Fantastický začiatok sezóny v podaní Ružomberčaniek

Ružomberské basketbalistky predvádzajú v tejto sezóne perfektné výkony. Foto: Rudolf Maškurica
Basketbalistky MBK Ružomberok majú za sebou prvý mesiac nového ročníka. V ňom odohrali šesť duelov, v ktorých zaznamenali päť výhier a jednu prehru.

V uplynulej ligovej sezóne získali Ružomberčanky strieborné medaily, keď vo finále nestačili na Piešťanské Čajky, ktorým podľahli 3:1 na zápasy. Napriek tomu ale neostali Liptáčky v ostatnom ročníku bez trofeje. Vo februári v domácom prostredí získali po štvrtýkrát v dejinách klubu Slovenský pohár, keď vo finále porazili práve Piešťany.

Aktuálny slovenský vicemajster už krátko po skončení minulej sezóny potvrdil, že tento ročník odohrá v znamení novej klubovej filozofie – iba so slovenskými hráčkami, prípadne s posilami z Českej republiky.

Obrovské zmeny v mužstve

V tíme MBK Ružomberok došlo po skončení uplynulej sezóny k viacerým zmenám. Dres aktuálneho vicemajstra Slovenska si v tomto ročníku neoblieka až 7 hráčok z vlaňajšieho kádra. Na druhej strane však pribudlo do jeho radov 6 nových posíl.

V prebiehajúcej sezóne „Ruža“ kvôli radikálnej prestavbe mužstva neúčinkuje ani v Európskom pohári FIBA (Eurocup). Popri týchto zmenách v Liptove aj naďalej pôsobí tréner Juraj Suja, ktorý podpísal s Ružomberkom 3-ročný kontrakt s platnosťou do roku 2025. Jeho asistentom zostal Michal Porubčan.

Napriek tomu, že Ružomberčanky majú v tomto ročníku mladý a neskúsený tím, potvrdzujú, že v aktuálnej sezóne môžu výrazne miešať kartami.

Skvelé výkony vicemajstra

Liptáčky zaznamenali víťazný vstup do novej sezóny ženskej basketbalovej Extraligy, keď v 1. kole zdolali v domácom prostredí Šamorín 70:65. V 2. kole čakal Ružomberčanky veľký šláger proti majstrovským Piešťanským Čajkám, ktorý bol zároveň reprízou minuloročného finále. Stretnutie sa skončilo očakávaným víťazstvom Piešťan 75:53, ale „Ruža“ predviedla veľmi dobrý výkon a favoritovi dlho odolávala.

V ďalšom kole privítali Liptáčky v Koniarni Poprad, ktorý porazili hladko 77:41. Následne sa vicemajsterky predstavili na pôde nováčika CBK Košice, kde triumfovali 64:51. Potom však čakal Ružomberčanky v domácom prostredí duel proti účastníkovi Európskeho pohára FIBA – Slávii Banská Bystrica.

Liptáčky sa veľkého favorita nezľakli a po heroickom výkone ho zdolali 58:50. Októbrový program ukončili zverenkyne Juraja Suju stretnutím v metropole východu proti Young Angels Košice. Vicemajster predviedol ďalší vynikajúci výkon a „anjelky“ zdolal presvedčivo 68:51. Ružomberčanky sa zásluhou výborných výkonov nachádzajú na 2. mieste tabuľky za suverénnymi Piešťanmi, ktoré doposiaľ vyhrali všetky zápasy.

Ružomberčanky čaká zaslúžené voľno

V novembri čakajú na zverenkyne Juraja Suju tri duely, pričom dva z nich už odohrali. Liptáčky v nich potvrdili výbornú formu a obe stretnutia s prehľadom vyhrali. Najskôr triumfovali na pôde nevyspytateľného Šamorína 66:46. Nateraz ostatný duel odohrala „Ruža“ uplynulý víkend v Koniarni proti ŠK BK UMB Banská Bystrica, ktorú zdolala vysoko 94:30 a pripísala si na svoje konto už siedmu výhru v sezóne.

Ružomberčanky momentálne majú krátke voľno. Po jeho uplynutí odohrajú najbližší zápas v sobotu 19. novembra, keď na vlastnej palubovke privítajú majstrovské Piešťanské Čajky. Následne čaká Liptáčky dvojtýždňová reprezentačná prestávka. Po nej odohrajú vicemajsterky najbližší duel až 3. decembra v Poprade.

Po stretnutí pod Tatrami čakajú Ružomberčanky ešte štyri zápasy do konca základnej časti Extraligy, pričom až tri z nich odohrajú v tomto roku. Postupne sa predstavia proti CBK Košice (10. 12.), Slávii Banská Bystrica (17. 12.) a aktuálny rok uzavrú domácim stretnutím proti Young Angels Košice (21. 12.). Posledný ligový duel odohrajú Liptáčky 7. januára na pôde ŠK BK UMB Banská Bystrica.

Následne sa liga rozdelí na dve polovice. Prvé štyri tímy po základnej časti budú bojovať v skupine o titul a zvyšná štvorica mužstiev si to „rozdá“ v boji o záchranu. Úvodné duely týchto skupín sa odohrajú 14. januára 2023.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.