Hasiči znova zasahovali v budove v centre mesta, kde prespávajú ľudia bez domova

Príčinou piatkového požiaru bola manipulácia s otvoreným ohňom. V pondelok smerovali hasiči na miesto opäť. 

V opustenej budove na Mariánskom námestí v centre mesta horelo v priebehu troch dní hneď dvakrát.

Prvý raz požiar ohlásili v piatok 29. októbra po 17-tej hodine. Plamene vtedy zachvátili schody a strechu neobývaného objektu spojeného s budovou reštaurácie.

Rozsiahly požiar sprevádzaný hustým dymom bolo možné spozorovať už z diaľky. Pri udalosti sa však nik nezranil. „Pri prieskume neboli v objekte nájdené žiadne osoby,“ uviedol pre RK Magazín Michal Kypus z Krajského riaditeľstva Hasičského záchranného zboru v Žiline.

Na miesto smerovalo deväť profesionálnych hasičov z Ružomberka a Dolného Kubína, na pomoc prišlo aj sedem členov dobrovoľných hasičských zborov z Likavky a Liskovej.

Obdobne ako pri požiari vo vojenskej nemocnici museli hasiči použiť výškovú techniku. Pre veľké zadymenie zasahovali pomocou autonómnych dýchacích prístrojov. Budovy boli vrátane susednej prevádzky počas zásahu odpojené od elektrickej energie.

Horelo v neobývanej budove v centre mesta oproti Školským schodom. Objekt bol kedysi pohostinstvom, istý čas tu predávali i elektroniku. Autor: Viktor Mydlo

„Postupným rozoberaním strešnej konštrukcie a hasením skrytých ohnísk sa požiar podarilo po hodine lokalizovať a pred 21-ou hodinou zlikvidovať,“ doplnil Kypus s tým, že objekty po požiari ešte hasiči kontrolovali termokamerou.

V budove prespávajú ľudia bez domova

Podľa viacerých obyvateľov sa v budove dlhodobo zdržiavajú ľudia bez domova. Zadymenie v tejto lokalite bolo v okolí vidieť už aj pred týždňom.

„Príčina vzniku požiaru bola určená neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom,“ objasnil Kypus, podľa ktorého bol na miesto privolaný zisťoval príčin požiaru.

Materiálne škody mohli rátať aj vo vedľajšej reštaurácii. Plamene čiastočne zasiahli strechu a fasádu budovy, hasičský zásah si odniesla aj kuchyňa, ktorú museli vysušiť a vyčisti. Otázna v ten večer bola ešte funkčnosť strojov a elektriky.

Piatkový zásah trval niekoľko hodín. Požiar zasiahol aj vedľajšiu gastroprevádzku. Foto: redakcia

Druhý raz horeli matrace

K požiaru na Mariánskom námestí privolali hasičov aj pred treťou v noci z nedele na pondelok. Horelo v rovnakej budove, avšak v inej časti.

Pre naše noviny to potvrdil riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Ružomberku Slavko Hreha.

„Po príchode bolo zistené, že ide požiar periny v opustenej budove, kde prebývajú bezdomovci. Pri prieskume bola nájdená v budove jedna osoba, ktorá bola vyvedená na voľné priestranstvo. Všetky osoby, ktoré v opustenej budove prespávali, boli mimo objektu bez zranenia,“ uviedol Michal Kypus na margo druhého požiaru, ktorý uhasili do desiatich minút.

Pri zásahu spolupracovali ružomberskí hasiči s jednotkou Policajného zboru a príslušníkmi mestskej polície. Na miesto bola privolaná aj majiteľka objektu.

Titulná fotografia: záber z piatkového požiaru opustenej budovy na Mariánskom námestí. Zdroj: redakcia 

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.