Diaľnicu chcú začať stavať teraz v apríli 

Termín začiatku výstavby diaľnice pri Ružomberku sa neustále posúva. 

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) po rozsiahlych blokádach ciest vlani na jeseň vyhlásila, že razenie tunela Čebrať a začiatok stavby diaľnice v úseku Hubová – Ivachnová by mali začať v januári 2018.  

Diaľničiari však dodali, že je to najskorší možný termín, kedy môže štúdia EIA o vplyvoch na životné prostredie nadobudnúť platnosť. „Pokyn na práce na pozastavených častiach diaľnice vydá NDS po nadobudnutí právoplatnosti EIA,“ povedala vtedy hovorkyňa NDS Michaela Michalová. 

Naplnil sa napokon menej odvážny scenár, ktorý predpovedal Ján Kovalčík z inštitútu INEKO. Podľa jeho v októbri vyslovených predpokladov to mal byť najskôr marec 2018, aj to len v obmedzenej miere. 

„Právoplatnosť štúdie EIA sa očakáva v apríli 2018. Okamžite po jej nadobudnutí predpokladáme začiatok stavebných prác,“ uviedla v týchto dňoch pre Ružomberský magazín Michalová. 

Záverečné stanovisko o vplyvoch na životné prostredie je dnes dostupné na pripomienkovanie na enviroportáli a počas marca bolo tiež na Oddelení životného prostredia Mestského úradu Ružomberok. 

Diaľničiari začnú stavať najskôr časti, ktoré pôjdu ešte podľa starého projektu. Na nový úsek dokončia projektovú dokumentáciu až po nadobudnutí právoplatnosti štúdie EIA. Potom ešte musia získať stavebné povolenia. 

NDS ešte v novembri odhadla nárast pôvodnej ceny 227 miliónov za úsek Hubová-Ivachnová o 50 percent, čo je 113,5 milióna eur. „K celkovej cene je ešte predčasné vyjadrovať sa, nakoľko ešte nebola spracovaná potrebná projektová dokumentácia, ktorá už bude obsahovať podmienky vyplývajúce zo záverečného stanoviska EIA,“ povedala hovorkyňa Michalová. 

Diaľničiari nepredpokladajú nový tender na realizátora a aj naďalej by staviteľom malo byť Združenie Čebrať (OHL-ŽS, Váhostav-SK). Termín dostavby sa v podpísanej zmluve o dielo posunul z decembra 2021 na jún 2022. 

Titulná fotografia – rozostavaná diaľnica pri Ružomberku. Autor – Marek Hasák

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.