Časť poľnej nemocnice presunuli do Trnavy, slúžiť bude ako zubná ambulancia

Časť poľnej nemocnice, ktorá je súčasťou ÚVN, dnes prepožičali Ozbrojené sily SR nemocnici v Trnave.

Časť poľnej nemocnice, ktorá je súčasťou ÚVN, dnes prepožičali Ozbrojené sily SR nemocnici v Trnave. V Krajskom meste bude slúžiť ako zubná ambulancia. Pacienti ju budú môcť využívať od pondelka, 6. apríla.

 „Táto časť poľnej nemocnice je určená pre občanov trnavského kraja, ktorí majú ťažkosti so zubami, no v rámci aktuálnych opatrení nie je vhodné, aby navštívili svojho stomatológa,” priblížil účel kontajnerovej nemocnice v Trnave minister obrany Jaroslav Naď. Rezort, ktorý vedie, je zriaďovateľom ÚVN Ružomberok. Preto má právomoc o podobných záležitostiach rozhodnúť.

Prevoz časti poľnej nemocnice zabezpečili profesionálni vojaci z Práporu logistiky Hlohovec. Vyšetrenia v nej budú vykonávať civilní lekári.

Presuny zdravotníckeho personálu, materiálu a techniky z nemocnice do nemocnice umožňuje vláde vyhlásený núdzový stav. Pre štátne nemocnice platí od 16. marca.

V súčasnosti je na plnenie úloh proti šíreniu ochorenia COVID-19 nasadených niekoľko stoviek vojakov. Okrem prítomnosti na hraniciach a v nemocniciach začali Ozbrojené sily SR už v piatok aj s testovaním v rómskej komunite v Jarovniciach a pokračovať budú aj v ďalších obciach. Na boj s koronavírusom je nasadená aj pozemná a letecká technika, a to v rámci rozvozu zdravotníckeho materiálu, prevozu odobraných vzoriek, či prevozu osôb, informuje ministerstvo obrany.

 Vojaci sú nasadení tiež na stráženie zariadení, ktoré poskytol rezort obrany na účely karanténneho pobytu pre repatriovaných občanov SR. Ide o prevádzky akciovej spoločnosti ministerstva obrany Horezza v Piešťanoch, na Smrekovici pri Ružomberku a v Tatranských Zruboch, ako aj ubytovacie kapacity Akadémie ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši a vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť.

Foto – Poľná nemocnica v areáli ÚVN. Foto – Anna Zábojníková.