Hviezdy svetovej cyklistiky vyprevadili stovky Ružomberčanov

Druhá etapa cyklistických pretekov Okolo Slovenska odštartovala dnes v Ružomberku. Začal sa ňou trojdňový, „cyklistický víkend“ v meste (+ video).

Stovky ľudí prišli dnes krátko poludní na Nám Andreja Hlinku odprevadiť cyklistický pelotón na štarte 2. etapy 62. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Samotné tímy sa pod Čebrať presunuli z Popradu len krátko pred 12:00. Do štartu zostávala už len hodina. Ako posledné prišli dva najväčšie autobusy najslávnejších profi tímov v pelotóne – belgického Quick-Step Floors a nemeckej Bora-hansgrohe. Na vyhradené parkovisko sa už nevošli, a tak zostali stáť na kraji námestia, čiastočne na hlavnej ceste.

Čakanie na Sagana

„Zdržali sme sa po ceste. Uviazli sme pred mestom v zápche,“ vysvetľoval jeden z členov nemeckej Bory, zatiaľ čo vynášal vrece s odpadkami k verejnému smetnému košu v aleji. Pýtali sme sa ho na Juraja Sagana a možnosť krátkeho rozhovoru.

„Teraz majú tímovú poradu, počkajte a uvidíme, ale je už dosť krátko pred štartom,“ odvetil na našu žiadosť približne 50 minút pred 13-tou hodinou. To však už bežal „capnúť po rukách“ obzerajúcich Ružomberčanov, ktorí obdivovali na vonku čakajúcich bicykloch doslova všetko. Najviac im ruky podávali ovládania prehadzovačov „ukryté“ v brzdových páčkach.

„Mladého“ Sagana (hoci je od slávnejšieho Petra starší), sme sa ani po dvadsiatich minútach nedočkali, a ďalší prísľub, že rozhovor dá možno pred štartom, keď sa bude podpisovať, nám žiadnu mieru istoty nedával. Preto sme zašli skúsiť šťastie hneď vedľa k tímu Quick-Step.

Autobus nemeckého tímu Bora, za ktorý jazdia aj bratia Saganovci. Foto – autor.

Alaphilippe vyšiel a povedal

U najväčšieho favorita pretekov to bolo v podstate rovnaké. Hlúčik ľudí čakajúci na Zdeňka Štybara, holandského majstra Boba Jungelsa, Nikiho Terpstru, Yves Lampaerta chcel vidieť svetové hviezdy, ktoré pravidelne jazdia Giro, Tour či Vueltu a budú reprezentovať aj na blížiacich sa majstrovstvách sveta. Najväčší zálusk bol však, pochopiteľne, o Francúza Juliana Alaphilippa. Víťaz bodkovaného dresu (vrchársky) z poslednej Tour de France, mnohými odborníkmi pasovaný za jedného z najväčších favoritov Majstrovstiev sveta v Innsbrucku, svetová cyklistická trojka podľa rebríčka Svetovej cyklistickej únie (líder je Peter Sagan) a v neposlednom rade líder pretekov Okolo Slovenska je najväčším lákadlom najprestížnejších cyklistických pretekov u nás.

„Počkajte a pätnásť minút pred štartom príde von,“ dostali sme konkrétnu informáciu od jedného z Belgičanov, ktorým bolo pred tímovým autobusom celkom veselo. Rozprávali sa so Slovákom, ktorý s nimi plynule komunikoval po flámsky. Ten vzápätí prišiel za nami, a povedal, že to skúsi vybaviť. Na jeho pokyn prišiel ešte jeden Belgičan, zopakovali sme mu požiadavku, no a pätnásť minút pred štartom očakávaný „Loulou“ skutočne vyšiel.

„Samozrejme, zatiaľ sa mi tu na Slovensku páči. Vyhrali sme obe doterajšie etapy, máme žltý dres a je našou úlohou priniesť ho až do nedeľného cieľa,“ odvetil krátko Alaphilippe a zatiaľ podpísal pár dresov, plagátov a niekoľkokrát sa stihol s fanúšikmi odfotiť. Potom mu už ukázali, ako sa dostane na štart, vzal si bicykel a išiel sa odviesť po Ružomberku.

Julian Alaphilippe v Ružomberku. Foto – autor

Od Tatier k Dunaju

„Každý rok si vyberieme nejaký leitmotív pre preteky. Vlani to boli kráľovské mestá, teraz sme si povedali, že pôjdeme od Tatier k Dunaju. Začali sme v Poprade a cieľ bude pri Malom Dunaji v Galante,“ začal vysvetľovať predseda Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara, ako sa etapa dostala do Ružomberka.

„No a spojili sme sa s mestom Ružomberok, oni mali o takéto niečo záujem, dohodli sme sa, nám to vyhovovalo do týchto plánov, a tak etapu štartujeme tu,“ dokončil Privara.

Sám priznal, že rast slovenských pretekov, ktoré sa dostali do druhej najvyššej kontinentálnej kategórie pretekov, označenej ako 2.1, je v tejto chvíli dostatočný a boli by radi, ak by sa im tak kvalitné obsadené preteky podarilo pripraviť každý rok. „Máme tu štyri profesionálne tímy (Cofidis, CCC, Quick-Step a Bora-hansgrohe), pätnásť cyklistov, ktorí tento rok štartovali na Tour de France alebo Giro d`Italia. Poviem to futbalovou terminológiou: Mám tu FC Barcelonu, čo je Quick-Step, v takmer plnom zložení a máme tu Real Madrid, čo je Bora, síce s absenciou najväčších hviezd, ale vo veľmi kvalitnom zložení,“ povedal Privara.

V sobotu na Smrekovicu, v nedeľu po schodoch

Piatkovým štartom pretekov okolo Slovenska sa začala poriadna cyklistická nádielka v meste. Už v sobotu je v pláne jedenásty ročník jednej z najnáročnejších slovenských časoviek do vrchu. Horská časovka na Smrekovicu štartuje na Podsuchej o 11:00.

„Škoda, že nenechali odštartovať pretekárov v Hýrošovom parku, tam by urobili kolečko, vyšli na rínok a odtiaľto pokračovali ako bolo v pláne. Ľudia by si ich viac užili a aj parkovisko máme väčšie v centre mesta,“ nedalo v reakcii na piatkový štart etapy v meste vytiahnuť niečo zo svojích organizátorských skúseností Petrovi Cigaňákovi.

Práve takto budú vyzerať už v nedeľu „jeho“ Ružomberské schody. Celodenné podujatie, ktoré je pripravené pre deti, ale aj dospelých, ktorí nechcú jazdiť po schodoch. No hlavná, najatraktívnejšia kategória „po schodoch“ odštartuje v Hýrošovom parku o 16:00.

Titulná fotografia – krátko pred štartom 2. etapy Okolo Slovenska v Ružomberku. Foto – autor.

Mladá nádej slovenskej cyklistiky Erik Baška jazdí za Boru-hansgrohe.

Cyklisti po štarte pretekov prechádzajú Malým Závozom. Zdroj – Ružomberský magazín.

Mám za sebou desať rokov práce v Mestskej televízií Ružomberok. Pedagogicky pôsobím na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, kde som aj vyštudoval. V Ružomberskom magazíne som šéfredaktor.