Európsky pohár skončil bez radosti z víťazstva

Basketbalistky MBK Ružomberok skončili svoju púť Európskym pohárom FIBA v základnej skupine. Prehrali všetkých šesť zápasov.

Už pred posledným, šiestym stretnutím základnej D-skupiny pohára FIBA bolo jasné, že Ružomberok ďalej nepostúpi. Hral však o česť, o pocit z víťazstva, o sebadôveru a odmenu za dosiaľ vykonanú prácu. Proti stál bieloruský majster Tsmoki Minsk. Zaručene tretí tím tabuľky potreboval na svojej pozícii získať body i skóre, aby mohol pomýšľať na postup medzi najlepšími družstvami z tretích miest.

Pivotka Alica Moravčíková v netradičnej streleckej pozícii. Foto – Rudo Maškurica. Zdroj – facebook.com/rudomaskurica

Ťažký úvod

Úvod stretnutia Ruži nevyšiel. Zo stavu 4:5 prehrávala zrazu 4:19.

„Vstup do zápasu nám nevyšiel…,“ začala odpovedať Miroslava Mištinová, no do reči jej vstúpil tréner Juraj Suja.

„Prepáč, že ti do toho skáčem, ale na čo sa jej to pýtate, všetci ste videli čo sa stalo,“ odpovedal namiesto nej novinárom. Neskôr potom dokončil: „Poviem len toľko, že ich najlepšia hráčka nemala dohrať zápas. To je môj názor, toľko môžem povedať,“ odvetil už aj s potvrdenou informáciou od manažéra Radoslava Popelku, že za kritiku rozhodcov hrozí od basketbalovej federácie FIBA pokuta.

Rozhodcovská trojica nemala jednotný meter, dokonca nezosúladení ani len medzi sebou, a Ružomberčanky rýchlo nazbierali množstvo osobných faulov ale aj boľavých šrámov.

Dievčatá sa však adaptovali i trend pískania ako-tak rozhodcovia zmenili a ešte do polčasu Ruža otočila priebeh stretnutia. Do šatní išla s jednobodovým náskokom.

Posledná minúta

Vo vedení sa potom oba tímy viackrát prestriedali. Ružomberčanky dokázali viesť najviac o štyri body, takmer desať minút hracieho času však bolo skóre rovnovážne.

Hostky striedali nervózne chvíle, keď im lopta odskakovala, s tými lepšími, keď, naopak, potiahli. Napriek výškovej prevahe ale nedokázali dominovať na doskoku. Ružomberčanky boli v tejto štatistike lepšie. Opäť prevažne so siedmimi hráčkami predovšetkým urputne bojovali.

„Som hrdý na svoj tím za to, ako sa prezentoval. Prehrali sme smolne, ale vlastnou nedisciplinovanosťou. Opustili sme najlepšieho strelca v poslednej akcii, keď dala druhú trojku. Sme však príliš mladí na to, aby sme dokázali takýto zápas ustáť v siedmich,“ vysvetlil a ospravedlnil záver zápasu Suja.

Do poslednej minúty prišiel duel za stavu 56:56. Hostky dokázali dva útoky premeniť na trojkové zakončenie, čím rozhodli o zápase.

„Bolo to veľmi agresívne stretnutie, určite nie veľmi atraktívne pre divákov, ale bojovnosť mu nechýbala. V druhom polčase sa nám nedarilo eliminovať ružomberské útočné doskoky a mali sme s tým problém. Na konci nám padli dve strely, tam sme ukázali skúsenosť. Dnes nevyhral lepší tím, ale skúsenejší,“ hodnotila stretnutie česká legionárka v bieloruskom družstve Lenka Bartáková.

Zľava: Tréner Juraj Suja, asistent Michal Porubčan, zranená rozohorávačka Radka Stašová a masérka Silvia Puchelová. Foto – Rudolf Maškurica, Zdroj – facebook.com/rudomaskurica

„Chcem pogratulovať súperovi. Myslím si, že sme odohrali veľmi dobrý zápas, žiaľ, nestačilo to. Veľmi ma mrzí, že sme mali ďalší zápas na dosah výhru, a že sme ju nedokázali uhrať v ani jednom európskom zápase,“ vravela po stretnutí ružomberská kapitánka Miroslava Mištinová, autorka 18-tich bodov.

Ružomberku chýbali v zápase okrem dlhodobo zranenej Radky Stašovej aj Michaela Fekete Ráková. Popri boľavom kolene dostala aj nejakú virózu, ktorá jej neumožnila prísť dokonca ani len do haly.

„Dá sa hrať v siedmich, ale musíte mať určitú skúsenosť, my tú skúsenosť nahrádzame bojovnosťou a energiou, ktorých potom nie je nazvyš. Keby hrala Stašová a Fekete, tak nepochybujem, že by sme dnes uspeli. Neberte to ako výhovorku. Ale aj tak máme úzky káder a ešte nám dve hráčky vypadli zo základnej päťky. Takže klobúk dole pred mojím tímom za celozápasovú bojovnosť,“ hodnotil príčiny konečného rezultátu Juraj Suja.

Bez víťazstva

V silnej skupine mal Ružomberok za súperov okrem Bielorusiek aj turecký Hatay a ruský Krasnojarsk. Nedokázal však vyhrať v ani jednom stretnutí. Blízko mal k tomu v Hatayi, kde prehral o bod a teraz doma s Minskom.

„Účasť vo FIBA pohári splnila svoj účel. Myslím si, že môj tím, ktorý nie je mladý, ale super mladý, sa k tomu postavil dobre. Škoda, že sme hneď v prvom domácom stretnutí stratili prvú rozohrávačku, a teraz aj najlepšiu strelkyňu. Nemohli sme odohrať a podať vždy taký výkon, ako by sme chceli a ako by sa dalo, ak by sme boli kompletní,“ hodnotil šesť európskych zápasov Suja.

Poďakoval mestu aj hlavnému sponzorovi s odôvodnením, že aj keď Ruža nevyhrala ani jeden zápas a bilancia môže vyzerať na papieri zle, účasť v pohári mala svoj zmysel.

„Všetko, čo sme si zažili, nájdeme neskôr. Každé z tých dievčat sa dostalo tento rok do úplne inej pozície ako boli vlani. Mali väčšie minúty v Európe, väčšiu zodpovednosť a mňa teší ako trénera národného tímu, že Slovenky hrali tak kvalitné zápasy v takomto prostredí a proti takým kvalitným hráčkam,“ vravel Suja a dodal: „Mohli sme mať možno jednu, dve výhry v tejto ťažkej skupine, keby sme boli komplet – možno. Opakujem, možno.“

„Mali sme viacero zápasov na dosah. Len, jednoducho, nejakými hlúpymi chybami v disciplíne a môžem povedať, že nám veľakrát dochádzali na konci zápasu aj sily, sme nedokázali ani jeden dotiahnuť do víťazného konca. Za tú možnosť konfrontovať sa s lepšími tímami som vďačná a veľmi si to vážim,“ pridala svoj pohľad Miroslava Mištinová.

Američanka Sherise Williamsová (vpravo) v decembri dres MBK vyzlečie. Odohrá posledné tri stretnutia. Zdroj – facebook.com/rudomaskurica

Nové ciele

Ružomberčanky uzavreli európsku kapitolu sezóny. Pred sebou majú slovenskú ligu a pohár. Už v sobotu ich čaká dôležitý duel na palubovke najväčšieho rivala v ceste za obhajobou titulu – v Piešťanoch.

„Je to pre nás dôležitý zápas, a napriek tomu sme toto stretnutie nevypustili a išli sme do poslednej sekundy na doraz. Som hrdý na kočky,“ chválil svoje zverenkyne Suja.

Do konca roka odohrá Ružomberok ešte tri zápasy. Doma sa predstaví už len v sobotu 14. decembra proti Banskej Bystrici. Okrem Piešťan však pocestuje ešte aj do Košíc.

Budú to zároveň posledné zápasy pre Američanku Sherise Williamsovú na ktorú si klub neuplatní opciu. Zmluva jej skončí na konci decembra.

Podľa manažéra Radoslava Popelku klub zatiaľ nemá za ňu náhradu a cez Vianoce zostane v ešte viac oklieštenej zostave. Určite sa však dieru v zostave bude snažiť počas januára, pred vyvrcholením sezóny, adekvátne zaceliť.

 

MBK Ružomberok – Tsmoki Minsk 56:62 (11:21, 32:21, 42:40)

MBK: Mištinová 18, Jackovecová 9, Dudášová 9, Kelčíková 8, Moravčíková 4 (Turudičová 7, Williamsová 1, Havranová 0).

TSmoki: Gasperová 22, Theriotová 11, Muravská 7, Bartáková 6, Rybalková 2 (Chidomová 9, Vabiščevičová 3, Ciapanová 2).

Rozhodovali: Marionová (Fr), Nasrollah (Šved.) a Matuszewská (Poľ.). Štvrtiny: 11:21, 21:10. 10:9, 14:22., Úspešnosť streľby: 31,7% – 40,7%, Fauly: 18:13.

 

Titulná fotografia – Miroslava Mištinová v tvrdom obkľúčení basketbalistiek Minska. Foto – Rudo Maškurica, Zdroj – facebook.com/rudomaskurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.