Farský kostol sa započúval do básní Tomáša Munka

Nedeľnú svätú omšu venovali slovenskí jezuiti rodine Munkovcov – mučeníkom z Ružomberka, ktorí zahynuli v koncentračnom tábore. Chrámom po bohoslužbe zaznelo hudobno-slovné pásmo zostavené z básni Tomáša Munka.

Farský kostol sv. Ondreja v Ružomberku bol pred 80. rokmi svedkom krstu štyroch členov rodiny Munkovcov, ktorí konvertovali počas Druhej svetovej vojny zo židovského judaizmu na kresťanstvo.

Preukaz Tomáša Munka z Klubu Slovenských turistov. Zdroj – TV Lux.

Presne 24. novembra 1939 prijali základnú kresťanskú sviatosť krstu otec František Munk s manželkou Gizelou a synmi Tomášom a Jurajom. „Vyhlasujem s dobrým svedomím, že – ako vďační a verní stúpenci Kristovi – chceme vstúpiť do Katolíckej cirkvi,“ prehlásil podľa zachovaných materiálov František Munk.

Z archívu a svedectiev o Munkovcoch tiež vyplýva, že žili intenzívnym náboženským životom, vďaka čomu ovplyvňovali aj ďalšie rodiny v Ružomberku. Ku katolicizmu priviedli napríklad židovského lekára, neskôr známeho katolíckeho básnika Pavla Straussa z Liptovského Mikuláša.

Františkov syn Tomáš sa o štyri roky neskôr zaujímal o rímskokatolícky rehoľný rád Jezuitov. Hneď po skončení gymnázia koncom júla 1943 sa začal pripravovať na vstup do rehole Spoločnosti Ježišovej.

Peklo zvané holokaust

Munkovcov spočiatku pred protižidovskými represiami chránila prezidentská výnimka. Vďaka nej mali byť chránení pre transportmi do koncentračných táborov. Aj napriek tomu v zime 1944 zatkli ich matku Gizelu.

Neskôr na rad prišiel aj otec František a syn Juraj. V ohrození bol aj jezuita Tomáš, ktorý mal stráviť noc pred zatknutím v modlitbe v noviciátnej kaplnke. Našli si ho aj tam, v ružomberskom kláštore.

Vianoce mali prežiť v ružomberskej väznici a koniec roka v zbernom tábore v Seredi. Neskôr ich rozdelili a matku s mladším synom Jurajom odviezli do koncentračného tábora Bergen-Belsen v severozápadnom Nemecku. Otca Františka a staršieho Tomáša dostali do tábora Sachsenhausen pri Berlíne.

Spoločnosť Ježišova na svojej webovej stránke opisuje aj svedectvo ich spoluväzňa, ktorého nacisti väznili v tom istom tábore. „Po celý čas v lágri boli pre všetkých vzorom hrdinskej kresťanskej mužnosti,“ povedal o Munkovcoch kňaz Peter Edmund Bárdoš.

Portrét Tomáša Munka. Zdroj – TV Lux.

Otca Františka a jeho syna Tomáša fašisti zastrelili na pochode smrti do Berlína. Malo to byť 21. alebo 22. apríla 1945.

Prví Blahoslavení z Ružomberka?

Katolícka cirkev ešte v septembri 2011 začala proces blahorečenia Františka a Tomáša Munkovcov. Cieľom konania je preskúmať ich život a dokázať mučeníctvo.

Po tom, ako ukončili diecéznu fázu procesu, prípad posunuli do Ríma. „Majú k dispozícií materiály, ktoré sme im dodali. Je to asi dvetisíc strán, so svedectvami ľudí, ktorí ich poznali alebo rôzne archívne materiály z tej doby,“ povedal jezuita Ondrej Gabriš pracujúci na procese beatifikácie Františka a Tomáša.

V Ríme budú zostavovať pozício, niečo ako životopis, podľa ktorého neskôr rozhodnú, či Munkovcom prináleží titul mučeníctva alebo nie. Ak áno, Ružomberok by mal prvých blahoslavených.

V roku 2022 bude výročie stého príchodu jezuitov do Ružomberka. Kňaz Ondrej Gabriš verí, že by toto výročie mohol prikrášliť práve ukončený proces blahorečenia s pozitívnym záverom. „Bolo by to najkrajšie, no je to iba také zbožné prianie,“ povedal Gabriš s tým, že to nevidí reálne a predpokladá, že výsledok budeme poznať neskôr.

Provinciál Spoločnosti Ježišovej Rudolf Uher počas slúženia svätej omše na pamiatku krstu rodiny Munkovcov. Foto – autor.

Jezuiti poukázali na ich krst

Farský kostol sv. Ondreja v nedeľu navštívil aj predstavený cirkevnej rehole jezuitov Rudolf Uher. Slávil svätú omšu pri príležitosti 80. výročia krstu rodiny Munkovcov, ktorí prijali sviatosť práve vo Farskom kostole. V prvý rok Druhej svetovej vojny ich krstil ružomberský farár Ján Ferenčík. „Títo naši Boží služobníci sú veľkým príkladom lásky a vernosti ku Kristovi,“ poukázal provinciál Spoločnosti Ježišovej Rudolf Uher.

Po bohoslužbe zaznelo hudobno-slovné pásmo zostavené z básní Tomáša Munka. Recitoval ich farár z Likavky Pavol Ondrík. Organovú improvizáciu robil kaplán z Lokce Marek Jamrich. „Predniesli nám to tak citlivo, že teraz môžeme omnoho hlbšie prežívať Tomášove zmýšľanie a jeho pohľad na stvorenstvo, Boha a na jeho vzťahy,“ opísal Ondrej Gabriš.

V Ružomberku je rodina Munkovcov známa. „Ubehlo už 75 rokov od ich smrti a mnohí starší ľudia z Ružomberka si na nich pamätali. Závisí len od nás, či mladšej generácii ukážeme a sprítomníme svedectvo o ich živote,“ povedal Ondrej Gabriš.

Tablo maturantov z ružomberského gymnázia zo školského roku 1942/43. Zdroj – TV Lux.

Titulná fotografia – Obraz rodiny Munkovcov. Foto – autor.

Študujem žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Píšem aj pre Denník Postoj a externe spolupracujem s Rádiom Lumen, pre ktoré pripravujem spravodajské a publicistické reportáže z okolia Žiliny a Ružomberka.