Cyklosezóna v Ružomberku je otvorená

V sobotu 4. mája oficiálne otvorili tohtoročnú cyklistickú sezónu na Cyklokorytničke. Najmladší účastník mal len tri roky a pricestoval z Rakúska. Mesto plánuje v priebehu mesiaca opraviť kilometer trate za 50-tisíc eur.

Nepriaznivá predpoveď počasia ovplyvnila počet cyklistov, ktorí sa rozhodli prísť na sobotné otvorenie Cyklokorytničky. Jeden z autorov myšlienky vytvorenia tejto cyklotrasy Pavel Scheer pripúšťal deň pred otvorením, že počasie možno nedovolí cyklistom vyraziť na trať.

Predpoveď sa nenaplnila, a tak cyklisti mohli absolvovať celú, viac ako dvadsaťkilometrovú trasu. „Počasie sa čoraz viac zlepšovalo a v Korytnici už svietilo slnko. Postupne sa pridávali ľudia, ktorí si na základe vývoja počasia účasť rozmysleli. Nakoniec sa nás v Korytnici nazbieralo okolo 40 cyklistov. Som veľmi milo prekvapený a teším sa z dnešnej akcie,“ zhodnotil organizátor Pavel Scheer.

Prvé otvorenie cyklotrasy v roku 2016 absolvovalo podľa Pavla Scheera 350 cyklistov a v Korytnici sa celkovo stretlo okolo 500 ľudí. Rozhodujúcim faktorom pri účasti verejnosti je počasie. „Keď je pekné počasie, svieti slnko a je sucho tak chodí okolo 50 cyklistov a niekedy aj viac,“ priblížil svoju skúsenosť za posledné roky.

Najmladší trojročný účastník

Z Banskej Bystrice pricestoval na podujatie Ondrej, ktorý momentálne žije v Rakúsku a na Slovensku trávi dovolenku. Trasu Cyklokorytničky absolvoval s trojročným synom Sebastiánom v rámci projektu Reštartni sa. „Je to taká mini súťaž. Máme desať cieľov, ktoré musíme absolvovať buď na bicykli alebo peši. Táto cyklotrasa je jedným z nich. A tak sme sa rozhodli, že prídeme s rodinou rovno na otvorenie. Len manželka si vytkla členok, a tak sme len dvaja,“ ozrejmil cezpoľný účastník otvorenia ružomberskej cyklistickej sezóny.

Peter z Liptovskej Osady, ktorý býva kúsok od cyklochodníka, chodí na bicykel pravidelne. „Akcia sa mi páči, je celkom dobre zorganizovaná a preto vždy rád prídem. Som nadšenec, ale športujem len rekreačne. Vždy sa takto raz ročne stretneme s priateľmi a potom v cieli, na záver, si dáme v Korytnici pivko,“ povedal Peter.

„Trasa ide mimo hlavnej cesty. Je pomerne bezpečná a nie je taká náročná,“ zamyslel sa Scheer nad tým, prečo sa cyklokorytnička stala tak obľúbená.

Pavel Scheer, Michal Lázár a Gabriela Demčáková počas sobotňajšieho otvorenia sezóny na Cyklokorytničke. Foto – autor.

„Keď sa stala takou populárnou, tak sme začali oslavovať jej výročie okolo jedenásteho júna, vždy v sobotu. Druhý rok robíme už otvorenie a ukončenie sezóny. Otvorenie býva vždy prvú májovú sobotu a ukončenie okolo 15. októbra,“ priblížil organizátor sobotného podujatia.

Na otvorenie a uzatvorenie sezóny na Cyklokorytničke sa pravidelne zúčastňuje aj vedúca Oddelenia regionálnej politiky mesta Ružomberok Gabriela Demčáková. „Je to úžasné, lebo sa tu stretávajú ľudia rovnakej krvnej skupiny. A keďže rada bicyklujem, tak si nenechám ujsť príležitosť stretnúť sa, prejsť si trasu a urobiť niečo pre svoje zdravie,“ povedala Demčáková.

Starostlivosť o cyklotrasu a plány do budúcna 

Trasa Cyklokorytničky vedie cez tri katastre. Začína v Ružomberku, pokračuje cez Liptovskú Osadu a časť ide cez kataster Liptovskej Lúžnej. Každá obec sa stará o údržbu svojej časti. „Ja sa starám skôr o tú ružomberskú časť. Ako taký otec Cyklokorytničky sa vozím a upozorňujem potom trebárs starostu Liptovskej Osady, že treba niečo urobiť, pokosiť alebo niečo naviesť,“ ozrejmil svoj súčasný príspevok pre trasu Pavel Scheer.

V tomto roku plánuje mesto opravu cyklochodníka v hodnote 50-tisíc eur. Dodatočne ich včlenili poslanci ešte na februárovom zasadnutí. Zákazku bude ralizovať spoločnosť RILINE z Ružomberka.

„Za tých 50-tisíc eur opravíme a rozšírime úsek v dĺžke približne 960 metrov. Práce by mali byť podľa zmluvy ukončené do 10. júna tohto roku,“ povedal pre Ružomberský magazín vedúci Oddelenia technickej správy mesta Ružomberok Juraj Hrnčiar.

Rekonštrukcia začne v časti známej pod názvom Zápalkáreň na začiatku Cyklokorytničky.

Opozičný poslanec Patrik Habo (nezávislý) pri schvaľovaní zámeru rekonštrukcie upozornil, že mesto nemá k pozemkom pod Cyklokorytničkou geodetické zameranie, čo je podľa neho základný predpoklad, aby sa dala zodpovedne udržiavať a bolo možné do nej riadne investovať.

Cyklokorytničku vytvorili v roku 2016 na trase bývalej úzkokoľajky, ktorá do roku 1974 spájala Ružomberok s Korytnicou. Cyklotrasa sa začína na konci Šoltésovej ulice smerom na Banskú Bystricu, pokračuje cez Liptovskú Osadu a končí v Korytnici. Meria 23 kilometrov s prevýšením 390 metrov. Vedie cez hranicu národných parkov Nízke Tatry a Veľká Fatra.

Dominik Veľas

Cykloturisti v Korytnici. Zdroj – facebook.com/CykloKorytnička

Titulná fotografia – Ondrej z Banskej Bystrice s trojročným synom Sebastiánom. Zdroj – facebook.com/CykloKorytnička

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.