Cez projekt Daruj knihu môžu Ružomberčania potešiť deti zo sociálne slabšieho prostredia

Charitatívna akcia Daruj knihu sa v Ružomberku začala len pred týždňom, no oslovila už desiatky anonymných darcov. Cieľom projektu je venovať deťom zo sociálne slabšieho prostredia novokúpenú knihu podľa ich vlastného výberu.

Organizátormi podujatia, ktoré sa od minulého roka rozšírilo do celého regiónu, sú Komunitná nadácia Liptov a ružomberské občianske združenie Lokál.

Možnosť zakúpiť knihu a obdarovať tak deti z tunajších detských domovov, základných škôl či miestneho diagnostického centra majú Ružomberčania v kníhkupectve na Salvovej ulici. Vo vnútri vybraných publikácií sa nachádza záložka, kde deti napísali svoje meno, vek a dôvod, prečo by ich konkrétna kniha potešila.

V Liptovskom Mikuláši a Liptovskom Hrádku si deti z oslovených zariadení vybrali necelých 100 kníh, v Ružomberku asi 150. „Teší nás, že v priebehu týždňa sa len u nás predalo viac ako 50 kusov. Síce máme tento rok distribuovať dvojnásobný počet kníh, ide to dobrým tempom,“ zhodnotila Kvetka Legerská z OZ Lokál.

Akcia oslovila rôznych ľudí, dokonca aj firmy, ktoré obvykle kupujú drahšie tituly ako sú napríklad encyklopédie. Cena kníh sa pohybuje od päť do 35 eur. Darcovia môžu v zakúpených publikáciách zanechávať aj odkazy. Knihy by mali byť deťom doručené ešte pred Vianocami.

„Pani z ružomberského kníhkupectva triedi knihy do škatúľ podľa toho, do ktorej inštitúcie majú byť doručené. Zároveň sa ponúkla, že jej manžel nás zavezie do jednotlivých zariadení, kde knihy odovzdáme a spravíme fotodokumentáciu, ktorú zverejníme na facebookovej stránke, aby ľudia videli, že sa knihy dostali do správnych rúk,“ zhrnula spôsob distribúcie Legerská.

Foto – Kvetka Legerská

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.