Fantastický boj o bronz! Ružomberčanky zdolali Košice po obrovskej dráme o bod

Ružomberské basketbalistky si vynútili rozhodujúci zápas o bronz. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali v stredu 19. apríla v druhom zápase o 3. miesto v rámci vyraďovacej časti Niké extraligy žien nad Young Angels Košice 56:55. Liptáčky vyrovnali stav série na 1:1 a v rozhodujúcom stretnutí o bronz budú mať výhodu domáceho prostredia.

V úvodnom súboji o 3. miesto boli úspešnejšie Košičanky, ktoré po fantastickom obrate triumfovali 66:65. Liptáčky nedokázali v Koniarni uspieť napriek tomu, že pred poslednou štvrtinou vyhrávali o 15 bodov. O výhru „anjelok“ sa súbežne so záverečným klaksónom postarala americká legionárka Deijah Blanksová, ktorá si v stretnutí pripísala neuveriteľných 37 bodov.

Vďaka tomu sa Young Angels Košice ujali vedenia v sérii 1:0 a zisk bronzových medailí mali na dosah. Ak si chceli Ružomberčanky vynútiť tretí rozhodujúci duel, museli v metropole východu bezpodmienečne vyhrať.

Urputný boj o každú loptu

Úvodná štvrtina sa niesla vo vyrovnanom duchu, pričom po necelých dvoch minútach hry bol stav nerozhodný (4:4). Následne sa však Ružomberčanky na 4 minúty strelecky odmlčali, čo využili Košičanky, ktoré sa dostali do mierneho vedenia (8:4).

Liptáčky ale zakrátko vyrovnali skóre na 8:8. Bodová naháňačka pokračovala aj naďalej a dve minúty pred koncom prvej periódy sa vicemajster prvýkrát v stretnutí dostal do vedenia (10:12). Zverenkyne Juraja Suju v závere úvodnej 10-minútovky vyhrávali 16:12, ale v poslednej sekunde obdržali kôš a tak po tejto časti hry viedli len o bod – 16:15.

Liptáčky takmer premrhali dvojciferný náskok

Ružomberčanky mali výborný vstup do druhej štvrtiny, keď ju otvorili 10-timi bodmi v rade a vytvorili si 11-bodový náskok (15:26). Košičanky dali prvý kôš v tejto časti hry až po vyše troch minútach (17:26). Vzápätí však bola spoza perimetra úspešná kapitánka „Ruže“ Alexandra Buknová (17:29).

„Anjelky“ sa napriek nepriaznivému stavu nevzdávali a 10-bodovou šnúrou sa priblížili súperovi na dostrel (27:29). Liptáčky sa v týchto minútach strelecky trápili, naopak Košičankám vychádzal takmer každý útok. Ružomberčanky ale napokon zvládli koncovku prvého polčasu, po ktorom vyhrávali o 5 bodov – 34:29. Druhé dejstvo však bolo prísľubom ešte poriadnej drámy.

Dobrý začiatok, zlý koniec

Liptáčky vstúpili do tretej štvrtiny 5-timi bodmi v sérii a ich náskok bol dvojciferný (29:39). Košičanky síce mierne znížili skóre (31:39), potom však Ružomberčanky dali 7 bodov po sebe a ich vedenie bolo už na úrovni 15 bodov (31:46).

V ďalšom priebehu sa hra prelínala zo strany na stranu, pričom vicemajster onedlho viedol už o 16 bodov (34:50). Vzápätí sa však presadila spoza perimetra Deijah Blanksová a mierne skresala manko (37:50). Záver tretej periódy však Ružomberčankám absolútne nevyšiel a tak pred poslednou časťou hry viedli len o 8 bodov – 52:44.

Ružomberské déjà vu

Záverečná perióda priniesla hneď na úvod body na oboch stranách a tak bol náskok „Ruže“ naďalej na úrovni 8 bodov (46:54). Následne však dali Košičanky 7 bodov po sebe a obrovská dráma bola na svete (53:54). Ružomberčanky však v dôležitej chvíli potiahla Kamila Jarošová úspešným dvojkovým pokusom (53:56).

V závere duelu však obe družstvá nedali kôš viac ako 3 minúty, pričom nervozita zväzovala hráčkam ruky. Štyridsať sekúnd pred koncom zápasu dostali „anjelky“ možnosť hádzať dva trestné hody a Diana Mikovčáková sa nemýlila – 55:56.

Obrovská dráma do záverečných sekúnd

Zverenkyne Juraja Suju museli mať v tomto momente v hlavách neúspešný záver víkendového stretnutia, keď prišli o výhru v poslednej sekunde hry. V tomto prípade sa však šťastie usmialo na Ružomberčanky a jednobodový náskok si s vypätím všetkých síl postrážili.

MBK Ružomberok tak triumfoval nad Young Angels Košice v mimoriadne dramatickom zápase 56:55 a vyrovnal stav série na 1:1. O víťazovi tejto konfrontácie tak rozhodne sobotňajší duel v ružomberskej Koniarni. Streleckú nemohúcnosť oboch tímov v poslednej perióde podčiarkuje fakt, že v nej padlo len 15 bodov, pričom Liptáčky v nej dali len chabé 4 body.

Výborný výkon Buknovej

Najlepšou strelkyňou duelu bola americká legionárka Deijah Blanksová v košickom drese, ktorá si pripísala 17 bodov a 14 doskokov. Skvelo jej sekundovala Diana Mikovčáková, autorka 13 bodov a 10 doskokov.

Ružomberčanky bodovo potiahla predovšetkým ich kapitánka Alexandra Buknová, ktorá zaznamenala double-double za 16 bodov a 11 doskokov. Dobre ju dopĺňala Viktória Havranová, ktorá zaťažila konto súpera 13 bodmi.

Tretí duel, ktorý má prívlastok rozhodujúci, je na programe v sobotu 22. apríla o 17:00 h v Koniarni. Séria o 3. miesto sa hrá na dve víťazné stretnutia.

Piešťany sú krok od majstrovského titulu

V druhom finálovom zápase boli úspešnejšie Piešťanské Čajky, ktoré porazili Sláviu Banská Bystrica 72:60. Piešťany tak vedú vo finálovej sérii už 2:0 a ak v sobotu na domácej palubovke uspejú, tak získajú majstrovský titul.

Tretie finálové stretnutie sa uskutoční 22. apríla o 18:00 hod. Finálová séria sa hrá na tri víťazné duely. Bez ohľadu na výsledok sobotňajšieho súboja, bude víťaz slovenskej ligy známy najneskôr 29. apríla. Minuloročný titul obhajujú Piešťanské Čajky, ktoré vo finále zdolali MBK Ružomberok 3:1 na zápasy.

Niké extraliga žien – 2. zápas o 3. miesto:

Young Angels Košice – MBK Ružomberok 55:56 (29:34)

(stav série – 1:1)

Body za Young Angels Košice: Blanksová 17, Mikovčáková 13, Dulovičová 9, Kristlová 7, Šedivá 4, Szmereková a Plavnická po 2, Bohušová 1. – MBK Ružomberok: Buknová 16, Havranová 13, Andělová 9, Jarošová 7, Svetlíková 6, Urbanová 5. Trojky: 2-4. Diváci: 450. Úspešnosť streľby: 36 % – 27 %. TH: 19/13 – 11/10. Rozhodovali: Tomašovič, Karniš, Bartoš. Štvrtiny: 15:16, 14:18, 15:18, 11:4.