Festival Za 7 horami premení Liptov na rozprávkovú krajinu

Za šesť dní rozprávkami naplní sedem rôznych miest po celom regióne. Festival sa uskutoční počas prvých dvoch júlových víkendov, zavíta aj do Hrabovskej doliny pri Ružomberku.

Festival Za 7 horami ponúkne počas piateho ročníka pre rodiny s deťmi na Liptove množstvo atrakcií, tvorivých dielní a vzdelávacích aktivít. Podľa jeho projektovej manažérky Kataríny Šarafínovej potrvá šesť dní a na rozprávkovú krajinu sa zmení sedem rôznych miest po celom regióne. Doplnila, že festival sa uskutoční od 1. do 4. júla a od 9. do 10. júla. Domovským stánkom zostáva Liptovský Ján, opäť však zavíta aj do iných lokalít po celom Liptove.

Rozprávkami bude žiť aj Hrabovská dolina

„Rozprávkami to bude žiť počas prvých dvoch júlových víkendov aj v Liptovskom Mikuláši, v Maladinove, Liptovskom Hrádku, v Hrabovskej doline a v Jasnej. Týmto spôsobom sa snažíme vyhovieť väčšiemu množstvu záujemcov a dovolenkárov, ktorí si môžu vybrať nielen termín a miesto, ale aj program, ktorý ich najviac zaujme,” vysvetlila K. Šarafinová z Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov.

Návštevníci sa môžu tešiť na takmer štyri desiatky rozprávkových príbehov v podaní 12 bábkových divadiel z celého Slovenska. Piate výročie prídu osláviť aj tradičné detské hviezdy ako Paci Pac, Spievankovo, Sranda Banda, Sníček Hugo, Teáter Komika a kúzelník Talostan.

„Našou ambíciou je nielen zabávať, ale aj vzdelávať. Aj tento rok sme pripravili množstvo interaktívnej zábavy na tému ochrana prírody, života a zdravia, deti budú súťažiť vo finančnej olympiáde, naučíme ich správne si umývať zuby a športovať,” doplnil riaditeľ festivalu Michal Rybanský s tým, že vstup na jednotlivé festivalové miesta je pre návštevníkov bezplatný.

Organizátori chcú prekonať niekoľko rekordov

Organizátori sa netaja ambíciou prekonať hneď niekoľko rekordov naraz. Po obmedzeniach, spôsobených pandémiou v predchádzajúcich dvoch ročníkoch, by chceli prilákať do rozprávkovej krajiny ZA7HORAMi 20 tisíc návštevníkov a poskytnúť im takmer 100 hodín atraktívneho pódiového programu.

„Napriek zložitej situácii sa nám podarilo získať viacero partnerov, vďaka ktorým budeme schopní opäť zvýšiť kvalitu nášho programu a služieb. Aj preto naďalej platí, že vstup do jednotlivých festivalových miest je pre návštevníkov bezplatný,“ konštatuje na radosť všetkých milovníkov rozprávok Michal Rybanský.

Festival ZA7HORAMi tento rok posilňuje aj komunikáciu k verejnosti. „Liptov je skvelé miesto na letnú dovolenku a preto chceme ku nám prilákať rodiny z celého Slovenska hneď na začiatku prázdnin. Jedinečné rozprávkové podujatie je ideálna príležitosť, ako stráviť čas v horách atraktívne a popri tom spoznať aj najkrajšie zákutia nášho regiónu. Záujem o toto podujatie bol vždy obrovský, preto odporúčame všetkým, ktorí si ho chcú vychutnať, aby neváhali a rezervovali si pobyty. Záujem rastie najmä o ubytovanie v chatách,“ hovorí Darina Bartková, výkonná riaditeľka liptovskej OOCR.

Novinky aj zlepšenie služieb

Medzi novinky, ktoré sa určite oplatí vidieť, patrí formula a roboti z dielne študentov Slovenskej technickej univerzity (STU), rozprávky z flašinetu, akrobacia v podaní majstra sveta vo fitness Michala Barbiera či tanečné vystúpenia psíkov čerstvej vicemajsterky sveta v Dog dancingu Moniky Olšovskej. Ťahákom bude určite aj prvá morská panna na Slovensku Perla Mareena, ktorá deťom poodhalí tajomstvá podmorského sveta.

Krajina rozprávok ZA7HORAMi sa zameriava aj na zlepšovanie služieb a komfortu pre návštevníkov. Na jednotlivých programových miestach tento rok vyrastú nové pódiá, zlepší sa ich ozvučenie a v Jánskej doline bude milovníkov rozprávok medzi vzdialenejšími lokalitami voziť opäť ekologický autobus.

„Záleží nám na tom, aby rozprávková krajina prekvitala a naše podujatie sa na nej nepodpísalo. Chceme preto chrániť nielen ovzdušie, no prostredníctvom rôznych workshopov budeme zároveň rodiny s deťmi učiť ako chrániť prírodu, separovať odpad a vážiť si zdroje čistej pitnej vody,“ upozorňuje projektová manažérka K. Šarafínová. Environmentálne budú zároveň ladené aj viaceré rozprávky bábkových divadiel, ktoré deti hravou formou prevedú problematikou znečisťovania prírodných zdrojov.

Rozprávky a šťastné konce sú dôležité nielen pre deti, no naberajú na sile a dôležitosti aj u dospelých. Festival ZA7HORAMi je preto ako šitý na mieru pre všetkých, ktorí chcú povýšiť humor a radosť zo života v náručí krásnej liptovskej prírody, nad každodenné príkoria, s ktorými sme konfrontovaní v ostatných mesiacoch.

Viac informácií o festivale a kompletný program je k dispozícii na: visitliptov.skwww.za7horami.sk . Podujatie spolufinancuje OOCR Región Liptov aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 30.600 eur.

Zdroj: OOCR

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.