K 11. výročiu bombardovania Kábulu a Afganistanu americkým vojenským letectvom dňa 7.októbra 2001 a vstupu Američanov, Britov a Austrálčanov do ďalšej vojny v Afganistane.
Tichá spomienka na 11. výročie úmrtie vodcu a veliteľa povstaleckého hnutia a afgánskej legendy 80 a 90-tych rokov minulého storočia Ahmada Shaha Massouda nazývaného ako „pančírsky lev“ bojujúceho proti sovietskym okupačným vojskám a neskôr proti hnutiu Taliban zavraždeného dňa 9. septembra 2001.
Reminescencie – z príspevku z 30.11. 2001 – zamietnutého tento uverejniť v republikových médiách.
Predstavme si, že teroristický útok zo septembra tohto roku by bol podniknutý na nejaký dajme tomu nórsky civilný objekt v Osle. Nórsko, ako člen NATO, ak by chcelo nahnevane, adresne a premyslene odpovedať muselo by sa radiť s Radou bezpečnosti, OSN a s NATO nehovoriac. A čo keby sa saudský Arab Usama Bin Laden skrýval po 11. septembri 2001 v Líbyi či v horách Čečenska? Prezidentovi juniorovi Bushovi by to možno až tak nevadilo, veď pozostalí po obetiach by plakali v Osle. Terorizmus už straší tri desaťročia, raz v Mníchove, v Bejrúte, Lockerbie a inde. Dávnejšie predtým sa vyučoval vo vtedajšej reálno-socialistickej pribrnenskej dedine Zastávka v Husákovom Československu. Pod hlavičkou „národno-oslobodzovacích“ hnutí bojujúcich proti americkému imperializmu. Dovtedy som o tom nevedel, dozvedel som sa to až v afganskom Sherkhan Bandare pri rieke Amu-Darja, keď ma oslovil jeden z absolventov takéhoto „štúdia“. Bolo to v lete roku 1984 keď sa so mnou do reči dával mladý uniformovaný Afgánec hovoriaci lámanou češtinou a pomerne dobrou ruštinou.
Osoba U. B. Ladena (a takých je vo svete viac) a Taliban nemali predtým nič spoločné, keď dnešná tzv. antiteroristická koalícia meniaca svoje „úderkové“ názvy ako Boj proti terorizmu či Trvalá Sloboda o mesiac neskôr už bojuje proti afgánskemu vládnemu hnutiu Taliban. Predstavme si, že by predtým po totálnom odsúdení ZSSR rezolúciou OSN z januára 1980 (mimo 14 štátov sveta) bojovala takáto koalícia proti sovietskym okupačným jednotkám podporujúcim bábkovú vládu Babraka Karmala a chránenca KSČ prežívajúceho občas i v B. Bystrici na Slovensku. A to do čias Hafizulláha Amína označovaného Sovietmi ako agenta CIA.
Nebyť útoku na USA a jej pyšný a dovtedy nepokorený dvojičkový Manhattan, potom by sa asi nič vážnejšieho nedialo. Svet by sa nemenil ako sa meniť má po vyhláseniach USA a jej spojencov. Nikoho ako 5 rokov predtým (podobne ako Červení Kméri v Kambodži r. 1979) nezaujímalo dianie Talibanu pod Hindukúšom. No zdá sa, že po 11. septembri 2001 sa bude zabúdať na sovietsku krvavú vojenskú soldatesku v Čečensku, beštiálne vraždy civilistov či bombardovanie afgánskeho obyvateľstva v rokoch 1979 – 1989 ktoré spôsobilo štvormiliónovú utečeneckú vlnu susednému Pakistanu a Iránu.
Vtedy, mnohí tí, ktorí vraždenie a ničenie afgánskych civilných obydlí (chóna) sovietskymi duniacimi strojmi a helikoptérami MI chápali ako boj proti „kontrarevolúcii“ a schvaľovali ho jednohlasne na straníckych zasadaniach sú už na inej alebo v inej „strane“. A odvtedy je už 21 rokov čo “Šuraví“ ako ich volajú Afganci barbarsky a nepozvane prekročili hranicu južného suseda. Zhodou okolností i vo vtedajšej ČSSR sme sa po 21 rokoch oficiálne dozvedeli, že tu “kontrarevolúcia“ nebola. Ostali len tí pápežskejší ako pápež. A „politické trasorítky“ z bývalých Husákových prejavov pominuli.
Hlavný vinník – azylant U. B. Laden z územia kde by sa mal nachádzať uniká. Občas sa všetko zdá márne. Bombardovať slabý a vycivený Afganistan v čase, keď Sovieti už dávnejšie z neho vytvorili kameň na kameni je ľahké. Inde by sa to stretlo s odporom. V severoafganskom meste Kunduz dnes asi v bašte posledných zvyškov Talibanu som prežil počas niekoľkých rokov viac ako jeden rok. Tam odev zahaľujúci ženu (chánum) volali „čádar“, v Kabule „burka“.
Jedno je však isté, že i po páde Talibov ktorých vláda môže trvať dlhé roky na niektorých ženách zostane. Teší ma, že bude znovu počuť hudbu, vidieť televíziu či národnú hru „buzkaši“ a konečne ženy a dievčatá budú mať možnosť vzdelávať sa aspoň v dievčenských školách. Nevadí, aj keď moslimský kalendár s terajším rokom 1379 zostane. S určitosťou si dovolím tvrdiť, že do Kábulu nepríde americký kinematografický odpad v podobe seriálov a TV filmov s vynúteným kulisným smiechom a bezduchým dabovaným vulgárnym textom importovaným húfne do postsocialistických štátov Európy. Neprídu ani filmy z nájazdov Čapajeva či „červenej moci“ kolonizujúcej južné republiky ZSSR vládou Josifa Vissarionoviča, ktoré som mal možnosť z dlhej chvíle vidieť. A to vtedy, keď v tzv. Afganskej demokratickej republike visel v úradoch obraz súdruhov Karmala a Černenka.
Pýtam sa, čo robila do 11. septembra 2001 dnešná protiteroristická koalícia a Putinovo Rusko do vzniku názvu Trvalá sloboda? Čo robila dovtedy Amerika a Rusko od 15. februára 1989?
Písané 30. 11. 2001