Deti cvičili s Mikulášom aj čertom

Hodinová pohybová aktivita namiesto plného balíka sladkostí. Gymnázium v Ružomberku privítalo vo svojej telocvični viac ako 400 detí na gymnastickom podujatí Zacvičte si s Mikulášom.

Tradičné športové podujatie určené deťom materských škôl a žiakom 1. stupňa základných škôl z Ružomberka aj okolia sa konalo po dvojročnej prestávke už jedenásty krát. Počas pondelka 5. decembra a utorka 6. decembra Gymnázium v Ružomberku privítalo viac než 400 detí, ktoré si zacvičili s Mikulášom, anjelom, ale aj čertom.

Deti pri príchode vítal Mikuláš. Foto: archív školy

,,Podujatie je určené pre všetky deti. Ide o olympijskú myšlienku, že všetci športujú a všetci si majú pomáhať. Je to taký tréning pre deti a príprava do budúcna, aby si vedeli odľahčiť hlavu pri budúcich životných rozhodnutiach, aby mali tie správne únikové cesty a aby vedeli, že športom si vedia pomôcť,“ predstavila hlavnú myšlienku podujatia organizátorka a duša projektu Mgr. Janka Fričová, ktorá zároveň na škole vyučuje pohybové aktivity.

Kreatívny program pre deti aj pedagógov

Deti pri príchode vítali deti Mikuláš, anjel a čert, ktorých stvárňovali žiaci ružomberského gymnázia. Tí ich odprevadili do telocvične, kde sa im venovali ďalší žiaci z oktávy a sexty. Do akcie sa zapojili deti materských a základných škôl v Ružomberku, taktiež deti z mestských častí Černová, Hrboltová a Biely Potok.

Počas dvoch dní mali možnosť vyskúšať si gymnastické cviky na rôznych náradiach, základnú, kondičnú, športovú a rytmickú gymnastiku, zábavné gymnastické hry, prekážkovú dráhu, ale aj cvičenie pri hudbe a iné zaujímavé atrakcie. Športové podujatie Zacvičte si s Mikulášom bolo inšpiráciou aj pre vyučujúcich v materských a základných školách.

Hodinový pohyb a rôzne aktivity

Tohtoročnou novinkou bol parkúr.  ,,Deti mali pripravené tri zóny, v každej zóne sa robilo niečo iné. Tento rok sme prvýkrát zaradili aj parkúr. Je to zostava gymnastického náradia, šplhu, rebrín, kladín a odrazových mostíkov,“ vysvetlila Fričová.

V druhom stanovišti si deti zahrali florbal, strieľali na bránu, taktiež si vyskúšali sánky v podobe odpadových vreciek a pomocou ťahania svojich spolužiakov vytvárali silu horných končatín. Pripravená bola aj zóna rovnováhy. Tretie stanovište tvorili trampolíny, na ktorých deti robili zostavu, ako poskoky znožmo, beh, skákanie na jednej nohe, potom sa aj ponaháňali. V druhej časti strieľali na kužele, ktoré učitelia pripravili z prázdnych kávových nádob.

Každá škola strávila v telocvični jednu hodinu. Na jednotlivé stanoviská mali deti dvadsať minút a pri prekážkach, ale aj zábavných hrách či rozvíjaní pohybových zdatností im pomáhali študenti gymnázia z oktávy a sexty prezlečení do mikulášskych kostýmov. Po ukončení aktivít ich pri odchode čakal diplom a sladká odmena. Atmosféru podujatia spríjemňovala sálajúca vianočná hudba a detský punč.

Tie deti, ktoré sa podujatia nemohli zúčastniť, sa nezaobišli bez cvičenia. Pani učiteľka Fričová totiž osobne prišla za nimi do škôl a škôlok. ,,Chcem, aby tá myšlienka neostala len v centre mesta, ale aby sa dostala aj do okolia,“ zdôraznila Fričová.

Inšpirácia z Nórska

O  Janke Fričovej je známe, že rada organizuje podobné športové podujatia. Okrem zimných, organizuje aj tie letné, akým je napríklad Gymnastický deň. Ide o zábavné športové dopoludnie pre deti materských škôl a prvých ročníkov základných škôl.

,,Týmito akciami som sa inšpirovala, keď som bola v Nórsku. Tam neexistuje zlé počasie, aby deti necvičili. Rovnako aj ich rodičia sa dobrovoľne zúčastňujú športových podujatí, spoločne pečú, varia a predávajú produkty. Vyzbierané peniaze následne putujú do športového klubu na organizáciu ďalších podobných podujatí. Páči sa mi, ako sa do akcií zapájajú aj rodičia a chcú, aby všetky deti cvičili, či prší alebo sneží,“ priznala Fričová, ktorá postupne odovzdáva štafetu v organizovaní športových podujatí svojim kolegom.

,,Verím, že toto podujatie bude fungovať aj po mojom odchode. Máme tu dvoch šikovných mladých telocvikárov, ktorí snáď preberú štafetu a podujatie budú organizovať každoročne. Už im postupne dávam inštrukcie,“ povedala s úsmevom Fričová a dodala, že sa teší aj z prístupu novej riaditeľky školy Ivety Kmeťovej, ktorá je podobným akciám naklonená, sama cvičí a jej myšlienky sa tak môžu meniť na realitu.

Podujatie každoročne organizuje Odbor rekreačnej telesnej výchovy a športu (RTVŠ) Akcent M a Gymnázium v Ružomberku.

Fotogaléria

Foto: Patrícia Kurpašová, archív školy

Mám vyštudovanú masmediálnu komunikáciu. Počas školy som pôsobila ako moderátorka v lokálnom rádiu, kde som mala svoju reláciu. Okrem rozprávania do mikrofónu a písania príbehov, rada pomáham aj "handmade" výrobcom so sociálnymi sieťami a prezentáciou na internete. V RK Magazíne pracujem ako redaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk. Milujem dobrodružné cestovanie, prechádzky v prírode, varenie a dobrú knihu pri káve.