Bývalá pôrodnica bude slúžiť vojenským zdravotníkom

Roky chátrajúci areál starej gynekológie na Zarevúcej zrekonštruujú za osem miliónov eur.

Vyše trinásť rokov pustnúci komplex bývalej pôrodnice vedľa Kaštieľa sv. Žofie čaká nové využitie. Opäť v oblasti zdravotníctva, no tento raz vojenského.

V objekte plánuje zriadiť svoje pracovisko Úrad hlavného lekára Ozbrojených síl SR (OS SR). Predchádzať tomu bude nákladná rekonštrukcia.

Osemmiliónová investícia

„Na investičnú akciu je vyčlenených 8 miliónov eur,“ uviedla pre naše noviny hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Pol milióna z balíka pôjde na projekt, ktorý aktuálne súťažia. „V súčasnosti prebieha proces verejného obstarávania na zhotoviteľa projektovej prípravy,“ konkretizovala hovorkyňa rezortu, ktorý objekt patriaci štátu spravuje.

Nasledovať budú samotné stavebné úpravy. Podľa predmetu zákazky sa počíta s rekonštrukciou strechy, kotolne, vrátane všetkých vnútorných rozvodov kúrenia, elektriky, vody a plynu v budove. V pláne je tiež obnova omietok, podláh, výmena okien i zateplenie objektu, do ktorého sa vybuduje bezbariérový vstup.

Prestavba čaká aj vnútorné priestory, kde budú meniť dispozíciu. Časť projektu bude spracovaná ako utajovaná skutočnosť.

O tri roky by mal byť areál zrenovovaný, termín sa však môže posúvať. „Predpokladané ukončenie investičnej akcie je v roku 2024, termín však bude závisieť od ukončenia procesov obstarávania, ako aj samotnej projektovej dokumentácie, ktorej výstupom je aj upresnenie nákladov a termínov,“ priblížila Kakaščíková.

V objekte bude po renovácii prebiehať aj výcvik zdravotníkov pripravujúcich sa na službu v armáde. Foto: Jaroslav Moravčík

Úlohy armádneho zdravotníctva

Vo vynovených priestoroch vznikne pracovisko pre zamestnancov Úradu hlavného lekára OS RK, ktorí sem presťahujú svoje kancelárie z vojenskej nemocnice v Ružomberku, kde aktuálne sídlia.

No nielen tie. „Po rekonštrukcii tam Úrad hlavného lekára plánuje vytvoriť školiace stredisko pre zdravotnícke spôsobilosti Ozbrojených síl SR,“ potvrdila Kakaščíková pre RK Magazín ešte vlani.

V budove teda budú prebiehať aj odborné zdravotnícke kurzy. Pre ich účastníkov vybudujú špeciálne učebne, šatne a prípravovne. Úrad hlavného lekára, ktorý má na starosti aj výcvik  a prípravu budúcich vojenských zdravotníkov, už organizoval napríklad školenia sanitárske, prvej pomoci či špecializované pre bojových záchranárov.

V prerobenom komplexe pribudne tiež ubytovanie pre profesionálnych vojakov pri zmenovom pracovnom režime.

Budovu na Zarevúcej postavili ešte v roku 1937 ako Pavilón pre matku a dieťa. Neskôr v komplexe sídlilo gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, ktoré sa v roku 2008 presťahovalo do areálu ÚVN na Považskej ulici. Vojenská nemocnica ako vtedajší správca sa neúspešne pokúšala o predaj komplexu. V roku 2018 ho chcelo do vlastníctva získať mesto výmenou za časť svojich pozemky v Považských kasárňach a tak vyhovieť súkromnému investorovi, ktorý tu mal záujem vybudovať zdravotnícke zariadenie. Na výmenu napokon nepristúpili a budovu si ponechala armáda.

Čo bude s bývalou pôrodnicou na Zarevúcej?

Článok bol publikovaný v septembrovom čísle RK Magazínu. 

Titulná fotografia: Záber bývalej pôrodnice na ulici Zarevúca. Foto: Jaroslav Moravčík 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentkou žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Po stáži v sekcii zahraničného spravodajstva denníka SME ma viac zaujíma domáce dianie, aj v regióne, ktorý mi je už štvrtý rok prechodným domovom.