HUDBA U FULLU 2023

V nedeľu 18. júna o 18:00 h sa v priestoroch galérie predstaví poľsko-slovenské duoAccosphere a LLLeggiero Woodwind Trio z Krakova. V ich interpretácii zaznejú diela poľsko-francúzskeho skladateľa a klaviristu Aleksandra Tansmana (1897 – 1986), súčasného ukrajinského autora Volodymyra Runčáka, krakovského skladateľa a pedagóga Wojciecha Widłaka, Edvarda Hagerupa Griega (1843 – 1907), považovaného za najvýznamnejšiu osobnosť nórskej hudby, ktorého tvorba vychádza z národných tradícií Nórska a slovenského skladateľa Petra Machajdíka.

duoAccosphere založili v roku 2011 Alena Budziňáková a Grzegorz Palus – umelci, ktorých spája spoločná vášeň a ochota propagovať klasickú akordeónovú hudbu. Ich činnosť vyjadruje symbiózu spoločného chápania sveta a hudby, obohatenú o osobnostné črty každého z hudobníkov – vynikajúcich predstaviteľov poľského a slovenského akordeónového umenia. O kvalite a renomé súboru svedčí vynikajúce medzinárodné vzdelanie hudobníkov a súhrn individuálnych skúseností každého z nich. Pridanou hodnotou sa ukazuje aj spojenie dvoch perfektne zvládnutých typov súčasného koncertného akordeónu, teda klávesového a gombíkového nástroja. duoAccosphere má za sebou takmer dvesto koncertov v Poľsku a zahraničí (Rakúsko, Bosna a Hercegovina, Čína, Česko, Dánsko, Nemecko, Litva, Slovensko, Ukrajina). Umelci účinkovali na pódiách ako Berlínska filharmónia, Konzerthaus Detmold, Rádio WDR3 v Kolíne nad Rýnom, Tonhalle Düsseldorf, Odeská filharmónia, Filharmónia Karola Szymanowského v Krakove, Filharmónia Oskara Kolberga v Kielciach, Európske centrum Krzysztofa Pendereckého alebo Národné centrum múzických umení v Pekingu. Súbor pravidelne účinkuje aj na festivaloch akordeónovej, barokovej, komornej a súčasnej hudby. Duo získalo ocenenia na národných a medzinárodných súťažiach, napríklad prvé ceny na akordeónových festivaloch v Pule, Sanoku, Mławe a Chełme. duoAccosphere úspešne vystúpilo v ružomberskej Galérii Ľudovíta Fullu v rámci cyklu koncertov komornej hudby Hudba u Fullu aj v roku 2019.

LLLeggiero Woodwind Trio v zložení Maksymilian Lipień (hoboj), Piotr Lato (klarinet) a Damian Lipień (fagot) vzniklo v roku 2018 v Krakove. Všetci traja jeho členovia sú absolventmi Hudobnej akadémie v Krakove, kde aj pedagogicky pôsobia. Venujú sa interpretácii sólovej i komornej hudby. Účinkovali na mnohých medzinárodných festivaloch hudby rôznych období. Sú členmi Beethoven Academy Orchestra a Poľského rozhlasového orchestra v Katoviciach. Spolupracujú aj s orchestrami ako sú Sinfonia Varsovia, Poľská komorná filharmónia Sopot, Podkarpatská filharmónia, Komorný orchester mesta Tychy AUKSO. Nahrávali pre Poľský rozhlas a pre vydavateľstvá Tacet, Accentus, Le Fox Music, DUX a Universal Music. Trio pravidelne uvádza diela európskych skladateľov od klasickej éry až po súčasnú hudbu (W. A. Mozart, A. Tansman, E. Schulhoff, J. Ibert, J. Francaix, A. Szałowski, W. Lutosławski.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.