Historický Vláčik Korýtko odštartuje piatu sezónu

Už túto sobotu 2. júla odštartuje víkendová prevádzka najobľúbenejšej rodinnej atrakcie v Ružomberku. Historický vláčik Korýtko bude piatu sezónu v rade prevážať prázdninujúcich a dovolenkárov na trojkilometrovom úseku zrekonštruovanej železnice.

Vlak s vozňom pre bicykle a kočíky odvezie za zážitkami a ponúkne atraktívny program nielen pre cyklistov, turistov a milovníkov historických vlakov. Okrem bežnej prevádzky vláčika čaká na návštevníkov v konečnej stanici Zápalkáreň aj šesť tematických podujatí.

Vláčik Korýtko, ktorý ponúka možnosť zviesť sa vlakom aj s bicyklom, je ideálnym spestrením prázdninových letných dní v dolnom Liptove. Sám osebe je atrakciou, kúskom oživenej histórie a cyklistom či peším ponúka výborné možnosti na výlety po okolí. Historický motorový vozeň typu 811 má pripojený vyše storočný vozeň na bicykle a kočíky.

Prevádzka začína už túto sobotu

„Náš historický vláčik odvezie všetkých cestujúcich s bicyklami aj kočíkmi zo železničnej stanice v Ružomberku na stanicu Zápalkáreň a späť a to každú prázdninovú sobotu i nedeľu v čase od 9. rána do 18. hodiny večer. Začíname už túto sobotu 2. júla,“ povedal Martin Baník, člen občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok.

Po jazde vláčikom si na stanici Zápalkáreň budú môcť návštevníci spraviť piknik a oddýchnuť v ústí Revúckej doliny, či sa vybrať na výlet do okolia – smerom na Vlkolínec alebo Malinô Brdo. Aktívnejším dovolenkárom a výletníkom vedia na mieste požičať bicykle a elektrobicykle, na ktorých môžu pokračovať po bývalej trati korytnickej železnice malebnou krajinou Revúckej doliny a dostáť sa aj k Brankovskému vodopádu či do konečnej stanice v Korytnici.

Na oslavu päťročnice pripravili päť tematických dní

„Tak ako oslavuje naša historická atrakcia päť rokov, tak sme pripravili na leto aj päť tematických dní v konečnej stanici Zápalkáreň. Odštartuje to Korýtkominifest, kde na najmenších čaká animačný aj hudobný program. Pre starších návštevníkov sme pripravili predstavenie knihy z Ružomberka do Korytnice, ktorá približuje históriu korytnickej železnice a jej okolia. Cyklisti budú môcť využiť možnosť si požičať elektrobicykle,“ doplnil Baník.

Pripravený je aj program pre deti. Foto: OOCR

Cena za prevoz historickým vláčikom po trojkilometrovom úseku zrekonštruovanej železnice je skutočne symbolická. Dospelí zaplatia jedno euro, deti, dôchodcovia a ZŤP cestujú za polovicu a deti do 3 rokov jazdia zadarmo. Navyše s použitím zľavovej Liptov Region Card majú aj dospelí len polovičné vstupné. Preprava kočíkov a bicyklov je bezplatná.

„Počas leta budú nasledovať aj ďalšie podujatia ako Papierenský deň, veľmi obľúbený Modelársky deň, počas ktorého bude možné vidieť aj ukážky starej vojenskej výzbroje a techniky. Počas Gazdovského dňa sa návštevníci môžu tešiť na zvieratka z okolitých fariem. Letnú sezónu uzavrieme Divadelným a folklórnym dňom. Navyše aj z návštevy tejto atrakcie v meste dostávajú všetci pečiatky do turistického pasu, v ktorom po úspechu z minulých ročníkov opäť pokračujeme,“ povedala Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice.

Atrakciu obnovili v roku 2018

Bývalá Korytnická železnica bola obľúbená od jej vzniku v roku 1908 až po ukončenie jej prevádzky v roku 1974. Pôvodná železnica bola spoľahlivým dopravným prostriedkom pre prepravu tovaru aj cestujúcich z okolitých obcí do Ružomberka za prácou, na úrady či do nemocnice a prepravovala aj kúpeľných hostí, do vtedy už svetoznámych Kúpeľov v Korytnici.

Už v závere jej existencie sa z nej postupne stávala skôr turistická atrakcia a to potvrdil aj rok 2018, kedy sa podarilo obnoviť torzo z pôvodnej trasy, ktorou vláčik jazdil v minulom storočí a to všetko vďaka finančnej podpore mesta Ružomberok, Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) REGION LIPTOV aj nasadeniu členov občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok.

Vláčik bude prevážať zo železničnej stanice v Ružomberku na stanicu Zápalkáreň a späť celé prázdniny, vždy v sobotu i nedeľu v čase od 9. rána do 18. hodiny večer. Foto: OOCR

„Historický vláčik je jeden z krásnych príkladov spolupráce lokálnych aktivistov, samosprávy a našej oblastnej organizácie cestovného ruchu. Vďaka nemu aj okolie dolného Liptova láka návštevníkov za príjemnými zážitkami. Určite sa oplatí navštíviť aj túto časť nášho krásneho regiónu. Navyše v druhej polovici leta sa na korytnickej železnici ukáže aj historický motorový vozeň M131 Hurvínek,“ uzavrela Darina Bartková, riaditeľka liptovskej OOCR.

OOCR REGION LIPTOV financuje prevádzku projektu Korýtko vlakom bicyklom aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 7 800,- eur.

Zdroj: OOCR

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydáva aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádza v tlačenej podobe. Ponúka čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova.