Miestni nadšenci plánujú oživiť železničnú trať od stanice po začiatok Cyklokorytničky

Skupina ružomberských nadšencov chce počas letných víkendov obnoviť kyvadlovú dopravu na historickom vláčiku od železničnej stanice po bývalú zápalkáreň. Mohlo by sa tak stať už najbližšiu letnú sezónu.

Na sviatok svätej Kataríny, patrónky železničiarov, sa uskutočnila skúšobná jazda od Hlavnej stanice po Malé nádražie, ktorá potvrdila, že železničná trať v tomto úseku je zjazdná. Absolvovalo ju takmer štyridsať záujemcov na motorovom vlaku Hurvínek z roku 1951.

„Lístok si zakúpili aj ľudia od Košíc či Nitry, ktorí sa cez železničiarov dozvedeli, že sa chystá oživenie legendárneho Korýtka,“ priblížil architekt Vavrinec Kendera, jeden z nadšencov, ktorí sa pokúšajú o obnovenie nevyužívanej trate.

Existujúci úsek prechádzajúci mestom plánujú sprevádzkovať pre letnú víkendovú turistiku, čím by nadviazali na úspešný projekt Cyklokorytničky, kde sú náučné tabule s popisom histórie a fotografiami. „Bolo by to možné už v lete 2018, kedy si zároveň pripomenieme 110. výročie trate Ružomberok – Korytnica,“ uviedol Kendera.

Vzhľadom na to, že trasa je v súčasnosti prejazdná len po zastávku Malé nádražie, treba ešte prekonať tri priecestia, ktoré nie sú udržiavané. „Musíme administratívne doriešiť, aby sme sa dostali na cieľovú stanicu, ktorou by malo byť parkovisko pri bývalej zápalkárni, kde je aj nástupný bod na Cyklokorytničku,“ vysvetlil Kendera a doplnil, že na pripojenom vagóne bude možné odviesť aj bicykle.

Počas letnej sezóny by tak každú sobotu a nedeľu medzi ôsmou a 17. hodinou mohla na tejto trase fungovať kyvadlová doprava v hodinových intervaloch. V cieľovej zastávke a prípadne aj počas jazdy by chceli prevádzkovatelia zabezpečiť sprievodný kultúrny program.

Jazdilo by sa na vlaku Hurvínek, ktorý sa najviac podobá pôvodnej dieselovej úzkorozchodnej mašine T47 premávajúcej na trase Ružomberok – Korytnica. Pre túto alternatívu sa rozhodli, keďže terajšia trať už nie je úzkokoľajná.

Titulná fotografia: Historický motorový vlak Hurvínek. Foto – autorka

Som vyštudovaná žurnalistka, zaujíma ma kultúra a história dolného Liptova. Rada píšem o problémoch a záujmoch bežných ľudí, cez ich svedectvá sa snažím pripomínať hodnoty, na ktoré by spoločnosť nemala zabúdať. Zároveň pracujem v oblasti zabezpečenia bezpečnosti priemyselných inštalácií.