Futbalová sezóna začína. Ružomberok ju otvorí európskou konfrontáciou a s novým kapitánom

Liptákov čakajú minimálne štyri európske zápasy. Foto: Rudolf Maškurica
Futbalisti MFK Ružomberok odohrajú prvý zápas vo štvrtok 11. júla.

V pondelok 8. júla sa v press centre, vo východnej tribúne ružomberského futbalového štadióna, uskutočnila tlačová konferencia MFK Ružomberok. Medzi prítomných novinárov predstúpili generálny riaditeľ a predseda predstavenstva klubu Ľubomír Golis, hlavný tréner Ondřej Smetana a nový kapitán Martin Chrien.

Ružomberčania obsadili v uplynulom ligovom ročníku 5. miesto, avšak získali Slovnaft Cup, vďaka čomu si zabezpečili miestenku v 1. predkole Európskej ligy. V ňom sa hráčom spod Čebraťa postaví do cesty kazašský tím FC Tobol Kostanaj, pričom úvodné meranie síl sa uskutoční už vo štvrtok 11. júla o 19:00 h na ružomberskom štadióne. Odveta je na programe o týždeň neskôr (18. júl) na ihrisku súpera.

Liptáci počas prípravy odohrali šesť stretnutí, s bilanciou štyri remízy, jedna výhra a jedna prehra. Počas prípravného bloku oranžoví absolvovali aj 10-dňové sústredenie v Slovinsku, v rámci ktorého si zmerali sily s tromi zahraničnými protivníkmi.

Viac príchodov ako odchodov

Tréner MFK Ružomberok Ondřej Smetana vyjadril spokojnosť s prípravou svojho mužstva:  „Myslím si, že hráči počas prípravy splnili skoro všetko, čo bolo naplánované. Akurát trochu počasie narušilo úvod, keď tri-štyri dni pršalo. To obdobie sa potom čiastočne inak využilo. Veľmi dobré podmienky sme našli na kempe v Slovinsku, takisto kvalitných súperov, ktorých sila bola o nejaký level vyššie, než počas zimného sústredenia v Turecku. To bol náš zámer, aby aj v tomto smere nastal nejaký progres.“

Aktuálny držiteľ Slovnaft Cupu sa počas leta posilnil, pričom do jeho radov pribudlo päť nových tvárí, aj keď v dvoch prípadoch ide o navrátilcov. Na druhej strane, mužstvo opustili traja hráči.

„Aj v tejto oblasti sme boli aktívni. Chceli sme doplniť naše defenzívne rady a pridať kvalitu, čo sa podarilo, i keď skúsený Köstl ešte potrebuje nejaký čas na adaptáciu v tíme. Do ofenzívy sa vrátil Kelemen a prišiel Božik, aj z hľadiska nejakého plánu do budúcna. Späť je aj kvalitný Madleňák, no po roku sa musí ešte zžiť s mužstvom,“ uviedol Smetana.

Očakáva sa príchod ešte jedného hráča

Ružomberský káder je na nový ročník už takmer kompletne vyskladaný, avšak hlavný kormidelník Liptákov očakáva ešte príchod jedného nového hráča: „Ešte sa pracuje na príchode jedného futbalistu do stredu poľa, ktorý by mužstvu pomohol, no tam asi budeme musieť počkať. Takýchto hráčov nie je veľa na našom trhu.“

Kouč ružomberských futbalistov sa dotkol aj nadchádzajúcej sezóny, počas ktorej bude jeho tím bojovať až na troch frontoch. „Okrem jedného-dvoch tímov, ktoré budú mať v lige hornú šestku istú, zostáva ďalších osem mužstiev, čo sa budú snažiť urobiť všetko preto, aby skončili v skupine o titul. V priebehu sezóny musíme robiť všetko, aby sme sa do prvej šestky dostali. Dobré by bolo nadviazať aj na zisk pohára. Teraz nám pribudla aj európska pohárová súťaž. Musíme byť koncentrovaní, urobiť výsledok, samozrejme najlepšie postup,“ uzavrel Smetana.

Doteraz nikdy nebol kapitánom

Futbalisti Ružomberka vstúpia do novej sezóny aj s novým šéfom kabíny. Tým sa stal 28-ročný Martin Chrien, ktorý prebral túto funkciu po Marekovi Zsigmundovi. Ten totiž krátko po skončení uplynulého ročníka zamieril ako voľný hráč do Košíc. „Bolo to rozhodnutie trénera. Vnímam to tak, že kabína s tým súhlasí. Doteraz som nikdy nebol kapitánom. Zväčša som totiž do mužstiev prichádzal ako mladší hráč,“ povedal Chrien.

Minulý ročník bol pod Čebraťom veľmi úspešný, takže pred nastávajúcou sezónou sú vysoké očakávania od Liptákov. To si uvedomuje aj ofenzívny hráč „Ruže“, ktorý v ostatnom ročníku zaznamenal štyri presné zásahy.

„Uplynulý futbalový rok bol špecifický. Počas rozbehnutej súťaže prišiel nový tréner, čo nám pomohlo a nakoplo k dobrým výkonom. Napokon išlo o jednu z najúspešnejších ružomberských sezón za ostatné roky. Teraz sa budeme snažiť na ňu nadviazať. Čo sa týka kolektívu, je v ňom dobrá chémia. Mužstvo zostalo viac-menej pokope,“ dodal Chrien.

Želaním je hrať play-off

Keďže oranžových čakajú minimálne štyri zápasy v pohárovej Európe, tak sa táto skutočnosť odzrkadlila aj na rozpočte klubu. „Rozpočet je oproti minulému roku vyšší, keďže hráme európsku súťaž. Z daného dôvodu bolo potrebné pritiahnuť do mužstva aj nejakú kvalitu. Odhadujem, že o nejakých desať percent bude celkový objem financií väčší,“ ozrejmil generálny riaditeľ Ľubomír Golis.

Predseda predstavenstva ružomberského klubu prezradil aj ciele tímu v nadchádzajúcom ročníku: „Čo sa týka cieľov, takúto prípravu na Európu a „šialenstvo“, by sme chceli zažívať každoročne. Práve cez hornú šestku tam vedie cesta, ktorá je opäť našim základným cieľom. Tých možností je však viac. Svoje plány opäť spájame taktiež so Slovnaft Cupom.“

Na záver tlačovej konferencie prezradil Golis aj svoj sen: „V európskom pohári je mojim osobným želaním v jednej alebo druhej súťaži (Európska liga alebo Konferenčná liga, pozn. aut.) hrať play-off o postup do skupinovej fázy. Bol by to veľmi pekný úspech.“

Káder MFK Ružomberok v sezóne 2024/2025:

Brankári: Dominik Ťapaj, Tomáš Frühwald, Branislav Sokol.

Obrancovia: Alexander Mojžiš, Ján Maslo, Daniel Köstl, Martin Gomola, Šimon Gabriel, Matej Madleňák, Alexander Selecký, Matúš Malý.

Stredopoliari: Oliver Luterán, Rudolf Božik, Timotej Múdry, Kristóf Domonkos, Samuel Šefčík, Samuel Lavrinčík, Adam Tučný, Marián Chobot, Martin Chrien.

Útočníci: David Jackuliak, Jan Hladík, Štefan Gerec, Martin Boďa, Marko Kelemen.

Zmeny v kádri MFK Ružomberok:

Príchody: Martin Gomola (MŠK Žilina), Rudolf Božík (ŠK Slovan Bratislava), Daniel Köstl (Bohemians 1905 Praha), Marko Kelemen a Matej Madleňák (obaja návrat z hosťovania).

Odchody: Marek Zsigmund (FC Košice), Juraj Kotula (ukončenie profesionálnej zmluvy), Giulano Antonio Marek (hosťovanie – MFK Tatran Liptovský Mikuláš).

Výsledky MFK Ružomberok v letnej príprave:

  • MFK Ružomberok – FK Humenné 4:0
  • KF Egnatia (Alb.) – MFK Ružomberok 2:2
  • NK Domžale (Slovin.) – MFK Ružomberok 2:2
  • FC Rapid Bukurešť (Rum.) – MFK Ružomberok 1:1
  • MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Ružomberok 3:1
  • MFK Ružomberok – FC Zlín (ČR) 2:2

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.