Futbalisti ratovali remízu s Dunajskou Stredou

V stretnutí tabuľkových susedov, priamych konkurentov v bitke o prvú šestku ligovej tabuľky, sa museli Ružomberčania uspokojiť s remízou.

Duel možno smelo označiť za šesťbodový. Osem kôl pred koncom základnej časti Fortuna ligy bude takých stále viac. Dôležité tri body do tabuľky ale nikto nezískal.

Prečítaný Ružomberok

Tak, ako Zlaté Moravce pred dvomi týždňami, aj Dunajská Streda prišla na Liptov dobre pripravená. Praktický každý súper sa snaží „zneškodniť“ najmä ružomberské krídla Gála Andrézlyho s Danielom. Priznal to aj hosťujúci tréner Marco Rossi.

„Trpeli sme najmä na ľavej strane, nevedeli sme ustrážiť Daniela, najlepšieho hráča Ružomberka a na krídle jedného z najlepších v lige. Pripravovali sme sa na to, ale napriek tomu urobil penaltu a viacero šancí prišlo z jeho strany,“ smútil taliansky tréner v službách dunajskostredského futbalu.

Erik Daniel je právom zatiaľ ružomberský hráč sezóny, lenže spoliehanie sa na neho či Petra Gála Andrézlyho na druhej strane, je už pre súperov známe. Stred poľa zatiaľ nevie byť tak presvedčivý a najmä tvorivý, ako títo dvaja krídelníci. Tréner Hrnčár skúsil zaradiť kreatívnejšieho stopéra Kružliaka do zálohy, aby podporoval spolu s Qosem aj režisérske úlohy Kostadinova (príp. Saparu či Takáča), ale táto os potrebuje určite ešte čas a väčšiu súhru.

Aj preto boli v prvom polčase nebezpečnejší hostia. Dostali sa niekoľkokrát pred Macíka, ktorý po dvojzápasovom výpadku „oranžovým“ výdatne pomohol. Nestačil len na ukážkovo prevedený nacvičený signál v 21. minúte. Živkovič zbehol za obranu Ruže a prepálil aj domáceho gólmana.

„Vedeli sme, že Dunajská je kvalitný súper, že si vypracujú nejaké šance. Mrzí ma ten gól, že som doma neudržal nulu. Ale škoda aj našich nevyužitých šancí,“ hodnotil Macík po stretnutí.

Penaltové vykúpenie

Až priamy kop Jána Masla na konci prvého polčasu konečne zdvihol divákov z chladných sedadiel. Po zmene strán prišli aj príležitosti Kostadinova, ale obliehanie brány žlto-modrých nemalo takú ľahkosť a nápad, ako by si zorganizovaná defenzíva hostí žiadala.

Hostia zo Žitného ostrova boli navyše dosť sebavedomí a podnikali nebezpečné kontry. Boli z toho zakaždým čisté gólové šance. Sami zostali pred Macíkom András aj Ľupták, ale brankár MFK zakaždým fantasticky zasiahol.

„Áno, zachytal som si. Mali veru pár šancí na to, aby rozhodli zápas. Dobre, že nedali ten druhý gól, to nás držalo pri živote, že sme mohli s tým zápasom ešte niečo robiť,“ hodnotil Macík svoj podiel na remízovom výsledku.

Podľa neho, ale aj podľa kapitána Dominika Kružliaka bol Ružomberok v druhom polčase bližšie k víťazstvu. „Možno tam chýbal kľud na kopačkách vo finálnej fáze, kde sme to mohli lepšie vyriešiť, ale druhý polčas sme boli aktívnejší a zaslúžene sme vyrovnali a možno pri troche šťastia sme mohli dať aj druhý gól,“ priblížil svoj názor na dianie kapitán Kružliak.

Bol to on, kto si v 84. minúte postavil loptu na biely bod a premenil už tretiu jedenástku v sezóne. Predchádzala jej šikovná krídelná akcia, kedy Panamčan Davies skopol Daniela v šestnástke.

„Nie, nervozitu som nepociťoval. Celkom sa mi darí, takže som si veril a som rád, že som takto pomohol mužstvu,“ opísal Kružliak svoje pocity krátko pred koncom, keď kopal dôležitú penaltu.

„Nielen ja, ale celé mužstvo sme sklamaní. Mali sme to dobre rozbehnuté, mali sme šance na 0:2 a bolo by po zápase. Nechcem povedať, že hlúpa penalta, ale stála nás tri body. Ešte sme tu asi nevyhrali, ja si to nepamätám. Chceli sme to zlomiť,“ sklamane sa vracal k stretnutiu hosťujúci záložník Erik Pačinda.

Na ligu až o tri týždne

Výborný a rýchly zápas so spravodlivým výsledkom videl Norbert Hrnčár. Marco Rossi zasa na opačnej strane neskrýval sklamanie z nepremenených šancí a neschopnosti ustrážiť toľkokrát prízvukovanú najsilnejšiu zbraň Ruže – krídelné priestory.

Ružomberok cestuje v nedeľu do Trnavy, kde má čo oplácať. V lete s nimi chalani prehrali 0:2. Na domácom štadióne sa predstavia až 18. novembra s Podbrezovou.

MFK Ružomberok – FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (0:1)

MFK Ružomberok: Macík – P. Maslo (80. Kunca), J. Maslo, Jonec, Pikk (65. Sapara) – Qose, D. Kružliak – Daniel, Kostadinov, Gal Andrezly – Haskić

FC DAC 1904 Dunajská Streda: Macej – Živkovič, Šatka, Huk, Davis – Ljubičič, Kalmár (57. B. Ľupták) – Divkovič, Pačinda (78. Ashiru), Aluku – Vida (63. Koštrna)

Góly: 85. D. Kružliak (z 11m) – 21. Živković

Žltá karta: 7. Haskić

Rozhodovali: Chmura – Hrčka, Borsányi

Diváci: 1412

Titulná fotografia – Zsolt Kalmár a Dominik Kružliak počas zápasu Ružomberok – Dunajská Streda. Autor – Rudolf Maškurica

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.