Hrabovo láka v lete aj v zime, no svoj potenciál ešte naplno nevyužíva

Lyžovanie, kúpanie, bikepark, apartmány, člnkovanie a mnoho ďalšieho. Hrabovo sa stalo jedným z najväčších lákadiel celého Liptova. Jeho rozvoj je nepopierateľný, no využíva svoje predpoklady naplno?

Hrabovská dolina patrí bezpochyby medzi najkrajšie časti Ružomberka a hoci je svojím rázom a charakteristikou prírodnou lokalitou, nachádza sa ani nie 3 kilometre od úplného centra mesta. Takáto kombinácia prirodzene láka mnohých Ružomberčanov k tráveniu svojho voľného času práve v Hrabove. To prechádza v posledných rokoch najvýraznejšími premenami spomedzi všetkých mestských a prímestských častí Ružomberka. Okrem mestských investícii sa tu dlhodobo kumuluje aj množstvo súkromných investícii.

Pôvodne však Hrabovo vyzeralo úplne inak a najväčšia dominanta doliny, Hrabovská priehrada bola vybudovaná ako priemyselná nádrž pre zásobovacie účely Mautnerových textilných závodov.

Turistický ruch priniesol Hrabovu nový život

 Prvú a doteraz najväčšiu vzpruhu priniesla Hrabovu kabínková lanovka, ktorá ho prepojila s lyžiarskym strediskom a Hrabovskú dolinu tak mohli začať hromadnejšie obdivovať širšie skupiny obyvateľov a turistov. Postupný rozmach lyžiarskeho strediska znamenal, že Hrabovo sa definitívne premenilo na turisticko-oddychovú lokalitu. Dnes už Malino Brdo slúži na celoročnú turistiku a láka návštevníkov z domova i zo sveta. Z nie až tak dávnej minulosti Hrabovo najviac pozmenila výstavba apartmánov priamo pri vodnej nádrži. Viac než 130 apartmánov alpského štýlu vyformovalo Hrabovo a udalo mu svoj pomerne jedinečný ráz. Postupne Hrabovo dopĺňali ďalšie stavby, vrátane desiatok apartmánov a chát a premena relatívne zabudnutej doliny na turistické centrum dolného Liptova postupne pokračovala.

Skipark je dnes už viac Bikepark, než lyžiarske stredisko

Hoci areál lyžiarskeho strediska na Maline Brde bol pôvodne budovaný ako areál zimných športov, postupne sa transformoval aj na areál pre celoročné využitie s dôrazom na „bikerský“ šport. Prevažne slabšie zimy v uplynulom desaťročí zároveň postupne premenili využitie celej lokality s dôrazom viac na letnú, než na zimnú turistiku. V roku 2019 pristúpil majiteľ areálu k prehradeniu časti potoka a jeho čiastočnému umiestneniu pod zem kvôli plánovanej zjazdovke Žlabiny. Tá by vo svojej celkovej dĺžke 650 metrov mala do Hrabova priniesť okrem novej lyžiarskej trasy najmä večerné lyžovanie, keďže je na nej plánované aj vybudovanie osvetlenia a systému umelého zasnežovania. Po celkovej, takmer 600 tisícovej investícii spred dvoch rokov však žiadne ďalšie rozvojové plány známe nie sú, i keď celé stredisko má nového vlastníka a to Ružomberčanom dobre známeho spolumajiteľa papierní – Milana Fiľa. Kuloárne informácie o vytvorení nového holdingu v ktorom by malo mať zastúpenie mesto ako aj nový majiteľ Skiparku zatiaľ potvrdené nie sú. Lyžiarske stredisko tak za svojou konkurenciou naďalej zaostáva a aj keď masívny zásah do prírody, podobný tomu v Demänovskej doline by Hrabovu určite neprospel, priestor na investície a rozvoj tam určite je, no zatiaľ ostáva nevyužitý.

Foto: tripadvisor.com

Cesta, cyklochodník, hrádza aj nová lávka

Aj keď vedenie mesta Ružomberok má dlhodobé problémy s koncepčným a zmysluplným nastavením investičného plánu, o prípadnom viacročnom investičnom pláne nehovoriac, Hrabovo je jednou z mála, ak aj nie jedinou časťou Ružomberka, ktorá zažíva kontinuálny rozvoj. Magistrát ešte pred niekoľkými rokmi pri technickej rekonštrukcii hrádze opravil aj jej povrchovú časť a aj vďaka novému chodníku a verejnému osvetleniu má večerná prechádzka Hrabovskou priehradou svoje čaro. Prvou lastovičkou cyklodopravy v meste mal byť cyklochodník od kruhového objazdu až po parkovisko pri hrádzi. Žiaľ, nevhodné použitie dlažby spôsobilo, že viac ako na cyklodopravu sa chodník využíva pre peších a veľká väčšina cyklistov naďalej využíva cestnú komunikáciu. Hoci táto investícia sa môže javiť ako premárnená príležitosť na rozvoj cyklodopravy, je potrebné skonštatovať, že aj vďaka tomuto chodníku Hrabovo po rokoch objavili mnohí ľudia s obmedzenou mierou mobility, či ľudia vo vyššom veku, ktorí dnes majú relatívne bezpečnú možnosť turistiky, či prechádzky. Dôležitou rekonštrukciou bola aj dvojfázová oprava Hrabovskej cesty, ktorá zo svojej väčšej časti má dnes nový asfaltový koberec, ku ktorému nedávno pribudli aj nové zvodidla vo vrchnej časti ulice. Napriek pozitívnemu zásahu do vozovky sa ani táto rekonštrukcia nevyhla kontroverzii a kontrola vykonaná mestským kontrolórom skonštatovala, že úprava parkoviska asfaltovou drvinou nebola úplne v súlade zo zákonom a mesto fakticky revitalizovalo lesné pozemky.

 Nový cestný zvršok na Hrabovskej ceste. Foto: Cestné stavby LM

Poslednou významnejšou mestskou investíciou bolo vybudovanie lávky ponad Hrabovský potok pod vodnou nádržou,  ktorá bola dokončená v druhej polovici roku 2020.

Rezidencia Hrabovo aj Fatrapark 3

Súkromný development na rozlohe viac ako 40 000 m2 do Hrabovskej doliny prináša viac ako 50 chaletových domov vhodných na rekreačné, ale aj trvalé bývanie. Pre Hrabovo je to určite najväčšia investícia za posledné roky. Tempo výstavby spustil investor naozaj vysoké a dnes už stojí, alebo sa stavia niekoľko chaletov.

Foto: Tomáš Kajúch

Ďalšou veľkou investíciou má byť vybudovanie 7 poschodového apartmánového domu, ktorý okrem apartmánov prinesie do Hrabova aj wellness priestory, čo značne obohatí ponuku služieb v celom Hrabove pre turistov, ale aj domácich. Začiatok výstavby mal byť podľa slov investora ešte v tomto roku, avšak aj vzhľadom na neistú situáciu ohľadom pandémie je ťažké predpokladať, či sa tak napokon aj stane

Vizualizácia: rezidenciahrabovo.sk

Ľadové kráľovstvo zatiaľ bez ľudí

Mala to byť veľkolepá viac ako trojmesačná akcia s množstvom atrakcii vrátane verejného korčulovania, vianočných trhov, ruského kolesa, ľadového tobogánu a najmä ľadových sôch. Pandémia Covid-19 však nateraz všetky plány stopla. Aj keď organizátori pripravili celý areál na spustenie, kvôli epidemiologickým nariadeniam zatiaľ svoje brány pre verejnosť neotvorili. Či tomu tak napokon bude je dnes ťažké odhadnúť, no pre mesto je veľká škoda, že tomu tak doteraz nie je. Za normálnej situácie by totiž „Ľadové kráľovstvo“ bolo veľkým lákadlom nielen pre Ružomberčanov, ale aj množstvo turistov.

Foto: ladovekralovstvo.sk

Titulná fotka: www.ephoto.sk, autor: Pifra

Som lokálpatriot. Zaujímajú ma všetky témy týkajúce sa Ružomberka. Prioritne sa venujem témam územného, sociálneho a mestkého rozvoja.


1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.