Druhá prehra v Európskom pohári. Ruža navyše prišla o jedinú rozohrávačku

Basketbalistky MBK Ružomberok prehrali v stredu večer s tureckým Hatay BB o dvadsať bodov 65:85.

„Máte výborných fanúšikov, chcem im pogratulovať. Bola zábava tu hrať,“ začala pochvalou hodnotenie stretnutia Ružomberok – Hatay Büyükşehír Beledíyespor (BB) v 2. kole skupinovej fázy pohára FIBA grécka trénerka tureckého tímu Aikaterini Chatzidkai. Možno aj fanúšikova, ale najmä dôrazná a agresívna hra Turkyne v prvej štvrtine zaskočili a prehrali ju v Koniarni o osem bodov.

Zranená rozohrávačka Radka Stašová na palubovke Koniarne. Zranený lakeť nie je podľa vedenia MBK, našťastie, vážne poškodený. Jej istú absenciu však členovia klubu nechceli odhadovať. Foto – Rudolf Maškurica

Výborný začiatok a zranenie

„Napriek tomu, že sme sa veľmi dobre pripravili, 24 bodov na našom konte sme v prvej štvrtine neplánovali. Potom sme sa však adaptovali, kontrolovali doskok, a to nám prinieslo víťazstvo,“ doplnila trénerka Turkýň.

Ruža naozaj súpera v úvode zaskočila a rozbehla si zápas akoby to mala byť rozprávka. Lenže základná pätorka Turkýň potom zapla na vyšší výkon, z palubovky musela odísť do nemocnice so zraneným lakťom jediná rozohrávačka MBK Radka Stašová, a zápas sa zmenil na celkom iný príbeh.

„My sme ešte hrýzli päť minút po polčase, držali sme vyrovnaný priebeh, ale naviac sme už nemali síl. Ako ten zápas pokračoval, tak nám odchádzala hlava a naša disciplína išla z výborného na tragický level. A k tomu sa pridal prehratý doskok. To boli dôvody, prečo sme prehrali až o dvadsať. Myslím, že sme si zaslúžili prijateľnejší výsledok,“ smútil po stretnutí domáci kouč Juraj Suja.

Ešte v 25. minúte bol stav 46:46. Potom však hostky šnúrou ôsmich bodov odskočili a Ruža nedokázala odpovedať. V útoku bodmi, v obrane zastavením zrazu neomylných strelkýň. V tureckom drese sa za celý zápas presadilo strelecky len päť dievčat – celá základná pätorka. Štyri hráčky odohrali viac ako 30 minút stretnutia.

„Ich prednosti a kvality boli značné, ale mrzí ma, že sme ich nedokázali dlhšie eliminovať. Naozaj, tá ich prvá päťka má enormnú kvalitu, aj na európskej úrovni. Na druhej strane musím povedať, že súper nás neprekvapil absolútne ničím, možno to znie hlúpo, ale absolútne ničím. Kvalita základnej päťky je ale taká, že to uhrali len podľa papierových predpokladov,“ vravel Suja.

Nie prvý raz si fanúšikovia MBK vyslúžili od súperov pochvalu. Foto – Rudolf Maškurica.

FIBA Cup je príležitosť

Na domácich dievčatách bolo až príliš vidieť, že nepriaznivý vývoj im v poslednej štvrtine pridal dávku frustrácie. Prišli zbytočné fauly, laxné bránenie – jednoducho to nešlo už ani v spomínaných hlavách.

„Za prvých 25 minút musím dievčatá pochváliť. A v celom zápase naozaj nechali veľké množstvo energie. Strata jedinej čistokrvnej rozohrávačky by zatriasla aj lepšími tímami, nielen nami, čo sa tu učíme. Ale na to sa nechcem vyhovárať, to nebola príčina prehry,“ hodnotil Suja zápas.

Počas zápasu MBK – Hatay BB. Foto – Rudolf Maškurica.

„FIBA Cup chápeme trošku v iných súvislostiach, ako vlani. Veľmi pozitívne je, že slovenské dievčatá dostávajú minúty v ťažkých zápasoch a verím, že sa to vráti klubu, slovenskej reprezentácii alebo im samým v ich kariérach. Toto je aj investícia do nich. Boli tam pozitíva aj negatíva. Súťaž vyhrať nejdeme, to je jasné, ale ak zvládneme doskok, nebudeme ho prehrávať o sedemnásť, tak nebudeme ani zápasy prehrávať o dvadsať bodov. To je kľúčové,“ zhrnul Suja aktuálnu realitu.

„Náš štart do zápasu bol veľmi dobrý, dali sme dosť veľa bodov aj v obrane sme si dokázali kontrolovať situácie, avšak neskôr v druhom polčase nám jednoducho odišla nejako hlava, nedokázali sme sa disciplinovane koncentrovať, spravili sme niektoré veľmi zlé straty a takisto nám odišiel doskok, čo bolo veľmi dôležité, Nestalo sa to prvý raz a bude to dôležité aj v ďalších zápasoch,“ zopakovala Sujove myšlienky pri hodnotení stretnutia 16 bodová strelkyňa a najvyťaženejšia hráčka MBK Miroslava Mištinová.

Už v sobotu proti Piešťanom

Ružomberčanky sa musia rýchlo otriasť. Už v sobotu ich čaká súboj o priebežnú prvú priečku v extralige. Na Liptov prídu Piešťany.

Vo Európskom pohári pocestuje MBK budúci týždeň do bieloruského Minsku. V európskej konfrontácii uvidíme Ružu opäť v stredu 6. novembra proti ruskému Jeniseju Krasnojarsk.

 

MBK Ružomberok – Hatay BB (Tur.) 65:85 (24:16, 37:38, 49:60)

MBK: Fekete a Mištinová po 16, Jackovecová 12, Turudićová 11, Dudášová 6, Williamsová a Havranová po 2

Hatay BB: Magarityová a Ben Abdelkaderová po 23, Gajićová 21, Yavasová 6.

Štvrtiny: 24:16, 13:22, 12:21, 16:26. TH: 11/7 – 18/17. Trojky: 6-8. Úspešnosť streľby: 40.6% – 43.5%.

Tabuľka základnej D-skupiny po neúplnom 2. kole pohára FIBA

Titulná fotografia – Teodora Turudićová (v bielom) počas zápasu s Hatay BB. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.