Filip Twardzik z MFK Ružomberok: Sklamali nás rozhodcovia. Už nebudem mlčať

Ružomberskí futbalisti si cez víkend pripísali tretiu domácu prehru v rade. Štvrtú v tejto sezóne.

Aj s Pohroním bol Ružomberok väčšinu zápasu lepším tímom. A hoci Trnava bola v sobotu večer ďaleko nebezpečnejšia a  futbalovejšia, ako pred tromi týždňami nováčik súťaže, Ruža mala najmä 2. polčas výraznejšiu prevahu. Ani raz však nedokázala streliť gól a zakaždým prehrala 0:1.

Penaltu si nikto nepýtal

„Bohužiaľ, s týmto problémom sa stretávame už dlhšie. Zo začiatku nám nevychádzali začiatky zápasov, ale musím povedať, že s Trnavou sme od prvej minúty prevzali iniciatívu a boli sme o triedu lepším družstvom,“ hodnotil stretnutie zo svojho pohľadu Adam Brenkus, ktorý našiel v A-mužstve Ružomberka priestor, no streleckú potenciu, ktorá ho v nižších kategóriách vedela zdobiť, zatiaľ nie.

Nezvládnutý prvý polčas stál Ružomberčanov body pred dvomi týždňami v dueli so Žilinou (2:3). Vtedy trojgólové manko už v druhom dejstve nedokázali dobehnúť. V sobotu by sa tiež dalo hovoriť o tom, že prvý polčas nebol zo strany Ružomberka ideálny.

„Chceme každý zápas doma vyhrať, a musíme vyhrať, ale je to už druhý zápas, čo nás rozhodca podrazil,“ začal svoje rozprávanie o priebehu stretnutia s Trnavou smutný hrdina zápasu Filip Twardzik.

Najskôr v 30. minúte po jeho súboji s Dangubićom odpískal rozhodca Jozef Pavlík pokutový kop. Mitrea ho premenil, vďaka čomu napokon Trnava na Liptove vyhrala.

„Nemyslím si, že to mala byť penalta, nikto sa ani nesťažoval, nikto si ju nepýtal. Ja som sa ho určite nedotkol a neviem, čo tam rozhodca videl, lebo mu to trvalo asi desať sekúnd, kým tú penaltu odpískal,“ hodnotil inkriminovaný moment defenzívny hráč oranžových.

V 55. minúte, naopak, úspešne zakončil center Brenkusa, ale rozhodcovia vyrovnávajúci gól pre ofsajd neuznali.

„V druhom polčase vyrovnáme, nikto z Trnavákov sa nerozčuľoval, že to bol ofsajd. Dnes rozhodcovia robia všetko podľa seba. Ja nebudem mlčať. Sklamali nás minulý týždeň v Senici, a tento týždeň znova. Takto to už nejde,“ povedal Filip Twardzik.

Gól, ktorý neplatil. Foto – Rudolf Maškurica

Potrebujú viac gólových možností

Aj on však uznal, Ružomberok potrebuje strieľať viacej gólov, a na to je potrebné aj viacej šancí.

„Vleteli sme na nich, boli sme lepší, ale chýba nám viacej gólových príležitostí. S jedným gólom, ktorý bol posúdený ako ofsajd, nemôžeme nič uhrať,“ povedal Twardzik.

O probléme vypracovania a premieňania šancí hovorí aj tréner Ján Haspra mladší.

„Mali sme územnú prevahu počas celého zápasu, súpera sme zvierali pred vlastnou šestnástkou, ale, bohužiaľ, iba pred vlastnou šestnástkou. Nevieme sa dostať do hlavného územia, kde sa rozhodujú zápasy. Tam nie sme takí agresívni, pohotoví, kreatívni a efektívni, ako by sme chceli byť,“ hľadal dôvody pribúdajúcich domácich prehier hlavný tréner J. Haspra.

Hlavný rozhodca Jozef Pavlík neuznáva gól Ružomberka. Čuduje sa Ondřej Novotný. Foto – Rudolf Maškurica.

Ružomberok vystrelil na bránu Trnavy v prvom polčase len raz. V druhom vizuálne šancí pribudlo, ale ani tie, ktoré dnes hodnotíme ako najväčšie: zakončenia Regáliho, Novotného a Bobčeka, neprinútili brankára Trnavy k zákroku.

„Stačí povedať k tomuto zápasu len jednu jedinú vec. To hovorí môj otec, už som to spomínal: gól je Boh, gól je Kristus. My sme ho dnes nedali,“ dokončil svoju myšlienku Haspra.

Trnave sa rozhodca tiež nepáčil

Naproti tomu, Trnava okrem gólu nebezpečne ohrozila brankára Krajčírika Yilmazom aj ďalekonosnou bombou Tavaresa. Z tohto pohľadu boli jej hráči ďaleko nebezpečnejší.

„Mali sme trošku aj šťastia, lietalo tam veľa centrov v druhom polčase, ale ustáli sme to, dokázali sme to uhrať bez gólu,“ povedal brankár Trnavy Dobrivoj Rusov.

Mimochodom, výkon rozhodcu sa mu tiež nepozdával.

„Mám rád pána rozhodcu Pavlíka, ale dnes neviem, čo to bolo. Boli tam jasné fauly, ale to nebudem komentovať. Bolo to potom nervózne, ružomberský útočník nám tam nadával, tak sme reagovali a z toho vznikala tiež nervozita, zbytočné žlté karty. Ružomberok chcel vyhrať, predsa len predtým prehral doma dva zápasy, takže aj to prispievalo k nervóznemu záveru,“ pridal pohľad na zápas Dobrivoj Rusov. Pravda, že nervozitu mohlo spôsobiť aj pomerne úzkostlivé pýtanie si faulov zo strany Trnavčanov nehovoril.

Ružomberok sa najbližšie predstaví v sobotu v Zlatých Moravciach. Následne je v programe týždňová reprezentačná prestávka. Po nej privítajú hasprovci v sobotu 14. septembra Sereď.

6. kolo Fortuna ligy

MFK Ružomberok – FC Spartak Trnava 0:1 (0:1)

MFK Ružomberok: Krajčírik – Čurma (83. T. Bobček), J. Maslo, Twardzik, Mojžiš – Takáč – Kostadinov, Qose (74. Gerec), Brenkus, Regáli – Novotný

FC Spartak Trnava: Rusov – Diogo, Mesík, Mitrea, Lovat – Dangubić (73. Gamboš), Tesija, Halilovič, Tavares (80. Oršula) – Sobczyk, Ku. Yilmaz (69. Mihálek)

Gól: 40. Mitrea (z 11m)

Žlté karty: 39. Twardzik, 85. Novotný – 16. Mesík, 65. Mitrea, 75. Sobczyk, 85. Rusov

Rozhodovali: Pavlík – Pozor, Žákech

Diváci: 1982

Aktuálna tabuľka Fortuna ligy tu.

Titulná fotografia – Ostré súboje pred trnavskou bránou. Najvyššie vo výskoku Filip Twardzik. Foto – Rudolf Maškurica.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.