Cudzinci okrádali modliacich sa na cintoríne

Ilustračná fotografia. Zdroj: redakcia
Posledné týždne boli v Mestskej polícii v Ružomberku pokojnejšie oproti tým ostatným. Okrem popíjania neplnoletých riešili policajti krádež v predajni a na cintoríne, ale aj zabudnuté kľúče vo dverách auta.

 V poslednú októbrovú nedeľu kontrolovala hliadka Mestskej polície (MsP) v Ružomberku okolie mestského cintorína. ,,V blízkosti vchodu si príslušníci MsP všimli muža, ktorý mal na krku tabuľku s nápisom, že potrebuje peniaze na operáciu,“ uviedol Roman Jankovič z MsP.

Policajti muža skontrolovali a zistili, že išlo o 18-ročného Moldavca. Podľa MsP na organizovanie zbierky existujú pravidlá, ktoré je potrebné dodržať. ,,V tomto prípade sa muž snažil v blízkosti cintorína vyvolať ľútosť a podvodným spôsobom získať peniaze,“ dodal Jankovič.

Za tento priestupok mu policajti uložili blokovú pokutu a zakázali mu pokračovať v protiprávnom konaní.

Dvojica cudzincov sa správala arogantne

Na Sviatok všetkých svätých preverovali mestskí policajti oznámenie, že sa po cintoríne pohybuje mladá dvojica, ktorá pýta od ľudí peniaze a keď im ich odmietnu dať, správajú sa arogantne.

,,Hliadka dvojicu našla. Išlo o občanov Rumunska, dievča vo veku 18 rokov a jej o rok starší kamarát. Obidvaja boli upozornení na nevhodné správanie a v záujme obnovenia verejného poriadku boli vyzvaní, aby opustili areál cintorína,“ priblížil Jankovič.

Dospelé dievča podalo alkohol neplnoletým

V piatok 21. októbra hodinu pred polnocou si príslušník MsP na monitoroch kamerového systému všimol dve dievčatá, ktoré požívajú alkohol. ,,Príslušník vyslal na Námestie Andreja Hlinku hliadku, ktorá zistila, že išlo o dve 16-ročné dievčatá. Jedno dievča malo trvalý pobyt v okrese Ružomberok, druhé v okrese Liptovský Mikuláš,“ uviedli z MsP.

Policajti následne orientačnou dychovou skúškou zistili, že dievčatá mali v dychu 0,40, respektíve 0,42 promile, preto kontaktovali ich rodičov, ktorí si prišli po dcéry na útvar MsP. V ich prítomnosti vykonal poverený príslušník všetky úkony, na základe ktorých policajti zistili, že alkohol im podalo ďalšie, už dospelé dievča.

18-ročná Ružomberčanka sa ku skutku priznala a za podanie alkoholu mladistvým jej policajti uložili blokovú pokutu. V zmysle zákona bude porušenie zákazu požívať alkohol osobami mladšími ako 18 rokov oznámené príslušným orgánom.

Muž ukradol baterky

Vo štvrtok 27. októbra oznámila Súkromná bezpečnostná služba (SBS) na MsP, že v nákupnom centre na Bystrickej ceste evidujú krádež.

,,Pracovníci SBS si na predajni všimli muža, ktorý rozbalil balenie s batériami a jednu si vložil do vrecka. Poškodené balenie vrátil do regálu a snažil sa z predajne odísť,“ priblížil Jankovič s tým, že v tomto momente muža zastavili pracovníci SBS a privolali mestských policajtov.

Tí zistili,  že išlo o 30-ročného Ružomberčana. Cez operačné pracovisko si následne overili, či bol podozrivý muž za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý. Takýto záznam tam podozrivý nemal.

,,Pokiaľ by podozrivý takýto záznam mal, nešlo by už o priestupok, ale o podozrenie zo spáchania trestného činu krádeže,“ informoval Jankovič s tým, že mužovi policajti na mieste uložili blokovú pokutu, vzniknutú škodu zaplatil a poškodené balenie si zobral so sebou.

Patria popíjala na schodoch a v pešej zóne

V piatok 28. októbra večer si mestský policajt na monitore kamerového systému všimol partiu štyroch mladých ľudí popíjajúcich na Tmavých schodoch. Išlo o jedno dievča a dvoch mladých mužov. Štvrtý člen partie v tom čase alkohol nepožíval.

,,Dievčina a dvaja muži postupne požívali alkohol priamo z fľaše a zapíjali ho nealkoholickým nápojom,“ uviedol Jankovič. Vyslaná hliadka zistila, že išlo o 18-ročnú ženu z okresu Liptovský Mikuláš a dvoch kamarátov – jeden vo veku 25 rokov z okresu Ružomberok a druhý 18-ročný z Liptovského Mikuláša.

Policajti uložili všetkým trom blokové pokuty v zmysle všeobecne záväzného nariadenia (VZN) mesta o zákaze požívania alkoholických nápojov na verejnosti.

Neskôr, pol hodinu pred polnocou, si hliadka všimla dvoch mladíkov ako popíjajú na Ulici Mostová v pešej zóne. ,,Keď prechádzali mestskí policajti okolo, snažili sa fľašu skryť. Po desiatich minútach sa hliadka vrátila späť. Opäť videli mladíkov požívať alkohol a následne odhodiť fľašu do blízkych kríkov,“ priblížili z MsP.

Druhýkrát to mladíkom nevyšlo a policajti im za nerešpektovanie VZN o zákaze požívania alkoholických nápojov na verejnosti uložili blokové pokuty. Išlo o dvoch 18-ročných mládencov, jeden z okresu Ružomberok, druhý z Liptovského Mikuláša.

Muž nechal kľúče od auta vo dverách

V prvý novembrový deň na MsP oznámili, že na parkovisku v Hrabove je odstavené osobné motorové vozidlo, ktorého vodič zabudol vo dverách kľúče. ,,Hliadka podľa evidenčného čísla zistila, kto je majiteľom vozidla, no toho sa nepodarilo telefonicky kontaktovať,“ uviedli mestskí policajti.

Hliadka preto vozidlo zabezpečila, kľúče zobrala na útvar MsP a za stieračom nechala majiteľovi odkaz, kde sa kľúče nachádzajú. Neskôr si majiteľ vozidla prišiel kľúče osobne prevziať.

Zdroj: MsP Ružomberok

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.