Fantastický úspech! Ružomberčanky postúpili do FIBA Cupu

Liptáčky sa po ročnej absencii opätovne predstavia v Eurocupe. Foto: FIBA
Basketbalistky MBK Ružomberok vyhrali vo štvrtok 28. septembra v odvetnom stretnutí kvalifikácie o postup do skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA nad SBŠ Ostrava 56:49. Liptáčky ovládli kvalifikačný dvojzápas celkovým skóre 115:94, vďaka čomu postúpili do Eurocupu.

úvodnom meraní síl, ktoré sa uskutočnilo na severovýchode Česka, boli úspešné zverenkyne Juraja Suju, ktoré triumfovali o 14 bodov – 59:45. Liptáčky sa tak pred domácou odvetou nachádzali v sľubnej východiskovej pozícii. Keďže však išlo o kvalifikačný dvojzápas, rozhodujúce bolo v tomto prípade konečné skóre.

Skvelý úvod

Vo výbornej atmosfére, pred slušnou návštevou – 550 divákov, nastúpili Ružomberčanky na prvý domáci súťažný duel v tejto sezóne. Podobne ako v úvodnom stretnutí, tak aj tento súboj otvorila lepšia „Ruža“, ktorá po necelých troch minútach viedla 6:0.

Aj v ostatnom priebehu prvej štvrtiny si domáce družstvo udržiavalo náskok, pričom na konci tejto časti hry vyhrávalo už o 12 bodov – 16:4. Záver úvodnej 10-minútovky ale patril Ostrave, ktorá tromi bodmi v rade znížila na 16:7.

Obrovské trápenie

Druhá perióda Ružomberku nevyšla. V jej úvode síce Liptáčky odskočili dvakrát súperovi na 11 bodov (18:7 v 11. min. a 20:9 v 13. min.), potom sa však zverenkyne Juraja Suju zasekli a v tejto časti hry už nebodovali.

To dokonale využili Ostravčanky, ktoré 12-bodovou šnúrou preklopili vedenie vo svoj prospech (21:20). Po prvom polčase viedol český celok o bod a druhé dejstvo bolo prísľubom ešte poriadnej drámy. Zaujímavosťou úvodného polčasu bolo, že v ňom diváci nevideli ani jeden úspešný trojkový pokus.

Ostrava na „koni“

„Ruža“ sa hneď na začiatku tretej periódy dostala do nepatrného náskoku (24:21), ten však hostky zmazali úspešnou trojkou (24:24). V ďalších minútach sa hra prelínala zo strany na stranu, avšak Liptáčky si postupom času vytvorili niekoľkobodový vankúš (34:25). Vďačiť za to mohli svojej kapitánke Alexandre Buknovej, ktorá v priebehu minúty zaznamenala dve úspešné trojky.

Podobne ako v prvom dejstve, aj v tomto prípade Ružomberčanky nezvládli záver tretej 10-minútovky. Húževnaté Ostravčanky využili ponúknutú príležitosť, premenili druhú a zároveň poslednú trojku v dueli, a pred poslednou časťou hry vyhrávali o dva body – 39:37. V danom momente mali zverenkyne Juraja Suju k dobru už iba 12 bodov.

Parádny obrat

Domáce hráčky mali pomalý vstup do záverečnej štvrtiny, keďže po necelých troch minútach zaostávali o tri body (38:41). Potom však bola presná spoza perimetra Dominika Urbanová (41:41), ktorá naštartovala ružomberský obrat.

V ďalšom priebehu sa zápas vyvíjal ako na hojdačke, pričom Ružomberčanky si udržiavali mierny náskok. V polovici poslednej periódy viedli Liptáčky 50:42. Hostky síce neskladali zbrane, avšak družstvo Juraja Suju si už svoje vedenie postrážilo. V závere dostali v domácom tíme príležitosť aj hráčky z lavičky, čo Ostrava využila na skorigovanie skóre. Bodku za stretnutím dala Oľga Jackovecová, ktorá sekundu pred klaksónom uzavrela na konečných 56:49.

Opäť sa blysla staronová posila

MBK Ružomberok zdolal v odvetnom kvalifikačnom zápase SBŠ Ostrava 56:49. Keďže v úvodnom súboji triumfovali Liptáčky 59:45, tak túto konfrontáciu ovládli súhrnným skóre 115:94.

Rovnako ako v prvom dueli bola najlepšou strelkyňou „Ruže“ Oľga Jackovecová, ktorá si pripísala 14 bodov. Krok s ňou držala Viktória Havranová, autorka 13 bodov. Dvojcifernú hranicu prekročila aj kapitánka Alexandra Buknová (10 bodov).

Hlasy trénerov

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Veľmi ťažké stretnutie, hlavne z mentálneho hľadiska. Otvorili sme ho však skvelo. V závere prvej štvrtiny sme dostali kôš s faulom, čo sa nám nemôže stať. Takáto situácia môže na európskej úrovni rozhodnúť zápas. Sami sme ňou súpera naštartovali. Druhý polčas sme začali dobre, viedli sme o sedem bodov, no súper sa znova dotiahol. Dosiahli sme však s týmto mladým družstvom veľkú vec. Mnoho mojich hráčok absolvovalo takýto súboj prvý raz. Teraz totiž dostali ďalších šesť európskych duelov. Zápas nebol pekný, ale stretnutia o život, akým bolo aj toto, nie sú pekné.“

Iveta Rašková, trénerka SBŠ Ostrava: „V prvom rade blahoželám Ružomberku k víťazstvu a postupu. Myslím si, že sa o ňom rozhodlo už pred týždňom. Neprišli sme však prehrať, naopak, verili sme tomu, že postúpime, mali sme však priveľa strát. Boli sme schopní sa koncentrovať, no potom sme dostali viac košov za sebou, a všetko sa nám zrútilo. Opätovne sme nepokorili 50-bodovú hranicu, a s tým sa nedá vyhrať. Vieme, na čom máme pracovať. Dúfam, že sa nám niekedy podarí prebojovať do hlavnej fázy Eurocupu.“

Liga začína cez víkend, Európsky pohár o dva týždne

Najvyššia ženská basketbalová súťaž na Slovensku tak bude mať v druhej najprestížnejšej európskej klubovej súťaži až trojnásobné zastúpenie. Okrem MBK Ružomberok totiž v Eurocupe budú účinkovať aj Piešťanské ČajkySlávia Banská Bystrica. Obe družstvá boli, narozdiel od Liptáčok, priamo nasadené do skupiny.

Ružomberčanky sa predstavia v F-skupine v spoločnosti gréckeho Olympiacosu, tureckého Kayseri a lotyšskej Rigy, ktorá neuspela v kvalifikačnom súboji o Euroligu. MBK Ružomberok čaká vo FIBA Cupe šesť zápasov, pričom tri z nich odohrá na vlastnej palubovke. Úvodný pohárový duel absolvujú Liptáčky predbežne 11. októbraRige. Doma sa prvýkrát ukážu o týždeň neskôr (19. október) proti Kayseri.

Okrem toho tento víkend štartuje aj slovenská Niké extraliga, pričom „Ruža“ otvorí nový ročník v nedeľu 1. októbra o 16:00 hod. domácim vystúpením proti BK ŠK UMB Banská Bystrica.

Kvalifikácia o postup do Európskeho pohára FIBA (Eurocup) – 2. zápas:

MBK Ružomberok – SBŠ Ostrava 56:49 (20:21) /konečné skóre: 115:94/

(výsledok prvého zápasu: 59:45), MBK Ružomberok postúpil do skupinovej fázy FIBA Cupu

Body za MBK Ružomberok: Jackovecová 14, Havranová 13, Buknová 10, Urbanová 7, Andělová 6, Mikovčáková 4, Kaľužná 2. – SBŠ Ostrava: Little 9, Kánová a Vydrová po 8, Válková a Pagan po 6, Halátková 5, Bačová 3, Motyčáková a Menšíková po 2. Trojky: 3 – 2. Úspešnosť streľby: 29,7 % – 29 %. TH: 23/15 – 16/11. Rozhodovali: Yalman (Tur.), Nagy (Maď.), Mikulić (Chor.). Diváci: 550. Štvrtiny: 16:7, 4:14, 17:18, 19:10.

• 30. november o 17:30: Olympiacos – MBK Ružomberok

Eleftheria Moschatoy (Gréc.) – CS Universitatea Cluj (Rum.) 65:60 /konečné skóre: 127:107/ (výsledok prvého zápasu: 62:47), Eleftheria Moschatoy postúpila do skupinovej fázy FIBA Cupu

Sportiva (Por.) – Antalya TB (Tur.) 61:65 /konečné skóre: 110:131/ (výsledok prvého zápasu: 49:66), Antalya TB postúpila do skupinovej fázy FIBA Cupu