Cesta hrdinov SNP: dokument, žiadosť o ruku a takmer 6-tisíc eur pre malého chlapca

Ružomberskí bežci Matúš Vlčko a Martin Hatala zabehli 765- kilometrovú Cestu hrdinov SNP za 9 dní a 12 hodín. Aká bola ich cesta naprieč Slovenskom si môžete pozrieť v dokumente, ktorý pripravili Liptáci. 

Atmosféru z Cesty hrdinov SNP, ktorú sa rozhodli zdolať dvaja ružomberskí bežci, sme vám každý deň prinášali v rozsiahlom článku. Súčasťou podporného tímu počas cesty boli aj dvaja Liptáci, ktorých môžete poznať z mnohých vlogov.

Ten najnovší mapuje najdôležitejšiu turistickú magistrálu na Slovensku, ktorú Matúš Vlčko a Martin Hatala zabehli za 9 dní a 12 hodín. Takmer 25 minútový dokument si môžete pozrieť aj tu:

 

Cieľom behu nebola snaha o rekord, ale pomoc. Bežci si už na začiatku svojej výzvy stanovili cieľ vyzbierať peniaze pre človeka alebo inštitúciu, ktorá potrebuje peniaze. Napokon si vybrali 18-mesačného chlapčeka Olivera, ktorý má celkovú hypotóniu a diastázu na brušku, kvôli čomu ho neposlúchajú svaly.

V týchto dňoch sa na účte nachádza 5 634 eur. Každý, kto by chcel malému chlapčekovi pomôcť tak ešte stále môže urobiť prostredníctvom transparentného účtu SK9283300000002901996422. 

,,Pocity rozdeľujem na dva svety. Fyzicky som úplne doriadený a naozaj len z ťažkosťami a veľmi pomaly dokážem chodiť. No psychicky som najšťastnejší človek na svete. Naozaj som ohromne šťastný, že sa nám to celé podarilo. Bolesť prejde a zážitok ostáva a toto si budem pamätať do konca života,” povedal pre naše noviny po odbehnutí Cesty hrdinov SNP Matúš Vlčko.

Ružomberskí bežci prebehli Cestu hrdinov SNP za 9 dní a 12 hodín

Mladého bežca sa pýtame aj na najťažší moment. ,,Popravde ich bolo viac. Hneď prvý deň pred Bardejovskými kúpeľmi alebo v tretí deň, keď som prekonal zimnicu a pokračoval ďalších 40 kilometrov. Alebo veľmi náročný bol aj záver predposledného dňa. Prekvapil ma skalnatý a veľmi technický hrebeň Bielych Karpát. Veľmi náročné bolo vstávať o 4. hodine ráno a o približne 5:30 vybiehať, aby som všetky svoje zdravotné obmedzenia rozhýbal,” približuje Matúš a dodáva, že so zaspávaním nemal žiadny problém.

A hoci Cesta hrdinov SNP mala vopred stanovený cieľ, o prekvapenie sa po celkovom odbehnutí postaral práve Matúš. ,,Bola to taká tajnosť pred celým svetom. Iba v posledných desiatich kilometroch som si vypýtal súhlas od Martina. Bežali sme spoločne celú trasu a prišlo mi správne sa ho spýtať, či si v cieli môžem ukradnúť dve minúty slávy pre seba. A napokon vznikol najkrajší moment práve v cieli, kde nás čakalo 17 ľudí a moja snúbenica mi povedala áno,” teší sa Matúš Vlčko.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.