Horská časovka na Smrekovicu s rekordom

Na štart pretekov sa postavilo 100 súťažiacich. Foto: Filip Kubáň

Víťazom najnáročnejšieho cyklistického stúpania na Slovensku sa stal 20-ročný Samuel Kováč.

V piatok 15. septembra žil Ružomberok a jeho blízke okolie cyklistikou. Kým dopoludnia sa v centre dolného Liptova uskutočnil štart 3. etapy 67. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska, tak popoludní prišla na rad horská časovkaPodsuchej na Smrekovicu. Už 14. ročník tohto podujatia tentokrát vyšiel aj po poveternostnej stránke, keďže po väčšinu pretekov sa na súťažiacich „usmievalo“ slnko.

Na štart tejto náročnej 8,3 km dlhej trate, s prevýšením 812 m a s priemerným sklonom takmer 10 percent, sa postavila rovná stovka „bikerov“. Pretekári mali k dispozícií až šesť vypísaných kategórií.

Rekord prekonal o vyše minútu

Absolútnym víťazom pretekov sa stal Samuel Kováč, ktorý triumfoval v novom traťovom rekorde 28:36,70. Mladý 20-ročný pretekár tak prekonal 8 rokov starý rekord Martina Haringa z roku 2015, ktorý mal hodnotu 29:47,70. Ako druhý prišiel do cieľa so stratou vyše dvoch minút Patrik Kubala. Bronzovú priečku obsadil Jakub Šiarnik.

Veľký súboj o výhru zviedol Jozef MartiškaMichalom Dubovcom v kategórií do 49 rokov, pričom z tesného 10-sekundového triumfu sa radoval prvý menovaný. Medzi ženami sa z výhry tešila Lenka Molčányiová, ktorá v ženskom traťovom rekorde zvíťazila pred Veronikou Válekovou.

Skialpinista na pódiu

Suverénny víťaz horskej časovky Samuel Kováč premenil svoju premiérovú účasť na triumf, pričom zlomil dlhoročný rekord tohto podujatia: „S víťazstvom som veľmi spokojný, aj keď som nepodal najlepší výkon, ale napokon mi to stačilo. Konkurencia bola veľmi dobrá a som rád, že sme sa zišli v takom hojnom počte. Súťažne na Smrekovci som ešte nebol, i keď pochádzam z Liptova. Až v utorok som tu bol prvýkrát, takže som nepoznal úplne dobre tento kopec,“ uviedol 20-ročný „biker“, ktorý sa uplynulý víkend stal majstrom Slovenska v časovke do vrchu.

Tretie miesto obsadil Jakub Šiarnik, ktorý napriek časovým problémom všetko ako-tak stihol: „Až ráno som sa rozhodol, že budem štartovať. Predošlý deň som totiž strávil na svadbe v Lučenci. Prišiel som až minútu pred koncom prezentácie, na štart som meškal 30 sekúnd, a na vyhlásenie som dobehol tesne pred jeho začiatkom. Napriek tomu, že som všetko stihol na hrane, tak tretie miesto je uspokojivé. Môj výkon bol na hranici osobného výkonu. Tento rok bicyklujem málo, celý august som bol v Argentíne na snehu, takže spokojnosť.“

Slovenský reprezentant v skialpinizme je vášnivým športovcom, ktorý veľmi rád navštevuje športové akcie v Ružomberku. Zaujímalo nás, či sa predstaví aj na tradičnom Nočnom skialpe na Malinô Brdo, ktorý už nejedenkrát poctil svojou návštevou: „Pokiaľ budem tu, určite prídem. Prakticky všetky športové podujatia v Ružomberku, ktoré technicky zvládam, tak na ne chodím. Vlani som sa zúčastnil aj Ružomberských schodov.“

Vydarený cyklistický deň

Okrem pretekárov boli s časovkou spokojní aj jeho organizátori. Tomáša Gazdaricu potešila skvelá účasť, ktorú podčiarklo výborné počasie: „S priebehom pretekov som veľmi spokojný. Mali sme 100 súťažiacich, vynikajúce štartovné pole, ideálne počasie. Tí, ktorí tú boli premiérovo, tak spoznali túto krásnu lokalitu v okolí Ružomberka.“

Podľa T. Gazdaricu stáli za vysokým záujmom o časovku aj medzinárodné cyklistické preteky Okolo Slovenska, ktoré štartovali v Ružomberku v ten istý deň. „Do kariet nám okrem počasia pravdepodobne zahrali aj preteky Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnili v našom meste. Možno prilákali nejakých cyklistov, ktorí sa prišli pozrieť na štart etapy a následne sa rozhodli ísť na naše preteky. Súhra viacerých okolností prispela k tomu, že to bolo opätovne vydarené podujatie.“

Po ôsmich rokov bol prekonaný rekord trate, pričom jeho nová hodnota je nižšia o viac ako minútu. Aj tento fakt podčiarkuje, že tento ročník bol výnimočný. „Je to až neskutočné, kde sa dá posunúť hranica času na Smrekovicu. Traťový rekord bol prekonaný o minútu a desať sekúnd. Síce tento rekord bol pokorený na cestnom bicykli, čo je určitý váhový rozdiel oproti horskému bicyklu, ale aj napriek tomu je to úžasné. Neviem si predstaviť, aké časy by na tomto kopci zajazdili profesionálni pretekári,“ uzavrel spokojný T. Gazdarica.

XIV. ročník Horskej časovky z Podsuchej na Smrekovicu zorganizoval Malinô SkiAlp Team v spolupráci s Horskou záchrannou službouhotelom Granit Smrekovica.

Výsledky – XIV. Horská časovka do vrchu Podsuchá – Smrekovica:

Muži do 18 rokov: 1. Panáček (CYS Akadémia Petra Sagana) 33:04,52. Muži do 39 rokov: 1. Kováč (Cycling Academy Trenčín) 28:36,70; 2. Kubala (Cyklisti Martin) 31:05,64; 3. Šiarnik (SSA) 33:23,17. Muži od 40-49 rokov: 1. Martiška (KNAC Ružomberok) 33:45,80; 2. Dubovec (Segum Bike Team) 33:55,59; 3. Hronec (PKP) 35:48,80. Muži nad 50 rokov: 1. Vanko (Martin) 34:59,84. Ženy do 18 rokov: 1. Rázusová (Cyklistická tour) 53:53,13. Ženy: 1. Molčányiová (Bikelson Sport Team) 42:17,46; 2. Váleková (TJ Družba Smrečany/Žiar) 45:36,92; 3. Švecová 57:34,21.

Kompletné výsledky nájdete TU.

Fotogaléria

Fotografie v texte: Filip Kubáň 

Som študentom žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Najradšej sa zaujímam o šport, fotografovanie prírody a dianie v Ružomberku.