Dobro a zlo

Ľahko-vážny postreh Antona Laučeka. 

Boli raz dvaja rodičia. Pripomínam, že boli. Mali jediné dieťa, ešte v perinke, keď sa vrhli na podnikanie. Darilo sa im a navyše dokázali pomocou machinácií úspešne oberať štát na daniach. Peniaze sa k nim kotúľali zo všetkých strán stále viac. Mamona ich, predtým chudobných vysokoškolákov s novomanželskou socialistickou pôžičkou na krku a tenkým panelákovým bytíkom, úplne zahltila. Na výchovu syna nezostal čas.

V duchu rozmáhajúcej sa módy si k nemu najímali pestúnku. Chlapča rástlo a baby sitter sa striedali ako ponožky, lebo s náročnou paňou domu sotvaktoré dokázali primerane vychádzať. Väčšinou šlo o mladé dievčatá hľadajúce prácu, bez skúsenosti s materstvom a s deťmi. Počas celodennej neprítomnosti majiteľov sa luxusne zariadené izby otriasali hlasnou muzikou a chlapec plakal. Alebo zúril. Vyrastal síce v dostatku, ale bez rozprávok.

Nikdy nedržal palce ich hrdinom v boji proti drakom a strigôňom, nesúcitil s trpiacimi, nemal tušenia, čo je dobro a čo zlo. Nevedel, že človek by mal podľa mravného príkazu tohto sveta hlavne pomáhať druhým, usilovať sa, aby to najľudskejšie a krásne vždy zvíťazilo. O tom nenásilne poúča každá rozprávka a deti vnímajú jej posolstvá prirodzene, akoby pili materské mlieko. Tento chlapec vo veku, keď by to najviac preciťoval, nedostal príležitosť, aby rozoznal dobré od zlého.

Poúčaniu nerozumel. Kŕmili ho videami a rozprávkami americkej proveniencie, kde sa hlavne strieľalo, mlátilo po hlave, vybuchovalo a ničilo za pomoci najrozličnejších prostriedkov a primitívnych pascí. Robili to kladní hrdinovia, aby zvíťazili, tým záporným.

Dieťa rástlo a majetok rodiny sa množil. Rodičia postavili ranč, pomocou úplatkov sa dostali k pozemkom, tie následne predali s niekoľkomiliónovým ziskom. Chlapec mal ísť do školy, vtedy jeho mama znova otehotnela. V ošiali zhŕňania peňazí a pracovných výjazdov si to poriadne uvedomila až vtedy, keď bola v piatom mesiaci. Podplatili gynekológa a svojho druhého potomka zabili.

V škole si s ich jediným synom učiteľky nedokázali poradiť. Lenivosť mu nedovolila športovať, učiť sa, kamarátov si kupoval, aby ich vzápätí odkopol. Bol agresívny, so smiechom ubližoval druhým, ničil svoje veci i veci ostatných. Rodičia všetko nahradili, zaplatili. Škola tutlala jeho previnenia, lebo nechcela prísť o bohatých sponzorov. Marihuanu okúsil už v šiestej triede, neskôr sa dal na tvrdšie drogy. Keď bol ôsmakom, učebne obsadila polícia, odhalil ho vycvičený pes. Najprominentnejší žiak uviazol v sieti.

Vyšetrovanie spojené so škandálom. Otec s matkou sa čudovali. Dali predsa synovi všetko, čo mu chýbalo?! Na vine budú zlí kamaráti a škola plná neschopných pedagógov. Protidrogové liečenie vybavili na najdrahšej súkromnej klinike, a to v zahraničí. Syn sa vrátil po troch mesiacoch, akože vyliečený. Ešte v ten istý večer si zohnal dávku a v noci rodičov podrezal. Už sa nečudovali. Nemali kedy.

Titulná fotografia: pixabay.com

Známy ružomberský spisovateľ a vysokoškolský predagóg, pochádza z Černovej. Je autorom desiatok románov, poviedok a noviel, ako aj divadelných a rozhlasových scenárov.