Čo som sľúbil, to splním

O kampani, predvolebných sľuboch, aj o ich povolebnej realizácii sme sa rozprávali s novozvoleným primátorom Igorom Čomborom.

V primátorskom kresle vás chceli vystriedať hneď traja protikandidáti. Vy ste to napokon s pomerne komfortným náskokom 500 hlasov ustáli a zvíťazili ste. Neupokojovalo vás kdesi v kútiku duše to, že proti vám idú až traja vyzývatelia, ktorí si vzájomne budú odoberať hlasy?

Nemyslím si, že moje víťazstvo bolo jednoznačne očakávané. Karol Javorka mal podporu širokého spektra politických strán, vystupovalo zaňho niekoľko známych ružomberských osobností, Róbert Kolár robil dlhodobú kontaktnú kampaň, takže sám som nevedel, ako to celé napokon dopadne.

Politológ a Ružomberčan Tomáš Jacko v povolebnej analýze pre Ružomberský magazín povedal, že najviac vo váš prospech hrala kandidatúra Jána Bednárika, ktorý nemal výraznejšiu šancu uspieť, ale naviazal na seba takmer dve tisícky hlasov. Čo na to hovoríte?

Osobne to takto nevidím. Bednárik mal podporu miestneho KDH, čo je silná značka, a z jeho rečí som vyrozumel, že si skutočne verí. Vylučujem, že by Bednárik konal v môj prospech, ako to niektorí naznačujú.

Váš najsilnejší súper Karol Javorka sa po voľbách sťažoval na antikampaň, ktorá bola proti nemu vedená….

…rovnako by som sa mohol sťažovať aj ja. Tesne pred voľbami mi predseda KDH Alojz Hlina, ktorý podporoval Javorku, poslal otvorený list, v ktorom vedenie mesta obvinil, že chce predať 30-tisíc metrov štvorcových na Kalvárii. Bol to nezmysel, ktorý mi ubral minimálne 500 hlasov.

Ale útoky na súkromný život, ktorým musel čeliť Javorka, boli nepomerne tvrdšie a nepríjemnejšie.

Každý má právo na súkromie a na to sa útočiť nemá.

Vylučujete teda, že táto antikampaň bola vedená niekým z vašich ľudí?

O ničom takom neviem. A nechápem, prečo tieto veci vôbec niekto spája s mojím okolím. Všimnite si, že keď sa pred minuloročnými župnými voľbami pokúsili Javorkovi poškodiť šírením nejakých materiálov, tak mu to nakoniec len pomohlo k najvyššiemu počtu hlasov. Aj teraz to mohlo vypáliť podobným spôsobom.

Vaša predvolebná kampaň bola rovnako masívna ako pred štyrmi rokmi. Vtedy ste sľúbili, že zverejníte jej financovanie, ale napokon z toho nič nebolo. Urobíte tak tento rok?

Môžem tak urobiť aj teraz. Moja kampaň stála zákonom povolených 50-tisíc eur a hradil som ju zo svojich vlastných peňazí. Ak sa na to chce niekto pozrieť zblízka, môže si veci dohľadať na mojom transparentom účte.

Po voľbách ste deklarovali spokojnosť nielen so svojím víťazstvom, ale aj s obmenou poslaneckého zboru. Už máte predstavu, koľko poslancov by vás mohlo podporovať?

Momentálne sa kreujú poslanecké kluby a prebiehajú rokovania, ktorých výsledok nepoznám ešte ani ja sám. Samozrejme, mám ambíciu mať v zastupiteľstve trojpätinovú väčšinu, ale tak ďaleko ešte nie sme. Verím však, že pri kľúčových témach, ktoré budú v prospech mesta, dokážeme dospieť k širokému konsenzu naprieč jednotlivými skupinami.

Už pred voľbami ste oznámili, že jedným z vašich viceprimátorov bude Michal Lazár. Druhého viceprimátora v minulosti mávalo KDH, bude to tak aj tentokrát?

To zatiaľ neviem.

Na konci volebného obdobia ste si priznali, že ste mali intenzívnejšie komunikovať s poslaneckým zborom. Nastanú v tom nejaké zmeny?

Opäť vznikne mestská rada, v ktorej budú mať zastúpenie jednotlivé poslanecké kluby a kde bude priestor pre predrokovanie najkľúčovejších vecí tak, aby zasadania samotného zastupiteľstva boli plynulejšie. Chcem presadiť aj to, aby ich opäť vysielala Mestská televízia Ružomberok.

Popri mestskej rade by mali vzniknúť aj poradné orgány zložené z podnikateľov či architektov, ktorí by nielen prichádzali s kreatívnymi nápadmi, ale zvonku by aj vytvárali tlak na dynamickejšie fungovanie jednotlivých oddelení mestského úradu.

Dostanú v nich priestor aj podnikatelia či umelci, ktorí v primátorských voľbách podporovali vašich konkurentov?

Samozrejme, že áno.

Dôjde k zmene na pozícii prednostu mestského úradu?

Zmien, ktorých treba urobiť, je viac, ale zatiaľ nebudem hovoriť o konkrétnych menách. Podstatné je, aby chod úradu bol manažovaný moderným spôsobom so zameraním na dosahovanie efektívnych riešení.

Pred voľbami ste dali niekoľko silných sľubov, ktoré určite presvedčili nejedného voliča. Ako to bude s ich realizáciou?

Všetko, čo som sľúbil, splním. Obzvlášť sa zameriam na výstavbu plavárne, aby sa z rôznych dôvodov neodďaľovala.

Aj za tú cenu, že by jej výstavba stála viac ako plánovaných 3,6 milióna eur?

Áno. Ďalej budem tlačiť na výstavbu obchodného komplexu Ruža. Na Bystrickej ceste je potrebné dotiahnuť aj dobudovanie klientskeho centra a vytvoriť podmienky pre súkromné spoločnosti, ktoré tu otvorili alebo plánujú otvoriť svoje prevádzky, čím dôjde k zvýšeniu zamestnanosti. To isté platí aj o priemyselnom parku Texicom.

Čo centrum mesta?

Po dohode s pánom Badánikom a súkromným investorom by mohli byť na pozemku po Auparku vybudované podzemné garáže, čím by to miesto získalo na cene a mohlo by sa ďalej rozvíjať. V priestoroch po Hypernove by zasa mohla vzniknúť krytá tržnica. Zvyšok kaštieľa by bolo dobré rekonštruovať a dať k dispozícii občianskemu združeniu Ružomberská Žofia, ktoré by ho spravovalo.

Viete dať aj verejný prísľub, kedy by mohli byť spomínané plány realizované?

Určite v priebehu nasledujúceho volebného obdobia, optimistický scenár znie do dvoch rokov.

Pred voľbami ste ružomberským seniorom sľúbili mestskú hromadnú dopravu zadarmo a vianočný príspevok 30 eur. Dočkajú sa týchto benefitov už pred tohtoročnými Vianocami?

Tak rýchlo to nestihneme zrealizovať. Najprv musíme zistiť, koľko dôchodcov v meste máme, koľko to bude stáť a nájsť mechanizmus, ako to celé uskutočniť. Od budúceho roka s tým však seniori môžu počítať. Takisto to bude so zrušením dane za psa.

Vo voľbách vás podporilo približne 30 percent voličov. Ďalších 70 percent však podporilo vašich protikandidátov a tak s výsledkom volieb nie sú spokojní. Čo by ste im odkázali?

Budem sa usilovať presvedčiť ich svojou prácou a výsledkami, z ktorých budú mať úžitok všetci obyvatelia mesta, či už ma volili, alebo nie.

Peter Kravčák, Imrich Gazda

Článok bol publikovaný v Ružomberskom magazíne číslo 11/2018.

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.