Elena Mozgová už nie je medzi nami

Elena Mozgová
Legenda MBK Ružomberok Elena Mozgová. Foto: TASR

Basketbalová osobnosť Ružomberka a bývalá skvelá pivotka zomrela v utorok 13. decembra vo veku 52 rokov.

Elena „Móza“ Mozgová sa narodila 28. marca 1970 v Penze vo vtedajšom Sovietskom zväze. Jej najväčším úspechom v hráčskej kariére bol zisk titulu majsteriek Európy v roku 1991. Pred angažmánom v Liptove pôsobila v CSKA Moskva, s ktorým sa tešila okrem majstrovského titulu, aj z triumfu v druhej najvýznamnejšej európskej klubovej súťaži – v Pohári L. Ronchettiovej.

Do Ružomberka prišla v roku 1994, no kvôli zdravotným problémom odohrala v oranžovom drese iba dve sezóny. V roku 1996, keď Ružomberok skončil tretí vo Final Four Európskeho pohára, ju odborníci zaradili do All Star turnaja.

Po hráčskej kariére sa venovala trénerskej

Aktívnu kariéru ukončila predčasne vo veku 26 rokov pre poškodenú srdcovú aortu. Pod košmi však pokračovala ako trénerka. Bola asistentkou Natálie Hejkovej pri dvoch ružomberských triumfoch v Eurolige (1999, 2000). V roku 2003, v pozícii hlavnej trénerky, doviedla ružomberské basketbalistky k zisku 14. slovenskému titulu. Aktuálne pôsobila v MBK Ružomberok ako asistentka Ivety Bielikovej pri tíme starších žiačok.

Okrem Ružomberka trénovala aj Viktóriu Košice a jednu sezónu pôsobila po boku Natálie Hejkovej v Spartaku Moskva. V roku 2007 sa vrátila do centra dolného Liptova. Od roku 2019 bola členkou Siene slávy Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA).

„Elena bola naposledy s nami na tréningu minulý štvrtok. Na druhý deň neprišla kvôli zvýšenej teplote. V sobotu vravela, že sa jej polepšilo. Lenže v nedeľu, na našom druhom zápase proti Young Angels Košice, v hale nebola. Zase jej teplota stúpla,“ uviedol pre portál Žijem v Ružomberku manažér miestnej basketbalovej mládeže Jozef Smolek.

Patrila medzi najlepšie pivotky v Európe

Manažér MBK Ružomberok bol pri najväčších úspechoch slávnej ružomberskej éry a stál aj za angažovaním dua Zuzana Žirková a Elena Mozgová v roku 1994. Podľa Smoleka patrila Mozgová medzi najlepšie pivotky v Európe.

„Reprezentovala Sovietsky zväz, ktorý bol v tom čase takmer bezkonkurenčný. Bola však aj erudovaná trénerka. Škoda, že v našom klube jej schopnosti neboli dostatočne využité. Aj mládeži, pri ktorej bola v posledných rokoch, veľmi veľa dala. Mala na starosti hlavne podkošové a individuálne činnosti. Bude nám veľmi chýbať po basketbalovej i ľudskej stránke,“ dodal Smolek.

Posledná rozlúčka s Elenou Mozgovou bude v utorok 20. decembra o 15:00 h v Dome smútku v Ružomberku. Česť jej pamiatke!

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.