Do práce na bicykli. Ale jedine popri hlavnej ceste

Nech by ste sa v Ružomberku vybrali kamkoľvek, zaručene by ste stretli cyklistov. Zvýšený záujem o bicyklovanie stúpol najmä vďaka Saganovi, no podporila ho aj aktuálna situácia. Svoje by o tom mohli rozprávať najmä predajcovia bicyklov.

Ľudia boli nútení ostať doma a keď im bolo dlho, šliapli na pedál a vybrali sa naprieč ružomberským chotárom. Sami, v partii kamarátov alebo aj s celou rodinou. Aj tento rok povzbudila Ružomberčanov do bicyklovania radnica. Na sociálnej sieti zverejnila status, kde vyzvala miestnych, aby sa zapojili do projektu Do práce na bicykli.

Po prečítaní statusu si zrejme mnohí ťukali na čelo. Bizarnou skutočnosťou je totižto fakt, že cez mesto doteraz nevedú žiadne cyklochodníky. Podľa posledných zasadnutí mestských zastupiteľstiev ani viesť nebudú. Jedinou možnosťou je obľúbená Cyklokorytnička alebo horské cesty, ktoré však existujú len vďaka partii nadšencov.

Ak by sa ale Ružomberčania predsa len chceli previezť bezpečne, mohli by zájsť do neďalekých miest. Inšpirovať by sa mohla aj radnica. Nový cyklochodník nedávno otvoril v Liptovskom Mikuláši aj primátor Ján Blcháč a jazdu zbrusu novým chodníkom pre „bajkerov“ si dokonca aj vyskúšal. Dva roky sa po rovnakej cyklotrase vozia aj v Dolnom Kubíne.

Vietor vo vlasoch si však stále môžu užiť popri hlavnej ceste aj tunajší. Riziko skončiť pod kolesami áut je však väčšie ako pravdepodobnosť vybudovania cyklochodníkov, ktorými sa do práce môžu previezť Ružomberčania zo všetkých častí mesta.

Článok bol pôvodne publikovaný v augustovom čísle RK Magazínu. 

Karikatúra: Anna Šenkeríková

Som vyštudovaná žurnalistka. Počas štúdia som pracovala pre regionálne noviny, kde som písala o kultúrno-spoločenskom dianí na Považí. Mám za sebou stáž pre portál aktuality.sk. Zaujímam sa o históriu, kultúru a problémy bežných ľudí z okolia Ružomberka. V RK Magazíne som zástupkyňa šéfredaktorka a web editorka portálu rkmagazin.sk.