Cez víkend spúšťajú prevádzku aj menšie lyžiarske strediská v okrese

Zisťovali sme, ako je to aktuálne s lyžovačkou v našom okrese. Cez víkend spustia vleky v Ľubochni, Turíku aj v Bielom Potoku. 

Dostatok snehu a majetkové problémy. Ak by nebolo týchto dvoch „nepríjemností“, dolný Liptov by bol ešte krajším miestom pre strávenie zimných radovánok. Lyžiarske možnosti v okrese dokáže poskytnúť až sedem stredísk. Nie všetky sú ale v prevádzke.

Najväčšie je Malinô Brdo

Niekdajší Skipark, dnes Malinô Brdo, ponúka takmer štvorkilometrovú zjazdovku aj jedinu kabínku v okrese. Najdlhší, takmer trojkilometrový svah s cieľom pri kabínovej lanovke v Hrabove však v piatok ešte nebol v prevádzke. Snehu stále nebolo dosť.

Malinô zatiaľ otvorilo 4 zjazdovky. Na vrchole kopca, po ktorom je pomenované funguje panoramatický budet Dobrô. Novinka tohtoročnej sezóny.

Hoci časť zariadenia najväčšieho strediska u nás je v exekúcií, zatiaľ sa ho úspešne darí držať v prevádzke. A sľubujú ja optimistický výhľad. „Stredisko začalo s prípravou investičných akcií, ktoré by mali rozšíriť a skvalitniť služby. S realizáciou počítame až v roku 2018 nakoľko by sa už nemali vyskytovať právno-administratívne prekážky rozvoja,“ informuje Martin Hromada z marketingového oddelenia Malina Brda.

„Počas sezóny budeme pripravovať podujatia športovo-spoločenského charakteru, ktoré majú už niekoľkoročné tradície. Keďže si tohto roku pripomíname  50. rokov od sprevádzkovania lanovky radi by sme zorganizovali retropodujatie s retrohudbou, retroblečením, retroprogramom,“ dopĺňa Martin Hromada plány na aktuálnu sezónu.

Plný je už športový kalendár na februárové víkendy. Postupne sa tu uskutočnia preteky Slovenského pohára v skialpinistickom šprinte (3. 2.) , ale aj nočná skialpinistická výzva Malinô Brdo Night Skialp Challenge (24. 2.). Nebudú chýbať ani tradičné detské a mládežnícke podujatia organizované lyžiarskym klubom. Slovenský pohár v zjazdovom lyžovaní predžiakov – Ružomberský medvedík (10. 2.) a Majstrovstvá Slovenska a Slovenský pohár žiakov a žiačok v zjazdovom lyžovaní (18. – 19. 2.).

Aj tento rok je pripravený denne upravovaný snow park s prekážkami pre milovníkom skokov a prekážok či už na lyžiach alebo snowboardoch. Pre snowboardistov, ktorí sa odtiaľto celý deň nepohnú pripravili špeciálnu cenu 12 eur. Aktuálna hlavná sezóna je pre dospelých v najdrahšej alternatíve za 25 eur.

Doplnkovými atrakciami sú fatbiky a snowtubing – jazda na gumovom kolese po snehu.

Aj keby bolo snehu dosť, vleky nepustia

Druhé najväčšie stredisko v okrese je v Liptovských Revúcach. Naposledy tam však 1,5 kilometrový vlek spustili v sezóne 2014/2015. Skifun je odvtedy zatvorený.

„Mrzí ma to, ale spoločnosť Situm-SK, ktorá je vlastníkom umelého zasnežovania, ratrakov a aj budovy so sociálnymi a občerstvovacími službami je v konkurze. Dohodnúť sa s nimi a priniesť nového investora je zatiaľ nemožné. Neviem, čo s tým ideme robiť a ako si pomôcť,“ nešťastná starostka Jana Šimová vysvetľuje, prečo aj tretí rok po sebe zostane stredisko v Liptovských Revúcach zatvorené.

Obec vlastní dlhší z dvoch vlekov, tiež prístupové cesty, parkovisko. Bez zasnežovania je však stredisko nepoužiteľné. „Obec by išla pri použití len prírodných podmienok na lyžovanie do straty. Preto do toho nejdeme,“ vysvetľuje Šimová.

So spolumajiteľom strediska, spoločnosťou Situm-SK, sa nám spojiť nepodarilo. Na email a ani cez sociálne siete neodpovedali.

Lyžiarske stredisko v Liptovský Revúcach tento rok lyžiarov neprivíta. Zdroj foto: motoride.sk

Susedia v Lúžnej potrebujú viac snehu

Aspoň 30 centimetrov. A potom sa cez víkendy a sviatky bude 450 metrový vlek krútiť. Za hodinu prepraví 600 osôb.

„Čakáme na sneh. Už sme chceli otvoriť týždeň pred Vianocami. Všetko bolo upravené, pripravené. Odmäk naše plány zmenil,“ zvestuje tradičnú odpoveď malých stredísk predseda neziskovej organizácie Lyžiari Lúžna Jozef Husarčík. Existujú od roku 1975, vlek majú posledných 27 rokov.

„Aktuálne máme 20 centimetrov, ale je to také slabučké, že sa nedá ani upraviť. Ak budeme mať snehu dosť a sezónu otvoríme, určite budeme informovať na našej webovej stránke,” dopĺňa Husarčík.

„Svah je stredne náročný. Ale aj amatéri to zvládnu. Je tam asi 100 metrový úsek, ktorý je o niečo strmší ako zvyšok trate, ale aj deti tam bezproblémov chodia,“ charakterizuje svah Husarčík.

Pri kopci majú malú chatu, kde ponúkajú drobné občerstvenie. Ak je sneh, počas roka organizujú miestni lyžiari troje preteky. Zjazdové o cenu Chochule, nedávno začali so skialpinistickými a obnovili aj voľakedy tradičný zimný prechod z Lúžnej do Korytnice. Veria, že niečo z toho tento rok ešte stihnú.

Smrekovica ponúka aj klzisko

Prvým strediskom, ktoré spustilo v aktuálnej zimnej sezóne lyžovačku, bola Smrekovica. Už dva týždne pred Vianocami hlásili viac ako meter snehu, trať mali upravenú a 15. decembra na ňu pustili prvých lyžiarov.

„Máme tu tri vleky, jeden takmer 500 metrový, druhý približovací 220 metrový. A je tu aj jeden pre deti, približne 180 metrový,“ informoval Radim Palovič, riaditeľ Hotela Granit na Smrekovici.

Vleky prevádzkuje Hotel v spolupráci s ďalšou súkromnou spoločnosťou. „Okrem toho tu máme osvetlené klzisko, ktoré sme vyrobili na tenisových kurtoch. Približne 45 kilometrov bežeckých a skialpinistických tratí, ktoré neupravujeme. Prešľapávajú ich samotní turisti,“ dodal Palovič.

Celodenný lístok pre dospelých, na Smrekovici neubytovaných, stojí 10 eur. Dajú sa kúpiť aj dvojhodinové, či detské lístky. Nechýba reštaurácia, lyžiarsky servis, požičovňa a škola.

Na Belane najlacnejšie

V mestskej časti Biely Potok si sami skonštruovali prenosný vlek začiatkom 80-tych rokov. Pôvodný mali na Podsuchej, ale takto si ho presťahovali bližšie – do lokality Črtáž. Okolo roku 1988 postavili na Kutinách nový vlek s dĺžkou 450 metrov. Slúži dodnes. Neskôr k nemu pribudol aj menší, 350 metrový, a tiež ratrak na úpravu tratí a unimobunka, kde ponúkajú čaj alebo niečo malé pod zub.

„Stredisko spúšťame, ak máme aspoň 20 cm snehu. Vždy cez víkendy, sviatky a prázdniny,“ hovorí predseda miestneho lyžiarskeho klubu Jozef Macko. Ak majú záujem školy alebo väčšie skupiny, vedia sa s nimi podľa Macka dohodnúť aj na inom čase.

„Máme nenáročný svah, pre rodiny s deťmi. Familiárne ho všetci voláme Skipark u zúfalca,“ smeje sa Macko.

Vlani investovali do nového lana. Najdrahšia, celodenná lyžovačka pre dospelých tu už roky nezmenila cenu. Stojí 5 eur.

„Akurát organizujeme na popoludnie brigádu. Chceme nahodiť lano a mohli by sme cez víkend otvoriť. Dúfam, že sa všetko podarí,” zvestoval nám Jozef Macko v piatok na poludnie.

V sobotu o 9-tej tu napokon lyžovačku aj spustili.

Turík – ideálny pre začiatočníkov

„Máme tak akurát 20 centimetrov. Mohlo by ešte pripadnúť, ale trať je upravená, cez víkend otvárame. Porobili sme všetky potrebné revízie počas roka,“ hlási Pavol Mojš, správca vleku a svahu v Turíku. Reprezentuje klub OŠK Lisková, ktorý zariadenie v neďalekej obci spravuje.

Vlek tu vo februári oslávi 30. rokov. „Vychovávame tu na lyžiach už štvrtú generáciu rodín. Ešte teraz poznám najstarších, ktorí u nás v začiatkoch na lyžiach začínali. Máme ideálny svah pre deti a začiatočníkov,“ hovorí o 350 metrovej zjazdovke Mojš.

Celodenný lístok pre dospelých stojí 8 eur.

Otvoria aj v Ľubochni

Pripravení na prevádzku sú aj v Ľubochni. V stredisku Vyšné krátke v Ľubochnianskej doline, 4 kilometre od centra obce robili v piatok popoludní posledné úpravy.

„Celý 850 metrový svah je upravený ratrakom. Naša Tatrapoma zvládne 450 ľudí za hodinu. Otvorená bude aj chata Lúčka, kde poskytneme posedenie a malé občerstvenie,” hlási starosta obce Peter Dávidík.

Celodenný lístok pre dospelých stojí 8 eur.

„Máme ideálny svah na rodinnú lyžovačku. Pre malé deti aj mierne pokročilých a určite dostatok parkovacích miest,” pozýva do Ľubochne Dávidík.

Lyžiarsky vlek majú aj v Rojkove, časti obce Stankovany. Ako sú na tom sa nám zatiaľ overiť nepodarilo.

(Aktualizované 20. 1. o 10:30)

Titulná fotografia: Zdroj – Lyžiarske stredisko Malinô Brdo Ski & Bike

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.