Diskusie, výstavy aj zľavy. Do týždňa slovenských knižníc sa zapojil aj Ružomberok

Uplynulý týždeň patril Týždňu slovenských knižníc. Na sprievodné podujatia lákala mestská knižnica aj Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity.  

Prvý jarný mesiac sa nespája len s pribúdajúcimi slnečnými lúčmi, marec je už niekoľko desiatkov rokov aj mesiacom kníh. A práve jeho začiatok odštartoval na celom Slovensku Týždeň slovenských knižníc. Jeho cieľom je zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí.

Do Týždňa slovenských knižníc sa zapojili aj obe ružomberské knižnice. Mestská knižnica usporiadala tri diskusie, no lákala aj na zľavy.

Ponúkli členstvo zadarmo, odpustili pokuty

„Zapájame sa každoročne už viac ako desať rokov. Máme dve základné kampane, ktoré sa snažíme stále opakovať, aby ľudia už vopred vedeli, že existujú,“ približuje nám riaditeľka mestskej knižnice Tatiana Babincová.

Prvá kampaň je bezplatný zápis zadarmo, aby knižnica prilákala nových čitateľov. Ak sa počas uplynulého týždňa registrovali, tak na jeden rok dostali členské zadarmo. Druhá z kampaní sa týkala už existujúcich čitateľov. Knižnica sa rozhodla, že im odpustí sankčné poplatky. Ak má doma čitateľ príliš dlho knihu a nenašiel si čas ju vrátiť a uhradiť poplatok, mohol tak urobiť minulý týždeň a vyhnúť sa pokute.

Mestská knižnica si však pre čitateľov pripravila aj program.

„Nielen počas Týždňa slovenských knižníc, ale počas celého marca máme vždy zaplnené doobedie. Každý deň vytvárame iný program pre deti aj pre materské školy. Robili sme aj odbornejšiu prednášku o šikane,“ hovorí Tatiana Babincová. Zároveň dodáva, že poobedňajšie podujatia sú určené predovšetkým pre dospelých.

Ružomberčanov prilákali na tri diskusie

Mestská knižnica počas Týždňa slovenských knižníc zorganizovala tri podujatia. Prvým bolo stretnutie s Libou Chiara Hladekovou. „Je to koučka, trénerka pamäti a lektorka jogy, ktorá je veľmi aktívna a dobrovoľne robí množstvo prednášok. Vedia uľahčiť život a spríjemniť ho. Prednáška sa týkala pevnej vôle, ako dodržať svoje zásady, zmeniť zvyky, aby sa náš život otočil,“ približuje stretnutie s koučkou pochádzajúcou z Moravy riaditeľka knižnice.

Druhá diskusia bola s ružomberskou rodáčkou a spisovateľkou Alenou Sabuchovou. Porozprávala o svojom živote, ale najmä o knihe Šeptuchy, ktorá bola nominovaná do finálovej desiatky Anasoft Litera. Zachytáva v nej príbehy, ktoré zažila v Podlasí, v rustikálnom lesnatom regióne medzi Poľskom a Bieloruskom. Súčasťou knihy sú aj fotografie Róberta Tapperta, ktoré vznikli počas zberu materiálu. Alena Sabuchová na knihe pracovala dva roky a počas spoznávania iného kraja sa stretla najmä so šeptuchami, ktoré vedia liečiť.

Spisovateľka Alena Sabuchová v mestskej knižnici. Foto: autorka
Kniha s názvom Šeptuchy bola nominovaná do finálovej desiatky Anasoft Litera. Foto: autorka

„Za šeptuchami sme chodili ako klienti, pretože inak by som sa nič nedozvedela. V Podlasí sú veľkou autoritou. Poľsko ma fascinuje, a možno, ak by som ešte mala možnosť vybrať si tému, tak by mala súvis s Poľskom,“ prezrádza mladá spisovateľka.

Posledným spestrením, ktoré oslovilo najmä ženské čitateľky, bola téma kváskovania. O účinkoch kváskového chleba na ľudské telo porozpráva Ružomberčankám Petra Mihoková.

Polovičná zľava aj výstavy

Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku sa zamerala na sprievodné podujatia, online seminár a prezentáciu samotnej knižnice.

„Čitateľom sme ponúkli aj 50 percentnú zľavu na registračný a prolongačný poplatok,“ hovorí o novinke riaditeľka univerzitnej knižnice Katarína Matúšková.

Sprievodnými podujatiami boli počas Týždňa slovenských knižníc dve vernisáže výstav. Prvá niesla názov Človek a viera. Vernisáž veľkoformátových fotografií bola spojená aj s fotografickým workshopom. Samotná výstava potrvá do 20. marca.

Výstavu je možné vidieť počas otváracích hodín knižnice od pondelka do piatku od 7.30 do 18.00. Foto: autorka
Fotografie na výstave sú výberom najlepších záberov minulého roka. Foto: autorka
Človek a viera je spoločenstvo fotografov, ktorí bez nároku na odmenu dokumentujú život Cirkvi. Foto: autorka
Výstava potrvá do 20. marca. Foto: autorka

V knižnici otvorili aj výstavu grafík Adrianny Zawadskej, ktorú autorka nazvala Sila a láska. Predstavila nielen grafiku, ale aj svoj vzťah k histórii, človeku a prírode. Výstava je pre verejnosť prístupná do 31. marca.

Adrianna ovláda mnoho grafických techník. Foto: autorka
Fascinovaná kultúrou Egypta vkladá svoju silu do formovania osobného umeleckého posolstva. Foto: autorka

Upozorňujeme, že mesto Ružomberok vydalo opatrenia pre šírením koronavírusu, medzi ktorými je aj zatvorenie Mestskej knižnice od 10. marca až do odvolania. Univerzitná knižnica dnes zrušila vernisáž Stanislava Meliša See Shell. Výstava bude sprístupnená počas otváracích hodín knižnice.

Titulná fotografia: Diskusia so spisovateľkou Alenou Sabuchovou v mestskej knižnici. Foto: autorka

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.