú hranicu bodov.

Ružomberčanky bodovo potiahla predovšetkým Andrea Andělová, ktorá zaťažila konto súpera 17 bodmi, pričom zaznamenala tri trojky. Výborne ju doplnila Viktória Havranová, ktorá po zranení predviedla slušný výkon, ktorý korunovala 14 bodmi. Trojicu najúspešnejších hráčok v oranžovom drese uzatvorila jej kapitánka Alexandra Buknová, autorka 11 bodov.

Bojovný výkon vicemajstra

Tréner MBK Ružomberok Juraj Suja bol napriek prehre hrdý na svoje zverenkyne, ktoré napriek absencii dvoch hráčok vydali zo seba maximum. „Na palubovke sme nechali všetko. Hráčkam nemám čo vyčítať, bojovali, do zápasu dali maximum. Tím s takou kvalitou, akú má Banská Bystrica, nie je ľahké zastaviť. S tým sa momentálne musíme zmieriť.”

Kormidelníčka Slávie Banská Bystrica Zuzana Žirková bola šťastná z výhry svojho družstva: „Od začiatku sme udávali tempo, aj keď Ružomberok sa do zápasu vrátil. Dostával od nás príliš veľa druhých šancí po ofenzívnych doskokoch, čo bol náš najväčší problém. Oba tímy boli na začiatku nervózne, hra sa prelínala zo strany na stranu. Som však rada, že sme zvládli prvý krok.”

Extraliga žien vrcholí

Druhé semifinálové stretnutie je na programe v stredu 29. marca o 18:00 hod. pod Urpínom. Tretí zápas sa uskutoční v sobotu 1. apríla o 17:00 h v Ružomberku. Prípadný štvrtý duel je naplánovaný na 5. apríla v Banskej Bystrici a piaty 8. apríla v centre dolného Liptova. Semifinálová séria sa hrá na tri víťazné stretnutia.

V druhom semifinále majstrovské Piešťanské Čajky zdolali Young Angels Košice 80:57. V boji o 5. – 8. miesto Šamorín porazil BK ŠK UMB Banská Bystrica a nováčik CBK Košice podľahol Popradu. Séria o 5. až 8. miesto sa hrá na dva víťazné zápasy.

Úvodný finálový súboj je stanovený na 15. apríla, pričom víťaz slovenskej ligy bude známy najneskôr 29. aprílaFinálová séria sa bude hrať na tri víťazné duely. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky, ktoré vo finále zdolali MBK Ružomberok 3:1 na zápasy.

Niké extraliga žien – 1. semifinále:

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 57:77 (28:39)

(stav série – 0:1)

Body za MBK Ružomberok: Andělová 17,  Havranová 14, Buknová 11, Svetlíková 7, Dovčíková 5, Jarošová 3. – Slávia Banská Bystrica: Pulliamová 27, Hruščáková 16, Nofuenteová 9, Sherrillová 8, Van Dalenová 7, Holíková 5, Grigerová 3, Kozáková 2. Trojky: 6-6. Diváci: 700. Úspešnosť streľby: 29 % – 39 %. TH: 23/15 – 22/17. Rozhodovali: Kúkelčík, Fanfarová, Ribakovs. Štvrtiny: 14:21, 14:18, 20:19, 9:19.