Canisterapia pomáha pri čítaní i strachu zo zvierat

Piate canisterapeutické čítanie v rámci projektu „Lebo na nich záleží“ sa konalo koncom júna v Mestskej knižnici Ružomberok.  Ide o špeciálny projekt knižnice, ktorý trvá od začiatku tohto roka.

Deti vo veku 8 – 9 rokov pod vedením canisterapeutky Veroniky Kubáňovej čítajú dvom psíkom, ktoré sú priateľské k ľuďom. Ide o labradorského retrievera s menom Eliška a austrálskeho ovčiaka Happy. Odbúravajú strach z čítania a zvierat zároveň. Najčastejšie ide o deti, ktoré trpia dislexiou, disgrafiou, prípadne majú trému a problém s rečou. Povzbudzuje ich to a motivuje, aby boli istejšie a nebáli sa čítať pred publikom, napríklad v triednom kolektíve.

„Tým, že čítajú psíkom nahlas, si zlepšujú kognitívne zručnosti i rečové schopnosti. Tu nie sú nikým hodnotené. Nikto sa im ani pri chybe neposmieva a to ich posmeľuje. Nikto ich nenáhli, ani na nich netlačí. Postupne, malými krôčikmi sa učia zvládať problémy s čítaním a nadobudnúť väčšie sebavedomie,“ povedala autorka a vedúca projektu Mária Lesáková.

Cez čítanie k edukácii

Čítanie má zároveň aj edukatívny charakter. Deti sa cez príbehy o psíkoch naučili rozumieť ich prejavom – napríklad z reči tela psa vycítiť ich náladu a správanie. Na čítania pravidelne chodilo okolo desať detí, na poslednom z nich ich bolo päť. V pokojnej a veselej atmosfére si hladili psíky.

Milka veľký problém s čítaním nemá. Prišla, lebo má rada psov. Vyslovene si chcela vychutnať ich spoločnosť. Doma má border kóliu a bola na všetkých stretnutiach. „Naučila som sa tu, napríklad, kedy je pes v strese a ako sa mám k nemu správať,“ povedala nám.

Spolužiačka Natália psa doma nemá, ale má rada kontakt s nimi. A tak sem chodila pravidelne. Matej bol v komunite jediným chlapcom. Má rád zvieratká, doma chová rybky. Ak bude projekt pokračovať aj v septembri, rád by sa takého čítania zúčastňoval aj ďalej.

Viditeľné zlepšenia

Canisterapeutka Veronika po oslovení knižnicou neváhala ani na chvíľu. „Nepoznám žiadnu knižnicu v Liptove, kde by mali podobný projekt. S radosťou som ich ponuku prijala,“ povedala V. Kubáňová, ktorá sa intervencii s asistenciou psov venuje už šesť rokov.

Zamestnanci knižnice i ona sama vidí, že projekt má zmysel. Jeho autori vidia prvé výsledky a pokrok. „Dve deti sem prišli s veľkým strachom zo psov. Najmä jedno dievčatko malo pred nimi veľký rešpekt. Avšak, už po prvom stretnutí prišla zmena. Ľahlo si k psíkom, chcelo sa s nimi hrať a fotiť,“ doplnila.

Súčasťou projektu „Lebo na nich záleží“ boli aj prednášky o včelárstve, vtákoch, domácich a lesných zvieratách pre deti i dospelých. Na projekt poskytol finančný príspevok Fond na podporu umenia vo výške 1500 €.

Fotogaléria

Foto: Lívia Dvorská

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Vyštudovala som publicistiku a masmediálnu komunikáciu. Vyše dvadsať rokov pôsobím v médiách ako redaktorka a manažérka marketingu. V poslednom období pomáham klientom zviditeľniť sa v online svete, cez digitálny marketing. Najviac je pre mňa moja rodina. Vychutnám si chvíle pri dobrej a voňavej káve či knihe. Snažím sa čo najviac hýbať, mám rada bicyklovanie, turistiku a beh na lyžiach.