Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje turistov, že sa v horách blíži jeden z najnebezpečnejších týždňov tohto roka. V niektorých horských oblastiach v predchádzajúcich dňoch napadlo viac ako 100 až 150 centimetrov snehu, čo spôsobilo v Západných a Nízkych Tatrách veľké lavínové nebezpečenstvo – 4. stupeň. V Nízkych Tatrách, Veľkej a Malej Fatre je naďalej vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo – 3. stupeň.
K hustému sneženiu sa pridal aj silný vietor s rýchlosťou približne 150 km/h. ,,Vplyvom silného vetra sa premiestnilo veľké množstvo snehu. Vytvorili sa vankúše, preveje a dosky z vetrom previateho snehu. V horách očakávame veľké a stredne veľké lavíny, ktoré sa môžu uvoľniť samovoľne alebo len pri malom dodatočnom zaťažení. Nebezpečné budú rovnako aj miesta, kde sa lavíny bežne nevyskytujú alebo neočakávajú, napríklad v strmých lesných porastoch,” upozorňujú horskí záchranári v príspevku na sociálnej sieti.
Podľa nich môžu veľký problém spôsobiť aj malé lavíny s krátkou dráhou, ktoré končia v terénnych pascách. V ďalších dňoch sneženie aj vietor postupne utíchne.
Nízke teploty bude sprevádzať slnečné počasie
Už v pondelok (6.2.) sa očakáva slnečné počasie s nízkymi teplotami do -20°C. ,,Z dlhodobej štatistiky vieme, že najviac nešťastí v horách nastáva v prvých dňoch po veľkom snežení! Z predpovede počasia na nastávajúci týždeň vyplýva, že presne takáto situácia môže nastať od pondelka, kedy sa dá očakávať príchod studeného frontu. V nočných hodinách klesnú teploty až na -20°C a cez deň za slnečného žiarenia na -7°C,” uvádzajú z HZS.
Nasledujúci týždeň bude krásne slnečné počasie, ktoré môže lákať ľudí do hôr. Treba však v prvom rade dbať o svoju bezpečnosť a do hôr sa patrične vyzbrojiť. ,,Nezabudnite povinnú lavínovú výbavu, lavínový vyhľadávací prístroj, lavínovú sondu a lopatu, lekárničku či nabitý mobilný telefón s číslami na záchranné zložky. V prípade potreby môžete využiť na privolanie pomoci aj aplikáciu Horskej záchrannej služby,” informujú záchranári.
S lyžami a len po otvorených zjazdových tratiach
Horskí záchranári taktiež upozorňujú na to, že aktivity v horách bude komplikovať aj veľké množstvo snehu, v ktorom je náročné pohybovať sa bez lyží alebo snežníc, a to aj na krátku vzdialenosť. ,,Brodenie sa v hlbokom snehu dokáže vyčerpať sily človeka za pár desiatok minút,” dodávajú.
Neodporúčajú lyžovať sa mimo vyznačených tratí, pretože to môže byť nebezpečné. ,,Otvorené zjazdové trate sú bezpečné, ale dôrazne neodporúčame opúšťať ich a skúšať lyžovať vo voľnom teréne. Mnohé lyžiarske strediská majú v mapách tzv. freeridové zóny, do ktorých zásadne neodporúčame akýkoľvek vstup!” zdôrazňujú z HZS.
Zdroj: HZS
Podporte kvalitný nezávislý obsah
Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.