Internát Strednej odbornej školy polytechnickej zrušili

Dôvodom je nezáujem študentov o ubytovanie. Už od minulého školského roka mal internát pozastavenú činnosť.

Koncom augusta zrušili Školský internát Strednej odbornej školy polytechnickej. O vyradenie internátu zo siete škôl požiadal žilinský samosprávny kraj ako jeho zriaďovateľ.

Rezort školstva tejto žiadosti začiatkom roka vyhovel. Zrušenie internátu na Sládkovičovej ulici ešte formálne schválili krajskí poslanci.

Takmer žiadni ubytovaní študenti

Dôvodom tohto rozhodnutia bol podľa zriaďovateľa nezáujem žiakov o ubytovanie. Svoje služby internát prakticky neposkytuje ani v súčasnosti. Od vlaňajšieho školského roka má pozastavenú činnosť.

„Školský internát už neplní funkciu školského zariadenia, nezabezpečuje výchovno-vzdelávaciu činnosť, ubytovanie a stravovanie pre žiakov stredných škôl a od školského roka 2019/2020 má pozastavenú činnosť pre nezáujem žiakov o ubytovanie,“ uvádza sa v oficiálnom v rozhodnutí.

Po vyradení Školského internátu bude ubytovanie pre žiakov Strednej odbornej školy polytechnickej zabezpečovať Školský internát Spojenej školy, ktorý sa nachádza na Námestí Andreja Hlinku.

Ďalšie využitie priestorov zatiaľ neznáme

Slabý záujem o ubytovacie služby potvrdzuje aj samotná škola. V posledných rokoch bol zaplnený len zlomok kapacity.

„Kapacita je približne 50 miest na dvoch poschodiach. O ubytovanie nie je v podstate žiaden záujem. Väčšinu žiakov máme z blízkeho okolia,“ uviedla pre RK Magazín riaditeľka školy Anna Kyseľová.

Služby iného internátu budú potrebovať traja, maximálne piati ich žiaci. Svoje urobila tento rok aj dištančná forma vyučovania, ktorá viac-menej vylúčila potrebu žiakov ubytovať sa.

Kým mali v škole futbalové triedy, boli na internáte ubytovaní ich žiaci. Istý čas prenajímali internát aj robotníkom. Nebolo to však ideálne riešenie. Internát je súčasťou budovy strednej školy a jedným vchodom sa vstupuje zároveň do školy aj do internátu.

„Nebolo to pre nás vyhovujúce, naši žiaci chodili pomedzi robotníkov,“ pomenovala problém Kyseľová.

Priestory školského internátu sú zatvorené, o ich ďalšom využití sa zatiaľ neuvažuje. „Mali sme rekonštrukciu dielní, tie sú dané do prevádzky. Priestory internátu nie sú v súčasnosti potrebné,“ vysvetľuje riaditeľka.

Ak by v budúcnosti mali internát opätovne otvoriť pre študentov, bude podľa riaditeľky potrebné ho nanovo vybaviť, aktuálne je tam staré zariadenie, ktoré dosluhuje. Ťažko si predstavujú aj ubytovanie  mimo okruh ich žiakov, práve skrz spoločný vchod.

„Ak by sme aj chceli pre niekoho poskytovať ubytovanie, nevýhodou je jeden vchod, ktorý slúži aj pre žiakov našej školy. Pre cudzích by to bolo nevyhovujúce,“ uzatvorila Kyseľová.

Titulná fotografia: záber strednej školy, ktorej internát zrušili. Zdroj: Stredná odborná škola polytechnická v Ružomberku 

Článok bol publikovaný v letnom čísle RK Magazínu

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Podporiť

RK MAGAZÍN je nezávislý spravodajský portál, ktorý informuje o aktuálnom dianí v meste a okrese Ružomberok. Súkromné vydavateľstvo R PRESS vydávalo do konca roka 2022 aj mesačník RK MAGAZÍN, ktorý vychádzal v tlačenej podobe. Ponúkal čítanie magazínového typu o ľuďoch, udalostiach a zaujímavostiach v regióne dolného Liptova. Väčšinu článkov nájdete aj na webe rkmagazin.sk.