Čo vŕšok prejdeš, iný kroj nájdeš: Dolnoliptáčky ukazujú krásy Slovenska vo videu

Štvorminútové video Show me Slovakia zachytáva 11 lokalít v spojení s piesňami, krojmi, gastronómiou, službami či prírodnými a kultúrnymi pamiatkami. Cieľom projektu je ukázať Slovensko ako krajinu, ktorá žije v súlade s tradičnou kultúrou.   

Za nápadom vytvoriť krátke video stoja tri 20-ročné dolnoliptáčky, sestry Eva a Anna Lukáčové a sesternica Zuzana Gáliková. Pred tromi rokmi založili značku Slovakfolklore, vďaka ktorej posúvajú slovenskú kultúru do celého sveta.

Všetky tri dievčatá sú folkloristky a cestovateľky. Keď chceli v zahraničí ukázať videá slovenského folklóru, žiadne neexistovalo. A tak vznikol nápad vytvoriť vlastné.

Show me Slovakia

„Hlavným cieľom bolo ukázať našu slovenskú hrdosť online videom, ktoré sa dostane aj za hranice a bude hrdo reprezentovať Slovensko. Nič takéto doposiaľ nebolo, tak sme sa rozhodli, že sa na situáciu nebudeme len pozerať, ale niečo pre to spravíme,“ hovorí o prvom impulze Eva Lukáčová.

Všetky členky Slovakfolkore sú vášnivé cestovateľky. Keď zahraničným priateľom ukazovali videá o Slovensku, vždy mali na výber len dve. Prvé ukazuje prírodu, mestá a hrady a druhé video približuje Folklórny súbor Liptov. „Chceli sme niečo, čo by ukázalo aj kúsok tradičnej ľudovej kultúry, naše tance a kroje. Tak vznikol nápad spojiť folklór s cestovaním dokopy a vytvoriť komplexný projekt – video, ktoré by zaradilo tradičnú ľudovú kultúru medzi bohatstvá našej krajiny,“ približuje nápad Eva Lukáčová.

Video reprezentuje 11 lokalít Slovenska: Bratislavu, Myjavské Kopanice, región Tekov či Horehronie, Trenčín, Liptov, Vysoké Tatry, Spiš, Šariš aj Košice. Miesta vyberali podľa personálneho obsadenia, logistiky, financií, ale aj podľa ľudí, ktorých folkloristky poznali a mohli sa na nich spoľahnúť, že svoj región predstavia etnologicky správne.

„Všetko sa zachytiť nedá, preto sme subjektívne vybrali regióny a veci, ktoré chceme ukázať. Slovensko je síce malá krajina, no všetky krásy, ktoré by sme chceli zachytiť, by sa nezmestili ani do večerného filmu. O folklóre nehovoriac. Čo vŕšok prejdeš, iný kroj nájdeš na Slovensku platí,“ odôvodňuje výber lokalít Eva Lukáčová a zároveň dodáva, že video je určené pre všetkých, ktorí by chceli Slovensko reprezentovať niečím výnimočným, ale aj tým, ktorí sa rozhodnú našu krajinu navštíviť.

„Video by malo byť zaujímavé aj pre diváka, ktorý s folklórom nič nemá, prípadne pre človeka zo zahraničia. Chceli sme odprezentovať Slovensko pomocou folklóru tak, aby prezentácia bola zaujímavá aj pre laikov,“ zdôrazňuje Lukáčová.

Dokončiť video trvalo takmer rok a pol  

Sesternice najskôr vytvorili plán a začali zháňať financie na realizáciu. Oslovovali potencionálnych sponzorov aj verejnosť. V prvej fáze vyberali miesta a piesne, ktoré by sa dali využiť v soundtracku, aby charakterizovali zobrazené regióny. Neskôr vytvorili scenár.

„Hudbu sme vložili do rúk najlepším z najlepších a to hudobníkom pod vedením Vladimíra Homolu, ktorí účinkujú aj v SĽUKu. Pán Homola podľa našich nápadov skomponoval hudbu a dohliadol na nahrávanie sountracku, ktorý môžete vo videu počuť,“ hovorí o hudobnom doprovode videa Eva Lukáčová.

Jednou z lokalít vo videu bol aj Trenčín. Foto: Slovakfolklore
Video je určené nielen pre Slovákov, ale aj pre zahraničných návštevníkov. (Foto: archív Slovakfolklore)

Keď bola hotová hudba, začalo natáčanie cez celé Slovensko. Najnáročnejšia bola podľa dievčat logistika a finančná stránka projektu. „Celý projekt sme financovali len s jedným partnerom. V regiónoch sme strávili priemerne jeden deň, museli sme zosúladiť naše plány so štúdiom a s účinkujúcimi. Bolo to veľmi náročné vzhľadom na vzdialenosti a fakt, že každý z nás popri projekte pracuje alebo študuje. Veľmi nám záležalo, aby účinkujúci vo videu pochádzali práve z natáčaných regiónov, aby predviedli autentický tanec a bezchybne nastrojené kroje prislúchajúce danému regiónu,“ vysvetľuje mladá folkloristka.

Dokončiť celé video od prvého natáčania po zverejnenie trvalo 17 mesiacov. Väčšinu ľudí na videu dievčatá poznajú a práve podľa nich aj vyberali zobrazené regióny. Niektorých účinkujúcich však videli prvýkrát, počas tvorby projektu vzniklo aj pár nerozlučných priateľstiev.

Región Detvy. Foto: archív Slovakfolklore

Bude aj pokračovanie?

„Sme otvorené ďalším projektom, no je to komplikovanejšie, než sa zdá. S financiami sa vo folklórnej oblasti skôr nepracuje ako pracuje. Ak však bude čas a financie, vytvoríme aj druhú časť, kde by sme zahrnuli aj ďalšie regióny,“ hovorí o možnom pokračovaní Zuzana Galiková.

Folkloristky však priznávajú, že očakávali otázky, prečo vo videu nie sú všetky regióny a kroje. „Použili sme peniaze, ktoré sme mali, ľudí, ktorí boli ochotní do toho s nami ísť a aj množstvo času. Navyše, bola pandémia. Na našich sociálnych sieťach bežalo veľa informačných kampaní ohľadom videa, pridať sa a pomôcť mohol ktokoľvek,“ obhajujú výber lokalít vo videu folkloristky.

Diváci by sa podľa dievčat mali na video pozerať ako hrdí Slováci na svoj folklór. Nie ako Liptáci, Trnaváci či Horehronci, pretože jedna lokalita sa nedá nadradiť nad druhú.

Titulná fotografia: Záber z natáčania videa Show me Slovakia. Foto: archív Slovakfolklore

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.